Używamy plików cookies i podobnych technologii zgodnie z Polityką Prywatności. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.

28-02-2017

Test smartwatcha Samsung Gear S3 Classic

Samsung Gear S3
Samsung Gear S3 ClassicPo dość ciepło przyjętym smartwatchu Gear S2, Samsung postanowił zaprezentować pod koniec 2016 roku dwóch następców – wersje Gear S3 Classic i Frontier. Inteligentne zegarki oparte o system TizenOS przyciągają jednym z najładniejszych designów na rynku oraz ogromną ilością funkcji, które mają świadczyć o przydatności takich wyna lazków. Czy ta sztuka się udała? Sprawdźmy na przykładzie wersji klasycznej!

Zacznijmy od elementów estetycznych. S3 Classic posiada 1,3” wyświetlacz SuperAMOLED o rozdzielczości 360x360 px, schowany w okrągłej kopercie o średnicy 46 mm. Ta wykonana ze stali nierdzewnej posiada wysokiej jakości chropowaty obracany pierścień, bardzo ułatwiający poruszanie się pomiędzy aplikacjami oraz dwa przyciski przypominające klasyczne koronki. Zaraz pod nimi znajduje się mikrofon, natomiast po lewej stronie zegarka znajduje się przyzwoitej jakości głośnik. Urządzenie nie jest ani małe, ani lekkie. Spore rozmiary powiązane są z ilością zainstalowanych układów a waga 59 gramów sprawia, że model mocno przytył w stosunku do poprzednika. Subiektywnie jednak, nie jest to zmiana na minus - wygląd S3 dużo bardziej przypadł mi do gustu, zegarek przestał być taką futurystyczną opaską a stał się wyrafinowanym elementem garderoby. Dopełnieniem zestawu Classic jest skórzany czarny pasek z prawdziwej skóry w dwóch rozmiarach – S oraz fabrycznie zainstalowany rozmiar L. Samsung chwali się jednak szerokim spektrum alternatywnych pasków, które możemy bezproblemowo wymieniać i dopasowywać do danych sytuacji. Urządzenie posiada również klasę szczelności IP68, co sprawia że możemy się z nim kąpać w wannie nawet o głębokości 1,5 m.

To jednak dopiero początek schlebiania w tej recenzji, ponieważ zmiana designu wypłynęła również pozytywnie na funkcjonalność urządzenia. Zegarek posiada obecnie wbudowany GPS wspomagający obliczanie wyników ćwiczeń i ustalania tras. A właśnie, jak już o ćwiczeniach mowa, okazuje się że w zegarku możemy zainicjować obliczanie kalorii nawet pod takiego no-life’a jak ja. Wystarczy, że z listy aktywności w aplikacji S-Health wybierzecie Inny Trening, następnie ustalicie cel „Czas” (na np. 30 minut), później wybieracie Rozpocznij, odliczanie i.. HEJA, siedzimy przy kompie a kalorie lecą jak szalone. Zanim jednak na dobre przejdziemy do możliwości zegarka parę słów o parowaniu i aplikacji na smartfon. Aby wykorzystać maksymalny potencjał w systemie Android, po sparowaniu urządzenie sugeruję zainstalowanie 3-4 dodatków, w tym właśnie S Health który kontroluje wyniki naszej aktywności.

Samsung Gear S3 ClassicAplikacja Gear Manager w smartfonie pozwala na ustawienie praktycznie każdego aspektu pracy zegarka i zainstalowanie dużej ilości płatnych i darmowych dodatków. Zarządzanie powiadomieniami, aplikacjami, możliwość synchronizacji multimediów, szybkie odpowiedzi na wiadomości, wiadomość SOS czy funkcja znajdź mój zegarek to tylko część z nich. Wartym odnotowania jest fakt, że dzięki posiadaniu głośnika i mikrofonu możemy odbierać i wykonywać połączenia telefoniczne, które owszem sprawiają, że czujemy się jak agenci z Matrix, ale i momentami tak ułatwiają życie, że ciężko się od nich odzwyczaić. Pisanie na klawiaturze również jest możliwe, jednak wymaga dużej precyzji i jeszcze więcej wolnego czasu. Osobiście częściej korzystałem z szablonów szybkich odpowiedzi.

To co programiści dopracowali do perfekcji, to ilość i możliwość stylizacji tarcz. W Gear Manager znajdziemy ich setki (również darmowych), dzięki czemu szybko możemy odmienić nasz zegarek i dopasować do aktualnego ubioru.

Wszystkie najważniejsze aplikacje, jak chociażby używany przeze mnie codziennie Spotify, są dostępne w sklepie Geara. TizenOS radzi sobie znakomicie i w żadnej sytuacji się nie zacina. Powiadomienia które pojawiają się na naszym smartfonie błyskawicznie mają swoje odzwierciedlenie na ekranie smartwatcha, co nie wpływa negatywnie na długość pracy baterii. Standardem było u mnie 3 dni normalnej pracy co jest znakomitym wynikiem, zwłaszcza gdy ładowanie baterii jest maksymalnie przyjemne. W zestawie otrzymujemy bowiem bezprzewodową ładowarkę, która czerpie energię z gniazdka bądź żyznej gleby, jak widać w tym przypadku.

Inną nowatorską funkcją jest licznik pięter, który nagradza nas za pokonywanie pięter. Jeśli mieszkasz więc na wsi w domku bez poddasza i piwnicy - twoja strata! Specjalnie dziś wybrałem scenerię ze schodami aby tę funkcję przetestować, także sprawdźmy czy działa. Wyniki znajdziecie w wideorecenzji :)
Jaki jest więc Gear S3 Classic? Dla mnie jest pełen kurtuazji, wysublimowany, nieszablonowy ale i subtelny. Płynnie działający, doskonale wyposażony, trochę duży i długo działający na baterii. Gdy na rynku telefonów pojawiły się smartfony, dużo osób też nazywało je niepotrzebnymi zabawkami. W końcu telefony mają dzwonić i pisać. Tak jak zegarki – przecież zegarki mają pokazywać godzinę, no ewentualnie datę. Widzicie analogie? ;)

 

Model Classic oraz Frontier znajdziecie w ofercie Sferis!


do góry