Używamy plików cookies i podobnych technologii zgodnie z Polityką Prywatności. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.

02-03-2017

Porównanie - Samsung Galaxy S7 vs A5 (2017)

Samsung Galaxy A5 2017 vs S7

Samsung Galaxy A5 2017Trzeba przyznać, że premiera ostatnich modeli A w wersji 2017 była niezwykle udana dla Samsunga. Odświeżone smartfony śmiało przeczyły założeniom klasy średniej ocierając się swoim wykonaniem o klasę Premium. Dlatego dzisiaj na wasze życzenie porównamy nowego A5 2017 z innym niezwykle udanym modelem tej firmy Galaxy S7. Zostańcie z nami.

Obudowa

Jakość wykonania obu modeli stoi na bardzo wysokim poziomie. W przypadku nieznacznie większego A5 2017 widać wyraźnie inspirację droższym Galaxy S7. Przód urządzenia jak i ramki są praktycznie nie do odróżnienia dla niewprawnego oka. W obu znajdziemy również szkło Gorilla Glass które niestety szybko zbiera nasze odciski palców. To co przykuwa uwagę w modelu S7 to przyjemna gra świateł na obudowie której nie uświadczymy niestety w A5. Jednak nowa A5 2017 nie zawodzi na tym polu, jej jednolita kolorystycznie obudowa wygląda niczym wycięta z jednego kawałka materiału. Oba telefony trzymają się w ręku świetnie i ciężko wyczuć, że nowszy z nich waży 8 gramów więcej.

Ekran

Tutaj nie będzie zaskoczenia, mimo różnicy w rozdzielczości na korzyść Galaxy S7 mamy tu zdecydowany remis. Prezentowane barwy, ich nasycenie, janość, kontrast, jak i kąty widzenia są po prostu doskonałe dzięki jakości ekranów sAMOLED. A5 świetnie sprawdzi się praktycznie w każdych multimediach za wyjątkiem wirtualnej rzeczywistości do której lepiej wybrać ekran QHD Galaxy S7. Jednak bez okularów VR nie sposób w codziennych użytkowaniu dostrzec między matrycami różnicę.

Specyfikacja

W obu modelach pracują autorskie, ośmiordzeniowe procesory Samsung Exynos o taktowaniu 1.9 Ghz w przypadku A5 oraz 2.3 Ghz w S7. Nasz model Premium ma również przewagę w ilości pamięci RAM której ma aż 4 GB. Dla przypomnienia A5 2017 posiada 3 GB. W naszych smartfonach znajdziemy również 32 GB wbudowanej pamięci z której do naszej dyspozycji pozostaje około 24 GB. Oba modele zawierają jednak czytnik kart microSD którymi łatwo ją rozszerzymy do 256 GB w A5 i 200 GB w S7. Warto również dodać, że nowy A5 2017 posiada wbudowane radio FM. Oba telefony posiadają WiFi w standardzie AC, Bluetooth 4.2, NFC, ANT+ oraz GPS, GLONASS i BeiDou. Nowością w Galaxy A5 2017 jest niezwykle wygodne w obsłudze gniazdo microUSB typu C.

Działanie

Zarówno A5 jak i S7 w codziennym użytkowaniu zachowują się bardzo dobrze. Staraliśmy się wyposażyć oba modele w podobny zestaw aplikacji tak by obie konfiguracje były niemal identyczne. I tak uruchamianie modelu S7 trwa niewiele ponad 20 sekund, A5 zgłasza gotowość po kolejnych 5 sekundach. Przełączanie między oknami, uruchamianie nowych aplikacji, przechodzenie pomiędzy opcjami w menu jest prawie identyczne o czym możecie przekonać się sami.

Samsung Galaxy S7Oprogramowanie

Niestety najnowszym Androidem 7.0 może poszczycić się jedynie model Galaxy S7. Zapewne kwestią najbliższej przyszłości jest aktualizacja naszej A5, jednak pozostaje uczucie niedosytu i pytanie dlaczego najnowsza seria A nie otrzymała nowego usprawnionego Androida Nougata na starcie.

Gry

Tutaj zaczyna objawiać się znaczna różnica pomiędzy telefonami. W testach AnTutu nasze nowe A5 uzyskuje niemal 61000 punków co jednak blednie w porównaniu ze 102000 S7. Jak przekłada się to na wydajność w grach? W wymagającym World Of Tanks Blitz najnowsza propozycja Samsunga dopiero na niskich ustawieniach zachowuje płynność podczas całej rozgrywki. Za to S7 na najwyższych ustawieniach i w rozdzielczości QHD pokazuje pazur osiągając pomiędzy 50 a 60 fps. W prostszych tytułach 3D A5 2017 nie ma jednak problemu z utrzymaniem płynności rozgrywki. Za przykład niech posłuży tu Asphalt 8… i NFS No Limits.

Kilka słów o osiąganych podczas gry temperaturach. S7 na najwyższych obrotach potrafi w temperaturze pokojowej rozgrzać się miejscami nawet do 46 stopni. W A5 podczas testów temperatura utrzymywała się w okolicy 35 stopni nawet pod znacznym obciążeniem.

Czytnik linii papilarnych.

Nie da się ukryć, że ten element jest ogromnym pozytywem w obu telefonach. Jednakże A5 posiada znaczne ułatwienie w stosunku do S7. Od teraz aby odblokować urządzenie nie musimy wciskać przycisku fizycznego. Niby drobiazg, lecz usprawnia obsługę urządzenia

Aparat

Samsung wielokrotnie już upewniał nas, że wie jak robić aparaty w smartfonach. Nie inaczej jest w wypadku porównywanych modeli. Oba telefony cechuje jakość zdjęć którą śmiało można porównywać z tradycyjnym cyfrowym kompaktem. Z istotnych różnić warto wspomnieć, że nowy A5 2017 nie posiada stabilizacji optycznej oraz możliwości filmowania w rozdzielczości 4K. S7 posiada również jaśniejszy obiektyw i AF z detekcją fazy. By nie zanudzać całą listą szczegółów technicznych zapraszam was po prostu do porównania zdjęć i filmów jakie wykonaliśmy oboma aparatami.

Bateria

Oba telefony posiadają niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh która podczas testów spokojnie wytrzymywała ponad jeden dzień standardowej pracy. Jednak pasek energii zauważalnie wolniej schodził w dół w modelu A5. Wytłumaczenie jest proste, niższa rozdzielczość, wolniejsze komponenty w tym wypadku stanowią dużą zaletę urządzenia.

Dźwięk

Głośnik A5 2017 jak i S7 odtwarza dźwięk głośno i przy tym czysto. Jednak to co nam się podoba bardziej w najnowszym modelu to fakt umieszczenia głośnika na boku urządzenia. W ten sposób przy poziomym ustawieniu telefonu nie zakrywamy go żadną dłonią.   

Podsumowanie

Niewątpliwie oba telefony są popisem ogromnych możliwości inżynierów Samsunga. Galaxy S7 nadal jest niezwykle udanym modelem z którego jak widać czerpie ogromną inspirację niemal identycznie wykonany A5. Najczęstsze wątpliwości tyczą się ceny nowego smartfona. Lecz ta jak wiemy z przeszłości zapewne niebawem ulegnie zmianie. Zatem właściwego podsumowania tego filmu musicie dokonać wy – użytkownicy!

 

Sprawdź ofertę Samsung na Sferis.pl!


do góry