AMD czy Intel - jaki procesor wybrać?

Szukacie nowego procesora i zastanawiacie się jaki model wybrać? Lepszy będzie AMD czy Intel? Już tłumaczymy!

Za co odpowiada procesor?

Co to jest procesor?

 Procesor to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów naszego komputera. Odpowiada on za przeprowadzanie większości niezbędnych obliczeń i analizę danych. Po otrzymaniu danej informacji, procesor analizuje ją i przekazuje do pozostałych pamięci komputerowych. Dzięki temu koordynuje on po prostu pracę pozostałych podzespołów.

 Ciężko zatem nie zauważyć, że im szybszy procesor tym sumarycznie szybszy nasz komputer. Im prędzej dany podzespół otrzyma dane, tym szybciej podejmie niezbędne akcje. Warto więc wybrać jak najlepszy model, jeśli chcemy cieszyć się wydajnym komputerem.

 Sprawdź: Co to jest procesor? - wszystko co musisz wiedzieć

Jak wybrać dobry procesor? Najważniejsze parametry

Oczywiście, kluczową rolę w jakości procesora pełnią jego parametry. Spójrzmy więc pokrótce na każdy z nich. Zdecydowanie najbardziej medialnym z pewnością jest liczba rdzeni. To fizyczne elementy procesora, dysponujące własną pamięcią podręczną i będące w stanie działać w pełni niezależnie od siebie.

Im więcej rdzeni, tym więcej zadań będzie w stanie jednocześnie wykonać nasz procesor. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie korzystać z aplikacji działających w tle lub nawet po prostu z kilku programów naraz. Ile rdzeni potrzebujemy? Do zwykłych zastosowań w zupełności powinny wystarczyć nam dwa. W przypadku komputera gamingowego warto postawić jednak na minimum cztery.

Kolejno mamy wątki – o ile rdzenie przeprowadzają obliczenia, o tyle wątki przygotowują dla nich dane. Na szczęście, nie musimy zbytnio się tym przejmować. Niemal wszystkie nowe procesory mają po prostu po dwa wątki na jeden rdzeń – to bardzo optymalna liczba.

Nieco ważniejszym parametrem jest za to taktowanie, które bezpośrednio opisuje nam szybkość całego procesora. Wyrażamy je w hercach, a 1 GHz odpowiada możliwości wykonania miliarda operacji na sekundę. W tym przypadku zasada jest niesamowicie prosta – im więcej tym lepiej!

Na samym końcu warto spojrzeć na TDP. To parametr bardzo często mylony z poborem mocy. Nic zresztą dziwnego – wykorzystuje on dokładnie tę samą jednostkę, czyli waty. W rzeczywistości mowa tutaj jednak o zarządzaniu termicznym. TDP oznacza to, ile mocy procesor odda w postaci ciepła. Im wyższe TDP tym lepszego systemu chłodzenia będziemy potrzebowali.

Zobacz: Jaki procesor do gier wybrać?

AMD czy Intel? – kilka faktów i mitów

amd czy intel?

Wiecie już za co odpowiada procesor i jakie są jego najważniejsze parametry. Przejdźmy więc do sedna sprawy: AMD czy Intel? Która firma robi lepsze procesory?

W internecie bardzo łatwo możemy natknąć się na mnóstwo dyskusji na ten temat. Fani obu marek przekrzykują się na argumenty i udowodniają sobie nawzajem, że jedna firma jest lepsza od drugiej. Jak jednak jest w rzeczywistości? Cóż, napiszemy to bardzo jasno: spór AMD czy Intel nie ma aż tak wiele sensu. Obie firmy robią tak samo dobre procesory i sama marka wcale nie zadecyduje o jakości danego modelu.

Omówmy więc kilka powszechnych mitów. Zacznijmy od tego, że mając kartę graficzną Radeon od AMD musimy zdecydować się na ich procesor. Jest to zwyczajnie nieprawda i tak samo dobrze sprawdzi się w tej konfiguracji model Intela.

Niektórzy twierdzą też, że Intel robi szybsze procesory od AMD. Jest w tym stwierdzeniu trochę racji, ale samo w sobie jest zwyczajnie błędne. Oferta obu firm jest zróżnicowana i niektóre procesory od AMD będą szybsze od niektórych procesorów Intela. Żaden model nie odpowiada przecież 1:1 konkurencyjnemu. Niemniej, Intel faktycznie ma w swojej ofercie aktualnie najszybsze procesory.

Nie będziemy nawet komentowali doniesień o tym, że procesory Intela lub AMD psują się częściej od tych drugich. Zazwyczaj pochodzą one od osób, które doświadczyły awarii tego podzespołu i sądzą, że problem dotyczy całej firmy a nie tylko i wyłącznie ich konkretnego modelu

Sprawdź: Jak wymienić procesor w laptopie?

 AMD czy Intel? Podstawowe różnice

 Ciężko jednak nie zauważyć, że modele Intela i AMD mają kilka rzeczywistych różnic, o których zdecydowanie warto pamiętać. Pierwsza z nich to rozbieżność w opisywaniu TDP. Intel podaje ten parametr jako rzeczywistą wartość uzyskiwaną podczas normalnego obciążenia. AMD z kolei wyznacza to jako teoretycznie możliwe maksimum. Wyższe TDP w procesorze AMD może w rzeczywistości być nieco niższe niż nominalnie niższe u Intela!

 Następnie warto spojrzeć na kompatybilność z poprzednimi generacjami. W przypadku procesorów Intela, jego wymiana może wiązać się z koniecznością wymiany płyty głównej. Modele z 6,7,8 i 9 generacji wykorzystują socket LGA 1150, 10 i 11 generacja korzysta z LGA 1200, a 12 generacja wymaga już gniazda LGA 1700. W przypadku AMD, wszystkie aktualne procesory wykorzystują po prostu socket AM4 albo AM5.

 Jeśli jesteście natomiast fanami podkręcania podzespołów, to zdecydowanie powinniście postawić na model od Intela z serii oznaczonej dodatkowo literą K. Na chwilę obecną, podkręcanie procesorów AMD nie ma zbytniego sensu – nie uzyskamy w ten sposób znacząco wyższej wydajności.

To tak naprawdę jedynie rzeczywiste różnice pomiędzy procesorami obu tych firm. Odpowiedź na pytanie „AMD czy Intel” należy więc tylko i wyłącznie do was. Naszym zdaniem, obie firmy oferują tak samo dobre produkty.

AMD czy Intel? – podsumowanie

 Wszystkie wojny internetowe o wyższości jednej firmy nad drugą naprawdę nie mają zbytniego sensu. Z pewnością jednak dodatkowo zaogni je wkrótce premiera kart graficznych od Intela! Sama marka nie decyduje wcale o jakości procesora – liczy się konkretny model. Zarówno Intel jak i AMD mają w swojej ofercie nieco lepsze i nieco gorsze egzemplarze. Zdecydowanie warto więc skupić się na samych parametrach.

Zobacz też:
Co to jest dysk SSD M.2? Wszystko co musisz wiedzieć
Micro ATX vs ATX – jaką płytę główną wybrać?