Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Czy to się opłaca?

Planujecie kupić sobie nowy środek transportu? Podpowiadamy, ile kosztuje hulajnoga elektryczna i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Czy hulajnoga elektryczna się opłaca?

Zacznijmy od samych podstaw: czy warto w ogóle kupić hulajnogę elektryczną? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście taka prosta – wszystko zależy od tego, czego oczekujecie po takim urządzeniu.

Jeśli szukacie czegoś, co zastąpi wam rower, to hulajnoga elektryczna nie jest raczej najlepszym możliwym wyborem. Niestety, nie pojedziemy na niej w długą wycieczkę za miasto i nie przewieziemy zbyt wiele bagażu. Będziemy ograniczeni do jednego plecaka i miejskich, równych dróg.

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja, jeśli szukacie pojazdu na codzienne poruszanie się po mieście. To dokładnie w takich sytuacjach hulajnoga elektryczna sprawdza się najlepiej. Jej zasięg to zwykle około 30 km na jednym ładowaniu – to idealna wartość na dojazd do pracy i z powrotem.

Ciężko nie zauważyć, że hulajnoga nie potrzebuje wcale zbyt dużo prądu do pełnego naładowania. Jazda nią jest więc naprawdę tania. Bardzo szybko odczujemy oszczędności związane z niekupowaniem biletów na komunikację publiczną czy rzadszym tankowaniem samochodu. W dodatku, zyskamy też sporo czasu – ominiemy korki i dojedziemy w dane miejsce najkrótszą możliwą drogą.

Jak wyraźnie więc widać, w wielu sytuacjach hulajnoga elektryczna po prostu się opłaca!

Zobacz też: Co to jest smartband i do czego służy?

Jak wybrać hulajnogę elektryczną? Na co zwrócić uwagę?

ile kosztuje hulajnoga elektryczna

Oczywiście, poszczególne modele dość mocno różnią się pomiędzy sobą. Różnić też będzie się ich cena. Zanim odpowiemy więc na pytanie „ile kosztuje hulajnoga elektryczna?” to koniecznie musimy poznać jej najważniejsze parametry.

Zacznijmy więc od absolutnej podstawy, czyli maksymalnego zasięgu. Oznacza to po prostu to, ile kilometrów będzie w stanie przejechać na jednorazowym ładowaniu akumulatora. Oczywiście, im więcej tym lepiej – mało kto chce przecież co chwila musieć podłączać hulajnogę do prądu. Niestety, akumulator dobrej jakości nie jest wcale tanim urządzeniem.

Za dość rozsądne minimum należy przyjąć więc 20 km zasięgu. To liczba, która pozwoli nam na komfortową wycieczkę na miasto i powrót do domu. Oczywiście, wszystko zależy od waszych indywidualnych preferencji. Oceńcie sami, jakie trasy będziecie robili najczęściej i dopasujcie do nich odpowiednio zasięg.

Kolejno, spójrzmy na maksymalną prędkość. Pamiętajcie jednak, że ten parametr nie jest najbardziej istotny. Prawo zabrania nam poruszania się hulajnogą elektryczną szybciej niż 30 km/h po drodze i 25 km/h na ścieżce rowerowej. 25 km/h będzie więc bardzo rozsądnym optimum.

Znacznie istotniejszy parametr to natomiast wielkość kół. To właśnie od nich zależy, jak komfortowo będziemy mogli poruszać się po nierównej nawierzchni i jakie przeszkody damy radę pokonań. Zasada jest bardzo prosta – im większe koła tym większa wygoda jazdy. Warto postawić więc na przynajmniej 8 cali!

Ostatni ważny parametr to również waga i wielkość samej hulajnogi. Jeśli wiemy, że będziemy musieli często wnosić ją po schodach do mieszkania, to zdecydowanie zainteresujmy się dość lekkimi modelami. Sporym atutem będzie też możliwość złożenia kierownicy, co znacząco ułatwia nam transport. Przy okazji, nie zapomnijmy też o odpowiednim dopasowaniu maksymalnego obciążenia.

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

No dobrze, wiecie już dokładnie na jakie parametry warto zwrócić uwagę, ile kosztuje więc hulajnoga elektryczna i jaki model dostaniemy za jaką cenę?

Zacznijmy od najważniejszego – modele nadające się do jazdy po mieście zaczynają się już od +/- 1100 zł. Warto jednak pamiętać, że będą to bardzo proste i podstawowe urządzenia. Zasięg rzadko kiedy przekroczy w nich 20 kilometrów, a prędkość maksymalna nie przekroczy raczej 20 km/h.

Niemniej, ze względu na niewielki akumulator, hulajnoga elektryczna za 1100 zł będzie przy tym bardzo lekka i mobilna. Być może to dobry wybór na krótkie codzienne dojazdy do pracy?

Jeśli szukacie jednak czegoś nieco lepszego, to należy liczyć się z wydatkiem około 1800 – 2000 zł. W tej cenie dostaniemy modele pozwalające na przejechanie ponad 30 kilometrów, z prędkością nawet do 30 km/h. Mimo wszystko, wciąż będą to dość mobilne pojazdy, wykonane z dobrej jakości materiałów.

Tak naprawdę, 2000 zł to doskonały budżet na hulajnogę elektryczną dobrej jakości. Jeśli chcemy jednak kupić produkt marki premium, to powinniśmy liczyć się z wydatkiem w okolicach 3500 – 5000 zł. W ten cenie z pewnością dostaniemy już zasięg nawet do 60 kilometrów, znacznie większe i lepiej amortyzowane koła oraz wykonanie najlepszej jakości.

Ile kosztuje jazda hulajnogą elektryczną?

Wiecie już, ile kosztuje hulajnoga elektryczna. Ile jednak wydamy na podróżowanie tym środkiem transportu? Czy to, aby na pewno opłacalne i czy rachunek za prąd nie przyprawi nas o zawroty głowy? Już tłumaczymy!

Jako przykład weźmiemy tutaj hulajnogę Xiaomi Mi Scooter 1s za 1829 zł. To dość klasyczny model ze średniej półki cenowej pozwalający nam na przejechanie do 30 kilometrów na jednym ładowaniu z akceptowalną prędkością. Spójrzmy więc na jej akumulator, czyli ogniwo o pojemności 7650 mAh.

7650 miliamperogodzin przekłada się oczywiście na 7,65 amperogodzin. Akumulator ładujemy zasilaczem o mocy 42 V, co daje nam 321 watogodzin, czyli 0,321 kilowatogodziny. Średni koszt kilowatogodziny to około 77 groszy – naładowanie hulajnogi elektrycznej nie kosztuje nas zatem więcej niż 30 groszy!

Co to oznacza w praktyce? Przejechanie jednego kilometra za pomocą hulajnogi elektrycznej kosztuje nas mniej niż 1 grosz! Porównajcie to z samochodem – gołym okiem widać, że jest to bardzo, ale to bardzo tani środek transportu.

Zobacz też:
Hulajnoga elektryczna dla dzieci – jak wybrać właściwy model?
Jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza? Wszystko co musisz wiedzieć