Jak napełnić tusz do drukarki - poradnik krok po kroku

Regeneracja tuszu to doskonały i ekologiczny sposób na zmniejszenie kosztów drukowania. Podpowiadamy zatem jak napełnić tusz do drukarki.

Dlaczego warto regenerować tusze?

jak napełnić tusz do drukarki

Tusze do drukarki potrafią być dość drogie i ciężko tego nie zauważyć. Nawet, jeśli decydujemy się na zamienniki, to potrafi to dość mocno popsuć nasz domowy budżet. Oczywiście, w szczególnie złej sytuacji są osoby, które muszą codziennie drukować wiele dokumentów. Na szczęście, nie trzeba wcale za każdym razem kupować nowego tuszu.

Równie dobrym sposobem jest jego regeneracja, czyli uzupełnienie tuszu bez zmiany pojemnika. Proces ten ma dwie gigantyczne wręcz zalety – pierwszą z nich jest oczywiście cena. Kupując sam tusz nie musimy dopłacać za chipy i obudowę. Całość wychodzi nas zatem po prostu o wiele taniej.

Nie można również zapominać, że regeneracja tuszy jest po prostu zdrowa dla środowiska. Dzięki temu, zużyte produkty otrzymują zupełnie nowe życie zamiast trafiać na śmietnik. Pozwala to zmniejszyć zużycie plastiku oraz ślad węglowy każdego naszego wydruku. Nie tylko mamy więc tańszy tusz, ale robimy jeszcze coś dobrego dla całej planety. Brzmi bardzo dobrze, prawda?

Czy uzupełnianie tuszu jest bezpieczne?

jak uzupełnić tusz do drukarki

Na pewno zadaliście sobie już pytanie: czy to, aby na pewno bezpieczne? Czy nie uszkodzimy w ten sposób naszej drukarki? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – jak najbardziej, ale tylko jeżeli wiemy co robimy. Nieumiejętna regeneracja może niestety poskutkować dość poważną awarią. Najczęstszym mankamentem może być zapchanie się głowicy drukarki. W takim przypadku najczęściej będziemy potrzebowali wymienić całe urządzenie.

Sprawdź: Drukarka przenośna – jak wybrać mini drukarkę?

Z naszym poradnikiem będziecie jednak wiedzieć jak napełnić tusz do drukarki w sposób bezpieczny. Cały proces nie jest wcale zbyt skomplikowany i nie zabierze wam zbyt dużo czasu.

Czy każdy kartridż można uzupełnić?

Jak zapewne dość słusznie podejrzewacie, producentom tuszy nie do końca podoba się możliwość ich samodzielnego uzupełniania. Dokładnie z tego powodu nie każdy model się do tego nadaje. Część z nich wyposażona jest w specjalny chip, blokujący taką możliwość. W takim przypadku napełnienie nie jest niestety w żaden sposób możliwe, a przynajmniej skrajnie nieopłacalne.

Krokiem pierwszym musi być zatem identyfikacja naszego modelu tuszu i sprawdzenie, czy nadaje się on do dalszej regeneracji. Powinniście znaleźć taką informację bez najmniejszego problemu w internecie.

Jak napełnić tusz do drukarki – poradnik krok po kroku

jak uzupełnić tusz do drukarki

Jak napełnić tusz do drukarki? Na samym początku powinniśmy go dokładnie wyczyścić. Zeschnięte resztki tuszu po zmieszaniu się z nowym mogą się połączyć, tworząc ciecz zapychającą głowice. To bardzo niepożądane zjawisko, które może popsuć całą naszą drukarkę.

Przed uzupełnieniem tuszu do środka kartridża warto więc wstrzyknąć niewielką ilość alkoholu izopropylowego lub specjalnego środka do udrożniania głowic. Następnie wstrząśnijmy tuszem i wylejmy powstałą mieszaninę. Warto również odciągnąć jej resztkę przy pomocy strzykawki.

W następnym kroku możemy już przejść do napełniania tuszu. Oczyszczoną głowice umieśćmy na ręczniku papierowym albo dowolnej innej podkładce. Uważajcie jedynie, aby nie pobrudzić w ten sposób mebli. Weźcie następnie czystą strzykawkę z niezbyt grubą igłą i nabierzcie około 2-3 mililitrów tuszu.

Zobacz: Drukarka laserowa czy atramentowa?

Kolejno zlokalizujcie otwór umiejscowiony pod etykietą – zależnie od modelu tuszu konieczne może być również odlepienie całej etykiety. Wbijcie igłę pod kątem w otwór i bardzo powoli wstrzyknijcie tusz. Pamiętajcie, że nie możecie wbić jej pod kątem 90 stopni – powstaną wtedy bąble powietrza we wnętrzu głowicy.

W ostatnim kroku zaklejcie po prostu dziurę wlotową etykietą bądź kawałkiem dobrze trzymającej się taśmy izolacyjnej wysokiej jakości. Następnie przetrzyjcie całość ręcznikiem papierowym, lekko nim potrząśnijcie i powtórzcie cały proces. W ten sposób upewnicie się, czy nie powstają żadne wycieki z powodu nieszczelności.

Oczywiście, jakość druku pierwszych kilku kartek może nie być wystarczająco dobra. Problem powinien jednak całkowicie zniknąć po maksymalnie 10, a najczęściej już po kilku stronach.

Jak napełnić tusz do drukarki w zależności od jej modelu?

Podany przez nas sposób jest dość uniwersalnym poradnikiem. Przedstawimy wam zatem kilka rad dotyczących konkretnych już producentów.

Jak uzupełnić tusz do drukarki HP?

Tusze do drukarek HP są zdecydowanie najprostsze do uzupełniania. Cały powyższy proces będzie dla nich w 100% poprawny i nie zachodzi konieczność jego modyfikacji.

Jak uzupełnić tusz Brother?

Tusze Brother są niezwykle przyjazne w napełnianiu. Nie potrzebujemy tutaj nawet żadnej strzykawki. Wystarczy nam jedynie dedykowany tusz od producenta wyposażony w aplikator. Jedyne co musimy zrobić to otworzyć gumową zatyczkę i wlać tusz do odpowiedniego poziomu.

Jak uzupełnić tusz do drukarki Canon

Po przeciwnej stronie barykady stroją drukarki Canon, w których cały proces jest wyjątkowo trudny. Wszystko to ze względu na fakt, że otwór w kartridżu jest za mały na jakąkolwiek igłę. Na samym początku musimy go zatem poszerzyć używając w tym celu małego wiertła. Po tym zadaniu dolać za pomocą strzykawki należy około 10 mililitrów tuszu.

Niestety, w tym przypadku istnieje spore prawdopodobieństwo uszkodzenia kartridżu. Bardzo łatwo tutaj o ewentualną nieszczelność. Mimo wszystko nie polecamy zatem regeneracji tuszów tej firmy.

Zobacz też:
Drukarka z tanimi tuszami – jaką wybrać?
Jaka drukarka do domu sprawdzi się najlepiej?