Jaki router WiFi wybrać?

Jaki router WiFi wybrać?

Bezprzewodowe udostępnianie łącza internetowego znacznie zwiększyło komfort korzystania z licznych urządzeń. Nic więc dziwnego, że obecnie routery WiFi znajdziemy w niemal każdym domu. Pewien kłopot może jednak sprawić wybór odpowiedniego modelu, który spełni nasze oczekiwania. Sprawdźmy więc, czym warto kierować się podczas zakupu routera WiFi i w jaki sposób zabezpieczyć sieć domową.

Typ łącza a rodzaj routera WiFi

Z WiFi korzystamy niemal wszędzie: w miejscach użytku publicznego, na uczelni, w pracy, a nawet w hotelu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bezprzewodowo z siecią łączyć się także w domu. Zapewnia nam to bowiem o wiele więcej możliwości i znacząco ogranicza liczbę plączących się kabli. Podłączenie routera WiFi to zadanie stosunkowo proste, z którym każdy powinien sobie poradzić bez większych problemów. Nieco inaczej może być jednak z jego wyborem, gdyż pierwszy krok, to określenie typu łącza, które wykorzystywane jest do łączenia się z siecią. Dostęp do Internetu może być realizowany przy użyciu licznych technologii. Do najpopularniejszych zalicza się technologię:
  • ADSL
  • xDSL
  • VDSL
  • komórkową LTE
W przypadku łącza dostarczanego kablem telefonicznym sprawa jest dość prosta. Wybrać musimy wówczas router xDSL, czyli służący do uzyskania połączenia w sytuacji, gdy zastosowania jest sieć kablowa. Co więcej, router xDSL jest także najczęściej spotykany w sieciach osiedlowych, a także kablówkach.  Możemy więc uznać, że to najbardziej popularny typ routera. W sytuacji, gdy korzystamy z łącza od operatora komórkowego, powinniśmy wybrać modem na kartę SIM, bądź taki, która zapewnia możliwość jego podłączenia. Warto mieć także na uwadze, że jako router 3G/4G może posłużyć nasz smartfon. Jeżeli zaś korzystamy z usług Netii lub Neostrady, to musimy zdecydować się na router ADSL.

Router WiFi - najważniejsze parametry

Pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to standard Wi-Fi. Obecnie do wyboru mamy najczęściej standard 802.1n bądź 802.11ac. Ten pierwszy zapewnia prędkość do 600 Mb/s, a drugi obsługuje prędkość już znacznie większą, bo nawet do 2,6 Gb/s. Kolejna kluczowa kwestia to łatwa konfiguracja. Zdecydowana większość routerów Wi-Fi dostępna na rynku nie stwarza problemów w tej kwestii, a konfiguracja odbywa się praktycznie automatycznie. Pamiętajmy jednocześnie o bezpieczeństwie sieci. Niezabezpieczona sieć Wi-Fi jest bardzo łatwa do wykrycia, przez co osoby trzecie mogą korzystać z naszego transferu. Warto więc wybrać router, który obsługuje zabezpieczenia WPA2-PSK i wspiera funkcję MAC. Co jeszcze trzeba mieć na względzie? Większa ilość anten, to większy zasięg i lepsza jakość połączenia, dlatego dobrze jest sprawdzić ich liczbę. Ponadto, przydatny może okazać się router wyposażony w port USB.

Jak skonfigurować router Wi-Fi?

Konfiguracja routera nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Jeżeli nie mamy pewności, co do jej przebiegu, to warto zajrzeć do instrukcji, która dołączona zostanie do zakupionego modelu. Niemniej jednak instalacja przebiega zazwyczaj tak samo, w przypadku każdego modelu, co oznacza, że otworzyć musimy okno dowolnej przeglądarki internetowej, a następnie wpisać nasz adres IP w pole adresu (Jeżeli nie znamy naszego adresu IP, wystarczy w wyszukiwarkę Google wpisać “Mój adres IP”). Po wpisaniu adresu IP, na ekranie powinno pojawić się okno logowania, dane do logowania znajdują się we wspomnianej już instrukcji. W dalszej kolejności musimy wypełnić pole nazwy routera oraz wybrać tryb zabezpieczeń (zalecane to WPA2-PSK) i wybrać hasło. Klikamy “zapisz” i gotowe. Powinniśmy uzyskać dostęp do sieci.

Polecane modele routerów Wi-Fi z oferty Sferis: