Najlepsze myjki ciśnieniowe - jaką warto wybrać?

Kupując myjkę ciśnieniową najlepiej wybrać taką, która oferuje wysoką moc, optymalne ciśnienie robocze oraz bogaty zestaw akcesoriów. Dla niektórych użytkowników niebagatelne znaczenie może mieć też temperatura dopływu i długość węża myjki ciśnieniowej. Każdym z tych zagadnień zajmiemy się w dalszej części materiału, żeby ułatwić wybór najlepszej myjki ciśnieniowej dla konkretnych potrzeb. 

Rynek oferuje szeroki przekrój myjek ciśnieniowych, więc wybór jednego konkretnego modelu może być nie lada wyzwaniem. Przeczytaj nasze podpowiedzi i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Najlepsze myjki ciśnieniowe - Ranking 2023

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Myjka ciśnieniowa to urządzenie wewnątrz którego znajduje się pompa, generująca odpowiednie ciśnienie wody - od 100 do 150 bar. Woda pod zwiększonym ciśnieniem doprowadzana jest kolejno do pistoletu natryskowego przy pomocy specjalnego przewodu wysokociśnieniowego. Dzięki temu powstaje natrysk wody pod ciśnieniem, który pozwala zmyć brud z trudnych powierzchni takich, jak kostka brukowa czy zewnętrzna elewacja domu. 

Urządzenie pobiera wodę z wodociągów lub ze zbiorników: stawu, oczka wodnego, beczki czy wiadra. Jeśli chcemy skorzystać z myjki ciśnieniowej na pistolet możemy nałożyć różne końcówki, dzięki czemu silny strumień wody zmyje zanieczyszczenia o wiele szybciej i to bez naszego wysiłku.

Myjka ciśnieniowa Karcher K7 Compact Home

Karcher K7 Compact Home

Parametry myjki ciśnieniowej, które wpływają na pracę urządzenia

Myjka ciśnieniowa to coraz popularniejsze urządzenie pośród właścicieli domów jednorodzinnych. Żeby urządzenie skutecznie czyściło takie elementy jak elewacja, ogrodzenie czy auto, musi jednak cechować się dobrymi parametrami. 

Moc myjki

Duża moc urządzenia gwarantuje uzyskanie wyższego ciśnienia roboczego 2,5-3 k. Modele tańsze i mniej nowoczesne posiadają moc rzędu 1200-1600 W.

Ciśnienie robocze i maksymalne

Ciśnienie robocze to uśredniona wartość ciśnienia jaką generuje pompa myjki. Myjki amatorskie oraz modele do półprofesjonalnego użytku oferują zakres 65-170 bar. Modele o większej mocy posiadają dodatkowo regulację ciśnienia strumienia wody. 

Z kolei maksymalne ciśnienie robocze to parametr, z którym warto się zapoznać ze względu na możliwość uszkodzenia delikatnych powierzchni. Lepiej mieć pewność, że nawet przy najmniejszej wartości praca z urządzeniem będzie bezpieczna dla czyszczonych powierzchni.

Do codziennych zastosowań domowych, takich jak mycie samochodu, maksymalne ciśnienie w granicy 130 bar będzie jak najbardziej odpowiednie. Myjka, która wytwarza maksymalne ciśnienie powyżej 130 bar będzie polecana do czyszczenia wytrzymałych powierzchni.

Zestaw dysz i szczotek

Podstawową końcówką myjki jest lanca ciśnieniowa, która posiada uniwersalne zastosowanie przy myciu różnych powierzchni. Dostępna jest również dysza rotacyjna, dzięki której możemy skierować strumień na powierzchnię pod dość ostrym kątem. To akcesorium pozwala łatwiej pozbyć się uproczywych zabrudzeń. 

W zestawie z myjką ciśnieniową można znaleźć również różnego rodzaju szczotki i pianownice, które wspomagają usuwanie zarówno mechanicznych, jak i chemicznych zabrudzeń.

Zbiornik na detergent

Nowoczesne modele myjek ciśnieniowych, które znajdziemy na rynku przystosowane są do pracy ze środkami chemicznymi, które przed włączeniem urządzenia wlewa się do specjalnego zbiornika. Bez zbiornika mycie bardziej zabrudzonych powierzchni będzie mocno utrudnione, a wręcz niewykonalne. Dlatego przed zakupem wybranego modelu warto upewnić się czy mamy możliwość pracy z detergentem.

Długość węża myjki

Długość węża to parametr, który w znaczny sposób wpływa na komfort pracy z użyciem myjki ciśnieniowej, a także decyduje o zasięgu urządzenia. Dłuższy wąż pozwala na bardziej elastyczne operowanie urządzeniem, ale jednocześnie zwiększa jego masę. 

Modele myjek ciśnieniowych z wężem o długości powyżej 5 metrów posiadają praktyczne bębny, które ułatwiają jego przechowywanie. Jeżeli potrzebujemy modelu, który posiada wąż o długości kilkunastu metrów, koniecznie upewnijmy się, że jest on nawinięty na bęben. 

Podawanie wody

Parametr utrzymuje się przeważnie w przedziale 300-600 litrów na godzinę.

Maksymalna temperatura wody w dopływie

Maksymalna temperatura wody w dopływie to nic innego jak temperatura wody, która wylatuje z urządzenia. Myjki ciśnieniowe z podgrzewaniem wody są przystosowane do pracy z wodą o temperaturze do 40 lub nawet 60°C. Im cieplejsza woda, tym wyższa skutecznośc mycia. 

Myjka ciśnieniowa Karcher K 4 Power Control Home 1.324-033.0

Karcher K 4 Power Control Home 1.324-033.0

Rodzaje myjek ciśnieniowych - zastosowania

Asortyment myjek ciśnieniowych jest aktualnie na tyle duży, że poszczególne modele mogą być dedykowane konkretnym zadaniom. Inną myjkę kupimy, jeśli naszym priorytetem jest mycie elewacji, a inną kupimy do auta albo okien. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami wiążą się przede wszystkim z parametrem, o którym wspominaliśmy wyżej - maksymalnym ciśnieniem roboczym. Zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić delikatne powierzchnie, z kolei zbyt niskie nie domyje ciężkich zabrudzeń.

Myjka ciśnieniowa do samochodu

W tym przypadku sprawdzi się urządzenie o ciśnieniu od 120 do 130 bar. Modele o większej mocy mogłyby doprowadzić do uszkodzenia lakieru starszych modeli. Do mycia samochodu niezbędna okaże się miękka szczotka, a także pianownica, która pozwoli na dokładne umycie auta bez użycia detergentu.

Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej

Aby zetrzeć brud i organiczne nacieki na kostce brukowej potrzebna będzie myjka ciśnieniowa o sporym ciśnieniu roboczym. W przypadku dużych zanieczyszczeń zwykła lanca ciśnieniowa może okazać się nieskuteczna i dlatego pomocna będzie specjalna szczotka do czyszczenia płaskich powierzchni.

Model, który został stworzony z myślą o najtrudniejszych zadaniach to na przykład Nilfisk PREMIUM 200-15, dysponujący maksymalnym ciśnieniem 200 bar. 

Myjka do mycia elewacji

W przypadku mycia elewacji możemy postawić na myjki ciśnieniowe o dowolnym ciśnieniu roboczym. Optymalnym rozwiązaniem będą urządzenia, które pozwolą na regulację ciśnienia. Taką funkcję oferuje model Karcher K 4 Power Control Home 1.324-033.0.

Myjka ciśnieniowa do okien

Do mycia okien i luster przeznaczone są specjalne myjki ciśnieniowe, które pracują pod niewielkim ciśnieniem (2-5 bar). Do takich modeli należy na przykład Karcher WV 2 Premium 1.633-430.0.

Jakiej marki myjka ciśnieniowa?

Rynek myjek ciśnieniowych jest zdominowany przez markę Karcher, która oferuje największy wybór produktów, sprawdzoną jakość i wysoką funkcjonalność. Producent wiedzie prym od wielu lat, dlatego ma spore grono fanów, którzy cenią bezawaryjną pracę tych urządzeń. Każda myjka Karcher dysponuje zbiornikiem na detergent i podgrzewa wodę. Wystarczy wybrać model odpowiedni do pożądanych zastosowań i prawdopodobnie nigdy nie trzeba będzie go wymieniać.

Produkty Karcher nie należą jednak do najtańszych, dlatego szukając najlepszej myjki ciśnieniowej dla siebie warto uwzględnić także inne marki. Wyjątkowo bogatą ofertę posiada Nilfisk, która także jest ceniona za wysoką jakość i świetne parametry pracy. Nie zaszkodzi także rzucić okiem na ciekawą ofertę producentów Greenworks czy Makita.