Laptop dla seniora. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Seniorzy to osoby, które nie wychowywały się w otoczeniu wszechobecnych komputerów i szybkiego Internetu. Styczności z nowoczesnymi urządzeniami i technologią nie mieli ani w szkole czy w pracy. Niemniej, jednak wiele osób z grupy 60+ chce poznawać świat technologii i wykorzystywać jego możliwości na co dzień. Z pomocą laptopów i notebooków codzienne załatwianie spraw, jak np. opłacanie rachunków czy komunikacja z rodziną staje się znacznie prostsza. Nowoczesne urządzenia z dostępem do Internetu staje się także idealnym źródłem informacji zastępującym papierowe gazety. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując laptop dla seniora.

Zastosowanie laptopa dla seniora

Decydując się na zakup laptopa dla seniora, powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą i uniwersalnością, jaką oferuje nam konkretne urządzenie. Notebook może służyć do przeglądania poczty, surfowania po różnych serwisach informacyjnych w Internecie, ale i do kontaktu z rodziną przez popularne komunikatory. Komputery dedykowane starszej grupie wiekowej powinny oferować podstawową funkcjonalność, z nastawieniem na wyraźniejszy obraz i lepszą jakość dźwięku. W dojrzałym wieku, zmysł wzroku i słuchu częściowo odmawia posłuszeństwa, a to nie ułatwia korzystania ze sprzętu informatycznego. Komputer osobisty dla seniora powinien mieć ponadto wbudowane głośniki, zintegrowaną klawiaturę, ograniczoną do minimum liczbę peryferiów.

Laptop dla seniora – co powinien mieć?

  • duży i czytelny ekran,
  • lekka waga,
  • wygodna klawiatura,
  • łatwy, intuicyjny system operacyjny,
  • wbudowany moduł Wi-Fi,
  • port USB,
  • podzespoły zapewniające płynną pracę systemu operacyjnego i programów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa dla seniora?

Klawiatura

Dla seniorów polecana jest pełnowymiarowa klawiatura z dużymi przyciskami z odpowiednio szerokimi odstępami pomiędzy nimi. Takie rozwiązanie z pewnością wpłynie na komfort pisania. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się również klawiatura podświetlana lub z dodatkowymi przyciskami funkcyjnymi. Dodatkowo, warto dokupić myszkę, ponieważ korzystanie z track pada lub track pointa może nie być odpowiednio wygodne dla osób w starszym wieku.

Ekran i matryca

Ekran w laptopie dla osoby starszej powinien być odpowiednio duży. Optymalnym rozwiązaniem jest kupno notebooka z 15,6-calowym ekranem, który będzie wyświetlał wystarczająco duży obraz. Rozdzielczość natywna z kolei nie musi być największa, ta mniejsza może okazać się nawet lepsza. Elementy na ekranie będą większe, a przez to lepiej widoczne dla osoby z osłabionym zmysłem wzroku. Do domowego zastosowania wystarczy 1366x768 pikseli, 1920×1080 pikseli też będzie w porządku. Wybierając komputer osobisty dla seniora, możemy zdecydować się zarówno na matrycę TN, jak i IPS. Ta pierwsza będzie tańsza i zaoferuje nam przyzwoite parametry wyświetlanego obrazu, które w zupełności wystarczą osobie w podeszłym wieku. Z kolei matryce IPS posiadają lepsze odwzorowanie kolorów, lepsze kąty widzenia oraz wyraźny kontrast, który znacznie wpłynie na jakość oferowanego przez urządzenie obrazu. Pamiętajmy, że matryce tego typu są o wiele droższe od matryc TN.

Gabaryty

Wybierając komputer przenośny dla seniora, zadbajmy aby był solidny i wykonany z materiałów wysokiej jakości. Warto, aby był lekki i wygodny w transporcie, dzięki czemu będzie można łatwo go przenosić z miejsca na miejsce czy zabierać w podróż. Najlepiej, gdy waga komputera osobistego będzie wynosić około 2 kg.

Oprogramowanie

Istotną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie laptopa jest jego oprogramowanie. W przypadku osób w starszym wieku nie musi być ono najnowsze. Ważne, żeby zainstalowany system i programy były czytelne i jasne w obsłudze. W ramach OS doskonale sprawdzi się Windows 7 czy Windows 10 Home, który ma prosty w obsłudze interfejs i szerokie możliwości dostosowania komputera do potrzeb osób starszych. Nie będzie wymagać również czasochłonnej i skomplikowanej konfiguracji.

Procesor

W przypadku laptopów dla seniorów w zupełności wystarczy jednostka dwu lub czterordzeniowa. Dobrym wyborem będzie procesor  Pentium, Intel Celeron, Intel Core 2 Duo lub podobny. Jeżeli zależy nam na większej wydajności komputera, możemy zdecydować się na model z procesorem Intel Core i3.

Porty i interfejsy

Sprzęt dla emeryta powinien posiadać podstawowe porty, które umożliwią połączenie laptopa do zewnętrznego monitora, domowej sieci LAN lub Wi-Fi oraz wpiąć pamięć USB. Warto wybrać również model komputera oferującego kilka portów USB, minimum jeden HDMI oraz RJ-45.

Pamięć operacyjna RAM

W komputerach osobistych dla seniorów wystarczy 2 lub 4 GB pamięci operacyjnej. Będzie ona odpowiadać za wydajność przy wykonywaniu wielu operacji czy podczas pracy komputera w zaawansowanych programach. Za nieduże pieniądze można kupić również laptopa z dyskiem HDD o pojemności 500GB lub szybkim SSD o pojemności 120 lub 240 GB, na którym można przechowywać osobiste pliki, takie jak np. zdjęcia cyfrowe.

Pamięć wewnętrzna

Pamięć wewnętrzna powinna być dostosowana do osobistych preferencji seniora. Część z nich praktycznie w ogóle nie przechowuje danych i plików na swoich komputerach, podczas gdy inni zapełniają dyski niemal w 100%. Rozsądne rozwiązanie to około 500 GB pamięci operacyjnej realizowanej przez dysk HDD. Jest on nieco wolniejszy w działaniu, niż pamięć SSD, ale o wiele tańszy cenowo.

Peryferia

Istotnym elementem komputerem osobistych dla emerytów jest napęd DVD. Ludzie starsi często korzystają z płyt CD i DVD do uruchamiania filmów, przeglądania zdjęć, czy instalowania oprogramowania. Interesujące propozycje laptopów dla seniorów dostępne w ofercie sklepu Sferis.pl: