Zotac prezentuje 3 wersje karty GeForce RTX 4090

Zotac zapowiada zupełnie nowe wersje niereferencyjne karty RTX 4090. Modele AMP Extreme AIRO, Trinity OC i Trinity robią olbrzymie wrażenie!

Ada Lovelace, czyli najnowsza architektura Nvidii

Ad Lovelace

Nvidia ponownie postanowiła pokazać graczom, że król na rynku kart graficznych jest tylko jeden. Ich najnowsza seria, czyli RTX 40 oparta jest na zupełnie nowej architekturze, nazwanej na cześć genialnej matematyczki – Ady Lovelace. Pierwsze układy trafią do sprzedaży 12 października 2022 roku, ale już teraz poznaliśmy ich pełne możliwości.

Jeśli wierzyć zapowiedzi Nvidii, a nie mamy żadnego powodu, żeby tego nie robić, to Ada Lovelace przyniesie nam kolosalny wzrost wydajności. W wielu popularnych tytułach, takich jak chociażby Cyberpunk 2077 możemy mówić o nawet czterokrotnej poprawie liczby FPSów. Spójrzmy więc na samą specyfikację.

Przede wszystkim, seria RTX 40 wykorzystuje rdzenie RT (przeznaczone do ray tracingu) trzeciej generacji. Osiągają one wydajność nawet do 191 teraflopów. Odświeżone rdzenie Tensor mogą pracować za to z szybkością 1,32 petaflopów czyli 5 razy większą niż w poprzedniej generacji RTX 30. Prawdziła siła serii RTX 40 tkwi jednak w SER, czyli Shader Execution Reordering. To zupełnie nowa technologia od Nvidii, zwiększająca wydajność ray tracingu 3-krotnie w stosunku do serii RTX 30. Dodatkowo, zwiększa ona liczbę FPSów w grach o średnio 25%. Przyznacie sami, że robi to niezłe wrażenie?

RTX 4090 – najmocniejsza karta graficzna na rynku

Ukoronowaniem serii RTX 40 jest oczywiście najmocniejszy model, czyli RTX 4090. Z miejsca należy wyraźnie zaznaczyć, że to najwydajniejsza karta graficzna jaką kiedykolwiek mogliśmy kupić. To produkt dla najbardziej wymagających graczy, którzy nie chcą być nawet odrobinę ograniczani przez zbyt słaby sprzęt komputerowy.

Jak wygląda specyfikacja RTX 4090? Wersja referencyjna prezentuje się następująco. W środku znajdziemy 76 miliardów tranzystorów, 16 384 rdzenie CUDA® i 24 GB pamięci GDDR6X produkcji firmy Micron na szynie 384-bit. To potężna maszyna, która szokuje swoją wydajnością.

Najlepsze jednak dopiero przed nami. Z zastosowaniem DLSS 3, czyli nowej technologii skalowania obrazu, dostępnej jedynie na kartach RTX 40, RTX 4090 może być aż 4 razy szybsze od RTX 3090 Ti. Do tego, zużywa ono dokładnie tyle samo energii, czyli 450 W.

Zotac prezentuje aż 3 wersje RTX 4090

Karta RTX 4090 trafi do sprzedaży już 12 października. Tymczasem, Zotac przygotował dla nas aż trzy różne wersje niereferencyjne – każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

Zotac RTX 4090 AMP Extreme AIRO

Zdecydowanie najmocniejsze wrażenie robi najsilniejsza ze wszystkich trzech wersji RTX 4090, czyli Zotac RTX 4090 AMP Extreme AIRO. Maksymalne taktowanie zegara w trybie Boost wynosi aż 2580 MHz, ale to nie koniec pozytywnych niespodzianek.

Zotac postawił tutaj na bardzo nowoczesną stylistykę, karta będzie wyglądała po prostu doskonale w przeszklonej obudowie. Do tego jest to oczywiście bardzo funkcjonalny model. Potężny radiator w połączeniu z chłodzeniem IceStorm zapewnia nam doskonałą wydajność termiczną.

Za chłodzenie odpowiadają trzy duże wentylatory będące w stanie pracować w półpasywnym trybie Freezer Fan Stop. Oczywiście, nie zabrakło też w pełni programowalnego oświetlenia LED RGB. Zotac ulepszył również nieco sekcje zasilania, aby wydajniej podkręcać kartę. Do dyspozycji mamy też dwa profile BIOS.

Jedyny minus? Zotac RTX 4090 AMP Extreme AIRO jest naprawdę olbrzymia! Całość ma 36 centymetry i zajmuje 3,5 slota PCIe.

Zotac GeForce RTX 4090 Trinity i Trinity OC

Zotac Trinity

Kolejna wersja RTX 4090 w ofercie firmy Zotac to Trinity OC. Podobnie jak w przypadku AIRO taktowanie zegara w trybie Boost jest nieco przyspieszone. Tym razem jednak wynosi ono 2535 MHz, zmiana nie jest zatem aż tak spektakularna.

Na szczęście, w tym modelu również zobaczymy system chłodzenia IceStorm 3.0. Trzy wentylatory z trybem półpasywnej pracy zapewnią nam doskonałe zarządzanie energią i temperaturą. Oczywiście, całą obudowę wieńczy spory radiator służący do oddawania ciepła. Nie zabrakło też podświetlenia LED RGB.

Do sprzedaży trafi również najbardziej standardowa wersja, czyli po prostu RTX 4090 Trinity. Nie różni się ona zbyt wiele od modelu Trinity OC. Po prostu zegar nie jest w żaden sposób podkręcony i wynosi fabryczne 2520 MHz.

Firma Zotac zapewnia również trzyletnią gwarancję na wszystkie swoje karty graficzne. Jeśli zarejestrujemy nasz zakup na stronie producenta to otrzymamy jednak zupełnie za darmo dodatkowe 2 lata pełnej gwarancji.

Zobacz też:
Nvidia prezentuje nową generację kart graficznych – RTX 40