Używamy plików cookies i podobnych technologii zgodnie z Polityką Prywatności. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Przewodnik po zakupach cyfrowych

 

Słowem wstępu - co to jest Produkt cyfrowy?
To produkt, który możesz kupić, a następnie pobrać na swoje urządzenie (laptop, tablet, smartfon). Główna różnica w porównaniu do Produktu fizycznego polega na tym, że nie otrzymujesz materialnego przedmiotu, tylko klucz aktywacyjny lub dostęp do pobrania pliku z zakupionym produktem. Najbardziej rozpowszechnione Produkty cyfrowe to gry komputerowe, oprogramowanie, elektroniczne książki (eBooki), książki audio oraz e-prasa elektroniczna. Co ważne - produkty cyfrowe odbierać można wyłącznie poprzez wiadomość e-mail (brak możliwości odbioru w salonie i przesyłką kurierską).

Jak długo mogę używać Produktu cyfrowego?
Wszystko zależy od rodzaju licencji którą kupujesz. Główne rodzaje licencji jakie należy wyróżnić to:

Licencja na użytkownika
Licencja podczas aktywacji produktu przypisywana jest do konta użytkownika.
Oznacza to że przy zmianie urządzenia mamy możliwość ponownego pobrania i użytkowania produktu bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów - np. Gry komputerowe.
Tego typu rozwiązanie licencyjne jest najczęściej stosowane przy grach komputerowych.

Licencja na urządzenie
Licencja podczas aktywacji produktu przypisywana jest do urządzania na którym aktywacja następuje.
Oznacza to że produkt może być używany przez wielu użytkowników pod warunkiem, że jest to na tym samym urządzeniu - np. Licencja WindowsNiektóre licencje na urządzenie dopuszczają również zmianę urządzenia określoną lub nieokreśloną ilość razy pod warunkiem że produkt jest zainstalowany tylko na jednym urządzeniu na raz.

Licencja abonamentowa
Licencja podczas aktywacji produktu przypisywana jest do konta użytkownika na określony w licencji czas.
Oznacza to że produkt będzie aktywny jedynie w określonym czasie, po upłynięciu terminu ważnosci licencja wygaśnie - np. Licencje programów antywirusowychLicencje tego typu często pozwalają rozłożyć płatność na części np. proporcjonalnie do czasu trwania licencji. Przykładem może być comiesięczna opłata stała przez okres 1 roku trwania licencji.

 

Jak zacząć używać Produktu cyfrowego?
Wszystko zależy od sposobu udostępnienia produktu przez sprzedającego. Informacje o sposobie aktywacji, w tymo skąd pobrać aplikację instalacyjną zamieszczone są indywidualnie przy każdym produkcie.

Wyróżnić należy 3 główne sposoby:

 

Kod aktywacyjny
Po dokonanym zakupie dostarczony zostaje drogą mailową kod, który należy skopiować do dedykowanej aplikacji.
W następnym kroku już poprzez dedykowaną aplikację, pobrany i zainstalowany zostaje wybrany produkt. Najpopularniejsze aplikacje tego typu w przypadku gier to Steam, Orygin, Uplay.
Natomiast w przypadku oprogramowania najczęściej są to dedykowane przez producentów rozwiązania.

 

Dostęp do pliku do pobrania
Po dokonanym zakupie udostępniony użytkownikowi zostaje link do pobrania pliku instalacyjnego.
Po pobraniu pliku użytkownik dokonuje samodzielnej instalacji programu/gry na urządzeniu.
W przypadku eBooków oraz plików audio po pobraniu może rozpocząć korzystanie z zakupionego produktu.

 

Kod rejestracyjny + dostęp do pliku do pobrania
Hybrydowym rozwiązaniem (coraz rzadziej używanym) jest połączenie dwóch powyższych, kiedy to najpierw należy samodzielnie pobrać plik instalacyjny, a podczas instalacji podać kod rejestracyjny.

 

Dlaczego Produkt cyfrowy, a nie wersja pudełkowa?
Zalet używania Produktów cyfrowych jest wiele, ale przede wszystkim nie musisz martwić się i uszkodzenie nośnika, gdyż jest nim Internet. Może się to wiązać z koniecznością pobrania dużych ilości danych (niektóre gry to ponad 50GB) jednak przy coraz szybszych łączach internetowych problem ten staje się coraz mniej dolegliwy. Poza tym można wyróżnić:

Łatwy dostęp
każdy produkt cyfrowy znajdziesz i kupisz przez internet, nie musisz się też obawiać wyczerpania dostępności.

Natychmiastowa używalność
możesz od razu korzystać z tego, co kupisz, ponieważ pobierasz to z internetu, a nie czekasz na przesyłkę pocztą lub kurierem.

Wygoda
są zapisane w formie cyfrowej dzięki czemu możesz przechowywać je na komputerze, oszczędzając miejsce w domu lub biurze.

  Uwagi
 

Zwroty Produktów cyfrowych
Ważną informacją jest brak możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od zakupu produktu cyfrowego. Produkt cyfrowy po aktywacji jest permanentnie przypisywany zgodnie z licencją do nabywcy.

 

Rodzaje licencji
Każdy produkt posiada licencje, która dokładnie określa warunki użytkowania. Zawiera one takie informację jak czas trwania, ilość urządzeń na których produkt może być używany, oraz różnego rodzaju ograniczenia, w których produkt nie może być użytkowany lub dedykowany jest dla konkretnej grupy użytkoników (np. licencje edukacyjne).

 

 

Problemy?
Jeżeli napotkałeś jakiekolwiek problemy z aktywacją lub używaniem zakupionego w naszym sklepie produktu skontaktuj się z naszą infolinią.
Na wszystkie pytania czekamy pod numerami telefonów 801 011 909 dla telefonów stacjonarnych lub 22 34 99 585 dla telefonów komórkowych.

 

do góry