Czy warto kupić pralko-suszarkę? Sprawdź wady i zalety

Pralko-suszarka to niezwykle praktyczne urządzenie, które łączy w sobie dwie funkcje: prania i suszenia. Decydując się na jego zakup można wybierać pomiędzy modelami do zabudowy bądź wolnostojącymi, ładowanymi od frontu, jak na przykład Bosch WDU 2853KPL. Jeśli ktoś planował zakup zarówno pralki, jak i suszarki, może w ten sposób zaoszczędzić czas, pieniądze oraz miejsce w domowych wnętrzach. 

Główna zaleta posiadania pralko-suszarki to przede wszystkim brak konieczności suszenia wypranych ubrań. Skorzystają na tym, zarówno mieszkańcy małych mieszkań, w których nie ma miejsca na rozstawienie suszarki oraz duże rodziny, które często robią pranie. Przekonaj się, że korzyści z posiadania pralko-suszarki są nieocenione.

Dlaczego warto kupić pralko-suszarkę?

Pralko-suszarki to idealny wybór dla tych, którym zależy na oszczędności miejsca oraz czasu. Urządzenia znajdują zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Szybkie i niemal bezobsługowe suszenie ubrań to ogromne ułatwienie w każdym domu, zwłaszcza jesienią i zimą. Nowoczesne modele pralko-suszarek posiadają całą masę różnorodnych funkcji i programów, dzięki którym w łatwy sposób dopasujemy je do osobistych preferencji oraz typu prania, które planujemy zrobić. 

Jeśli ktoś planował zakup zarówno pralki, jak i suszarki, może w ten sposób zaoszczędzić pieniądze oraz miejsce. Pralki z funkcją suszenia zajmują dokładnie tyle samo miejsca, co tradycyjna pralka. Dzięki temu możemy zyskać sporo miejsca w kuchni, łazience czy pokoju gospodarczym. Takie rozwiązanie pozwala zdecydować się na większą kabinę prysznicową, wannę czy zainstalowanie bidetu

Urządzenia tego typu przede wszystkim oszczędzają nasz czas. Najnowocześniejsze modele tego typu urządzeń umożliwiają wysuszenie mokrego prania w przeciągu nawet jednej godziny. Docenią to szczególnie ci, którzy niemal codziennie muszą prać i suszyć kilka kilogramów prania - rodzice małych dzieci czy osoby regularnie uprawiające sport i uczęszczające na treningi. Urządzenia tego typu pozwalają zrezygnować z rozkładanych suszarek na ubrania oraz wieszaków do suszenia nad wanną. 

Pralko-suszarki przyspieszają również schnięcie ubrań i zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnym zapachów pochodzących ze zbyt długo zalegających wilgotnych materiałów. Zmniejszając wilgoć w domu, możemy pozbyć się uporczywych ognisk pleśni i grzybów, a także uchronić drewniane meble przed zawilgoceniem.

Pralko-suszarka Bosch WDU 2853KPL

Bosch WDU 2853KPL

Podstawowe parametry pralko-suszarki

Decydując się na zakup pralki z funkcją suszenia, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, trwałość oraz parametry eksploatacyjne, takie jak:

 • ładowność bębna (pranie) - od 5 do 10 kg;
 • ładowność bębna (suszenie) - od 2,5 do 6 kg;
 • klasa energetyczna - od A do G. Parametr określa ilość zużytej energii w porównaniu ze standardowymi urządzeniami, których zużycie jest określone przepisami;
 • pobór wody - w przypadku pralko-suszarek zużycie wody jest prawie dwukrotnie większe niż w przypadku  tradycyjnych pralek;
 • prędkość wirowania - do 1600 obr./min. - liczba obrotów bębna na minutę (przy korzystaniu z funkcji suszenia pranie powinno być odwirowane z prędkością minimum 800 obr./min.);
 • klasa efektywności prania - od A do G - parametr określający stopień skuteczności usuwania brudu;
 • klasa efektywności wirowania - od A do G - jest wskaźnikiem wydajności odwirowania prania;
 • wymiary - zbliżone do standardowych pralek (wysokość 85-97 cm, szerokość 59-65 cm, głębokość 44-80cm). Przy wybieraniu miejsca na urządzenie należy pamiętać o dodatkowej przestrzeni na otwieranie drzwi.
 • poziom hałasu - w trakcie prania natężenie dźwięku wynosi zazwyczaj ok. 50 dB, podczas wirowania 70 dB. Im lepszy model, tym niższy poziom emitowanego hałasu i bardziej komfortowa praca urządzenia.

Co jest ważne przy wyborze pralko-suszarki?

Prócz powyższych parametrów, warto zwrócić uwagę także na nowoczesne technologie i udogodnienia. Niektóre pralko-suszarki oferują bowiem wygodne sterowanie poprzez Wi-fi, personalizację ustawień czy możliwość dodawania ubrań w trakcie prania. Coraz częściej producenci dodają do swoich urządzeń szybkie programy odświeżania i dezynfekcji (AirWash), a także stosują specjalne filtry, które zatrzymują włókna, pyłki i zanieczyszczenia.

Choć pralko-suszarki z pompą ciepła są trudno dostępne, to właśnie te modele są najlepsze. To rozwiązanie pozwala w najwyższym stopniu zadbać o bezpieczeństwo tkanin - nie narusza struktury włókien i minimalizuje ryzyko kurczenia. Pralko-suszarki z pompą ciepła mają też wyższą efektywność i są energooszczędne, ponieważ prowadzą na bieżąco recykling energii. Dodatkowo oferują znacznie szersze zastosowanie - ponieważ suszenie odbywa się z większą dbałością o zachowanie jakości włókien, do bębna można włożyć więcej rodzajów tkanin. 

Pralko-suszarka Indesit EWDE 751451

Indesit EWDE 751451

Wady i zalety pralko-suszarki

Zalety:

 • łączy dwie funkcje w jednym urządzeniu,
 • zajmuje mniej miejsca niż dwa urządzenia oddzielnie,
 • dzięki urządzeniu nie ma potrzeby rozwieszania prania na suszarkach i sznurkach,
 • oszczędność czasu,
 • ubrania po wypraniu są suche i przyjemne w zapachu,
 • niskie zużycie wody - idealne dla kawalerek i małych mieszkań,
 • przyspiesza proces schnięcia ubrań.

Wady

 • zużywa więcej prądu niż zwykła pralka,
 • pralko-suszarka to większy wydatek niż zakup samej pralki,
 • nie wszystkie rodzaje pranych tkanin można suszyć w sposób mechaniczny,
 • mniejsza pojemność bębna niż w w suszarce,
 • zwiększony pobór wody i energii.

Wygoda to prawdopodobnie największa zaleta pralko-suszarki. Wyobraź sobie, że proces suszenia może rozpocząć się automatycznie po zakończeniu prania. Szczególnie rodzice małych dzieci z pewnością docenią tą możliwość. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że ładowność bębna określona dla suszenia jest mniejsza niż ta, określona dla prania, wsad do prania należy odpowiednio zmniejszyć. W innym wypadku trzeba byłoby wyciągnąć część mokrego prania przed rozpoczęciem suszenia.

Najlepsi producenci pralko-suszarek

W segmencie pralko-suszarek dużą popularnością cie szy się marka Bosch. Ten niemiecki producent nie tylko oferuje bogatą gamę urządzeń w różnych przedziałach cenowych, ale też stosuje w swoich produktach wiele funkcjonalnych udogodnień. To, co ma największe znaczenie dla użytkowników to jednak przede wszystkim bezawaryjna praca modeli Bosch.

Solidne sprzęty w korzystnej cenie można znaleźć także w asortymencie takich marek jak Whirlpool, Indesit, Beko oraz Amica. Szukając pralko-suszarki warto zwrócić uwagę również na producenta Gorenje. Choć Gorenje jest stosunkowo nową marką na naszym rynku, oferuje ciekawe i funkcjonalne rozwiązania, które są tak samo dobre jak technologie topowych marek. Jednocześnie produkty tego producenta można kupić w naprawdę dobrych cenach. 

Nikomu na pewno nie trzeba przedstawiać takich marek jak Miele, LG i Samsung. Podobnie jak Bosch, ci producenci kładą nacisk na najwyższą jakość, długą żywotność i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. To właśnie Samsung zaproponował unikalne rozwiązanie, jakim są drzwiczki Add Wash, pozwalające dodawać pranie w trakcie pracy urządzenia. 

Ile kosztuje dobra pralko-suszarka?

Wiadomym jest, że nie warto oszczędzać na AGD. Najtańsze urządzenia może charakteryzować wyższa awaryjność lub obniżona funkcjonalność. Z drugiej strony nie ma też co przepłacać - na rynku znajdziemy nawet produkty za blisko 10 tysięcy złotych, ale nie różnią się one diametralnie od tego, co oferuje większość modeli dostępnych w umiarkowanych cenach. 

Ile zatem powinna kosztować dobra pralko-suszarka? Dobre urządzenia, które są godne polecenia, można znaleźć już za około 2000 zł. Te modele będą wyposażone w najważniejsze technologie, takie jak silnik inwerterowy czy funkcje parowe. Najlepiej jednak wybierać pralko-suszarki dostępne za około 4000 zł lub nieco mniej. Urządzenia z tego segmentu cenowego będą oferowały cichszą pracę, większą ładowność, będą bardziej energooszczędne, funkcjonalne i bezawaryjne. 

Pralki i pralko-suszarki polecane przez Sklep Sferis:

Pralko-suszarka Bosch WDU 2853KPL - oceniana jako bardzo cicha, niezawodna i wykonana w wysokiej jakości.

Pralko-suszarka Gorenje WD2A964ADS/­PL - wyróżniająca się świetnym stosunkiem ceny do jakości oraz wysoką klasą efektywności energetycznej (A dla prania i D dla suszenia).

Indesit EWDE 751451, Whirlpool BI WDWG 861484 oraz Amica AWD1C8514ELSH - najtańsze pośród najpopularniejszych i godnych zaufania pralko-suszarek.

Pralko-suszarka Bosch WDU 8H540PL - urządzenie najwyższej klasy, oceniane jako jedna z najlepszych pralko-suszarek na rynku.