Komputer gamingowy do 4000 zł - co warto wybrać?

Chcecie złożyć nowy komputer, ale nie wiecie jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jak skompletować komputer gamingowy do 4000 zł.

Komputer gamingowy do 4000 zł – na co zwrócić uwagę?

Czy dobry komputer gamingowy do 4000 zł jest w ogóle możliwy? Zdecydowanie tak! Nie jest to co prawda idealny budżet, ale powinniśmy być w stanie złożyć za tę kwotę bardzo przyzwoitą maszynę. Oczywiście, nie mamy co liczyć na to, że uruchomimy na niej najnowsze gry AAA na maksymalnych ustawieniach graficznych.

Niemniej, będzie to sprzęt wystarczająco dobry, do komfortowej rozgrywki w 1080p przy dość optymalnej liczbie klatek na sekundę. Oczywiście, największym wąskim gardłem w tym budżecie pozostaje karta graficzna. Zdecydowanie będziemy musieli poszukać budżetowego, a nie topowego modelu.

Sprawdź: Komputer gamingowy do 5000 zł

Komputer gamingowy do 4000 zł – jakie podzespoły wybrać?

Zanim zaczniemy wybierać poszczególne podzespoły, musimy kupić dwa absolutnie niezbędne elementy naszego komputera – zasilacz i obudowę.

Ogranicza nas budżet, więc zdecydujemy się raczej na tanie i mało imponujące egzemplarze. Światła LED to bardzo fajny gadżet, który z pewnością wygląda bardzo efektownie, ale jest on niestety zbędnym wydatkiem. Jaką obudowę wybrać? Zdecydowanie polecamy po prostu GEMBIRD FORNAX 150G za jedyne 124 złote!

W przypadku zasilacza, warto postawić jednak na model znanej i sprawdzonej firmy. Do naszych potrzeb, w zupełności wystarczy nam moc 500W. Polecamy więc AEROCOOL PGS VX-500plus, za 185 złotych.

Na dalsze zakupy zostaje nam zatem 3691 złotych. Zobaczmy co możemy za to kupić!

Płyta główna – serce naszego komputera

Oczywiście, zaczniemy od najważniejszego elementu naszego komputera, czyli od płyty głównej. Na tym etapie, musimy określić też, czy zdecydujemy się na procesor AMD czy Intela. Naszym zdaniem, w tym segmencie cenowym minimalnie wygrywają „niebiescy” – weźmiemy więc płytę główną z gniazdem LGA 1200. Najnowsza generacja byłaby niestety zbyt dużym wydatkiem.

Dobrym wyborem będzie więc Gigabyte B560M DS3H, za którą zapłacimy jedynie 412 złotych. Mamy tutaj tak naprawdę wszystko, czego moglibyśmy potrzebować. Największe wrażenie robi specjalny system chłodzenia Smart Fan 6 – nie chcemy inwestować w dodatkowe wiatraki, więc warto postawić z góry na sprzęt z dobrym zarządzeniem termicznym.

Wybierzmy się dalej na zakupy – mamy wciąż 3279 złotych do wydania!

Jaki procesor wybrać?

Wiemy już, że nasz komputer gamingowy do 4000 zł będzie wyposażony w procesor Intela z poprzedniej generacji. To absolutnie nic złego – to wciąż świetne podzespoły, które jeszcze przez długi czas pozostaną w 100% aktualne.

Najlepszym wyborem będzie więc prawdopodobnie Intel Core i5-10400F, czyli model z 10 generacji. Jego maksymalne taktowanie to aż 4,3 GHz, w zupełności wystarczy nam to do wszystkich gier komputerowych. W dodatku, jest on naprawdę tani – zapłacimy za niego 647 złotych. To wręcz wzorowy kompromis pomiędzy ceną, a wydajnością!

Pamięć RAM

Skoro mamy już płytę główną i procesor, to czas dobrać do tego pamięć RAM. Wciąż mamy 2632 złote, ale nie będziemy zbytnio szaleć. Chcemy zostawić sobie odpowiedni budżet na nowoczesną kartę graficzną. Niemniej, musimy mieć pewne wymagania. Za rozsądne optimum należy przyjąć 16 GB o taktowaniu 3200 MHz.

Komputer gamingowy do 4000 zł nie wykorzysta w pełni potencjału lepszych modeli, byłby to więc bardzo bezsensowny zakup. Jaki konkretnie model polecamy? Bardzo dobrym wyborem z pewnością będzie po prostu GOODRAM DDR4 16GB, naszego rodzimego producenta za 313 złotych

To bardzo wydajny model o taktowaniu 3200 MHz w formacie 1 x 16 GB. Dodatkowo, producent postawił na solidny, dobrze oddający ciepło radiator. Jak wspominaliśmy już wcześniej, zależy nam na dobrym zarządzaniu temperaturą.

Sprawdź: Co to jest pamięć RAM?

Dysk SSD

Skoro nasz komputer gamingowy do 4000 zł ma już pamięć RAM, to czas zadbać tez o pamięć trwałą, czyli o miejsce na nasze dane. Na zakupy wciąż mamy 2319 złotych, nie musimy więc specjalne oszczędzać. Dobrym wyborem będzie tutaj po prostu dysk SSD o pojemności 512 GB.

Dyski HDD mogą kupić nas znacznie lepszym stosunkiem pojemności do ceny. Nie są one jednak dobrym wyborem do gier – są znacznie wolniejsze i bardziej podatne na awarie. Wybierzemy więc model ADATA SWORDFISH 500GB. To doskonały wybór do komputera gamingowego, w dodatku ma własny system chłodzenia! Zapłacimy za niego 271 złotych.

Sprawdź: Dysk SSD vs HDD - co warto wybrać?

Jaka karta graficzna?

Przejdźmy zatem do największego problemu. Zostało nam 2048 złotych i musimy kupić kartę graficzną. Wiemy już, że najlepsze modele są znacznie poza naszym zasięgiem. Zostaje nam więc zgodzić się po prostu na dość spore kompromisy. Spokojnie, znajdziemy coś naprawdę dobrego!

W tym segmencie cenowym, mamy tak naprawdę aż 3 modele do wyboru, co z pewnością jest dość miłym zaskoczeniem. Naszym zdaniem, warto postawić po prostu na najsłabszy model z serii RTX 3000, czyli na RTX 3050 od Nvidii. Fabrycznie podkręcony model produkcji Gigabyte kupimy już za 2002 złote!

Równie interesująco wygląda też odświeżona wersja nieco starszego układu, czyli Nvidia GTX 1660 Ti. Model produkcji Gigabyte kupimy już za 2053 złote – przekroczymy więc nieco budżet, ale chyba wybaczycie nam pięć złotych!

Teoretycznie, w naszym zasięgu jest też model od AMD, czyli Radeon RX 6600. Nie wydaje nam się on jednak najlepszym wyborem – benchmarki wskazują wyraźnie na wyższość RTX 3050. Jeśli z jakiegoś powodu wolicie jednak podzespoły od AMD, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Komputer gamingowy do 4000 zł – podsumowanie.

Jeszcze kilka miesięcy temu, komputer gamingowy do 4000 zł mógł być sporym wyzwaniem. Ten segment cenowy bardzo skorzystał jednak na niedawnych premierach budżetowych kart graficznych. RTX 3050 to wręcz idealne uzupełnienie całego zestawu.

Złożony przez nas komputer zapewni nam komfortową rozgrywkę w 1080p w niemal wszystkie nowoczesne gry. Nie powinniśmy mieć też problemu z niską liczbą FPSów. Oczywiście, nie powinniśmy szaleć zbytnio z ustawieniami graficznymi – zdecydowanie trzymajmy się średnich wartości.

Zobacz też: Komputer gamingowy do 3000 zł – co warto wybrać?