Komputer gamingowy do 3000 zł - co warto wybrać?

Chcecie złożyć nowy komputer, ale ogranicza was budżet? Podpowiadamy, jaki komputer gamingowy do 3000 zł będzie najlepszym wyborem.

Komputer gamingowy do 3000 zł – czy to w ogóle możliwe?

Na samym początku, określmy jednak bardzo wyraźnie, czym jest i czym nie jest komputer gamingowy do 3000 zł. Przede wszystkim, nie będzie to maszyna, na której uruchomimy gry klasy AAA na najwyższych możliwych ustawieniach graficznych. Prawdę mówiąc, czasami będziemy wręcz musieli decydować się na najniższą dostępną jakość.

Niemniej, komputer gamingowy do 3000 zł to urządzenie, które powinno pozwolić nam na odpalenie absolutnej większości gier w akceptowalnej jakości. To doskonały kompromis, jeśli nie możemy zwiększyć naszego budżetu, ale wciąż chcemy być na bieżąco z premierami.

Skoro wszystko jest już jasne, to przejdźmy do kompletowania naszego zestawu!

Komputer gamingowy do 3000 zł – jakie podzespoły wybrać?

Na samym początku, od naszego budżetu musimy odliczyć koszt zasilacza i obudowy. To dwa niezbędne komponenty, bez których nie mamy co nawet myśleć o komputerze. Dość dobrej jakości obudowa, taka jak na przykład Aerocool PGS Streak A to koszt rzędu 170-180 złotych. Dobierzmy do tego zasilacz z tej samej serii, jak na przykład PGS VX-500plus za 185 złotych. Następnie zobaczmy, co możemy złożyć za pozostałe 2660 złotych.

Płyta główna – serce naszego komputera

W przypadku płyty głównej zdecydowanie nie powinniśmy zbytnio oszczędzać. Nie kupujcie więc produktów nieznanym wam marek. Z drugiej strony, ogranicza nas budżet, więc nie bądźmy też przesadnie rozrzutni.

Dość dobrym wyborem z pewnością będzie MSI B560M PRO-E. To sprzęt bardzo wysokiej jakości, kosztujący przy tym zaledwie 337 złotych. A to zdecydowanie kwota, którą możemy przeznaczyć na płytę główną.

Mamy tutaj gniazdo LGA 1200, obsługę pamięci RAM DDR4 do 64 GB i 3200 MHz i wszystkie niezbędne porty, jakich moglibyśmy potrzebować. W dodatku, możemy zaufać też samej firmie – MSI od dawna robi sprzęt dla graczy.

Zostało nam 2300 złotych. Wybierzmy się więc na dalsze zakupy.

Jaki procesor do komputera gamingowego?

Kompletując komputer, bardzo często skupiamy się tylko i wyłącznie na karcie graficznej. Niestety, to spory błąd. Komputer gamingowy do 3000 zł musi mieć przy okazji wydajny procesor. To absolutna podstawa jego poprawnego działania.

Oczywiście, wciąż ogranicza nas budżet, a chcemy zostawić sobie trochę pieniędzy na kartę graficzną. Skupimy się więc na raczej tańszych, ale wciąż aktualnych modelach.

Najlepszym wyborem zdecydowanie wydaje się Core i5-10400F, czyli dość aktualny, bo pochodzący z 10 generacji, model Intela. Jego częstotliwość bazowa to 2,9 GHz a maksymalna aż 4,6 GHz, powinno wystarczyć to bardzo spokojnie do nowoczesnych gier. Dodatkowo, nie mamy co się obawiać, że stanie się on szybko przestarzały – 10 generację czeka jeszcze wiele lat wsparcia.

Za procesor Core i5-10400F zapłacimy 469 złotych. Zostały nam więc 1829 złotych na dalsze zakupy.

Pamięć RAM

Każdy komputer potrzebuje do pracy pamięci RAM i nasz komputer gamingowy do 3000 zł nie będzie tutaj absolutnie żadnym wyjątkiem. Teoretycznie, powinno wystarczyć nam już 8 GB. To jednak absolutne minimum, wybierzemy więc nieco droższe 16 GB.

Świetnym wyborem będzie tutaj Adata XPG Gammix D10. To kość w formacie 2 x 8 GB o częstotliwości 3200 MHz. W zupełności wystarczy nam to do wszystkich gier komputerowych. Wąskim gardłem komputera gamingowego w tym budżecie zdecydowanie będzie po prostu karta graficzna – pamięcią RAM nie musimy się już przejmować.

Za pamięć RAM Adata XPG Gammix D10 zapłacimy 364 złote. Na dalsze zakupy zostało nam więc 1465 zł. Wciąż nie jest źle!

Sprawdź: Co to jest pamięć RAM?

Karta graficzna do komputera gamingowego do 3000 zł – co warto wybrać?

Przejdźmy do zdecydowanie najtrudniejszej rzeczy, czyli do karty graficznej. O ile jak na razie, mogliśmy dość swobodnie składać nasz komputer, to tym razem musimy postawić na bardzo mocne kompromisy. Niestety, karty graficzne to zdecydowanie najdroższe podzespoły o które musimy zadbać. Do wydania mamy mniej-więcej 1200 złotych - wciąż musimy kupić przecież dysk. 

Podstawowym wyborem powinien być tutaj Radeon RX 6600. To dość podstawowy model z poprzedniej generacji od AMD. W wersji ASUS znajdziemy 8 GB pamięci VRAM i 2 potężne wentylatory odpowiadające za układ chłodzenia. Maksymalne taktowanie wynosi 2491 MHz a przepustowość pamięci to 14 GB/s.  Szału nie ma, ale to świetny budżetowy model pozwalający na dość komfortowe pogranie w większość nowych gier. Zapłacimy za nią 1139 złotych!

Alternatywnym wyborem może być również karta graficzna ZOTAC RTX 3050 Twin Edge 8GB LHR. Ma ona jednak nieco słabsze osiągi i jest do tego droższa. Warto ją wybrać tylko, jeśli zależy wam na technologiach od Nvidii jakich jak chociażby DLSS 2. 

Załóżmy więc, że zostało nam 325 złotych. 

Zobacz: Jak sprawdzić kartę graficzną?

Dysk SSD

Oczywiście, interesuje nas tylko i wyłącznie dysk SSD. HDD to przestarzała i niepotrzebna już technologia, szczególnie jeśli mówimy o komputerze gamingowym. Na szczęście, 325 złotych to świetny budżet w którym kupimy coś naprawdę fajnego. Świetnym wyborem będzie po prostu ADATA LEGEND 840 1TB M.2 2280 PCIe Gen3x4 o pojemności 1 TB za 306 złotych.

Sprawdź: Dysk SSD vs HDD - co warto wybrać?

Komputer gamingowy do 3000 zł – podsumowanie

Jak widać, 3000 złotych to bardzo ciekawy budżet, w którym możemy złożyć komputer gamingowy dobrej jakości. Oczywiście, nie będzie to maszyna dla profesjonalnego e-sportowca, ale w zupełności wystarczy nam do pogrania w nowoczesne gry.

Planujecie zwiększyć budżet? Zdecydowanie rozważcie nieco mocniejszą kartę graficzną. To właśnie największe wąskie gardło złożonego przez nas zestawu.

Alternatywnie, możemy też sięgnąć po gotowe komputery gamingowe. Actina ma bardzo bogatą ofertę ciekawych modeli. Najtańszy z nich zaczyna się już od nieco ponad 3400 złotych!