Dysk SSD vs HDD - co warto wybrać i dlaczego?

Dysk to niezbędny element każdego komputera. Jaki model należy jednak wybrać? Czas rozstrzygnąć spór – dysk SSD vs HDD.

Jak działa dysk HDD?

Rozpatrując odwieczny konflikt „dysk SSD vs HDD” zdecydowanie należy zacząć od tego drugiego. Dyski HDD, czyli dyski twarde to znacznie starsze urządzenia, obecne na rynku tak naprawdę od niemal 70 (!) lat. Oczywiście, technologia poszła mocno do przodu i obecne urządzenia nie przypominają już zbytnio pierwszych prototypów.

Zasada działania dysków HDD jest dość prosta. Ich głównym elementem jest faktyczny dysk, czyli aluminiowy lub ceramiczny krążek pokryty cienką warstwą magnetyczną. Tuż nad nim znajdują się dwie głowice, które odpowiadają za odczyt i zapis. Podczas gdy silnik wprawia dysk w ruch obrotowy, głowica odpowiedzialna za zapis zmienia jego namagnesowanie w pojedynczych obszarach. Głowica odpowiedzialna za odczyt jest natomiast w stanie je odczytać.

W ten sposób, na fizycznym dysku można zapisać prostą informację – 0 lub 1 w określonych sekwencjach. A to wszystko czego nasz komputer potrzebuje, żeby wiedzieć o jakim pliku mowa.

Kup już teraz: Dyski HDD

Więcej informacji na temat działania dysków HDD znajdziesz w naszym osobnym artykule na ten temat.

Jak działa dysk SSD?

Dysk SSD

Zupełnie inaczej działa jednak dysk SSD. Pod względem budowy przypomina on znacznie bardziej pendrive’a niż dysk twardy. Jego głównym elementem są kości pamięci flash NAND ułożone na sobie warstwowo w technologii 3D. Do tego mamy kontroler, który odpowiada za równomierny zapis danych pomiędzy nimi.

Dysk SSD nie wymaga więc „fizycznego” dysku do pracy. Wszystko odbywa się za pomocą par tranzystorów będących w stanie zapisywać proste dane dzięki ładunkom elektrycznym. W każdym dysku SSD znajdziemy miliardy takich par!

Sprawdź najlepsze oferty dysków ssd!

Jeśli chcesz poznać różnice między poszczególnymi modelami dysków SSD to zajrzyj koniecznie do naszego artykułu na ten temat.

Dysk SSD vs HDD – podstawowe różnice

Jak zapewne doskonale już widzicie, dysk SSD a HDD to tak naprawdę dwa bardzo różne od siebie urządzenia, które łączy tylko jednakowe zastosowanie. Która technologia lepiej sprawdzi się jednak w domowym komputerze? Cóż, to zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujecie.

Ogólnie rzecz biorąc, dyski SSD są szybsze i pojemniejsze od dysków HDD. Na rynku pojawiły się już nawet modele SSD mogące pomieścić do 100 TB danych, podczas gdy górna granica dla HDD to wciąż 20 TB. Wynika to po prostu z ograniczeń czysto fizycznych – na aluminiowym dysku nie da się zmieścić więcej danych! Oczywiście, producenci pracują już nad dalszym usprawnieniem tej technologii, dalej mówimy jednak o maksymalnie 22 TB.

Kolejny aspekt to szybkość. Niestety, dyski HDD również nie wypadają tutaj zbyt dobrze i ponownie jest to wina ograniczeń fizycznych. W nośnikach SSD każdy segment danych jest dostępny natychmiastowo, w HDD głowica musi fizycznie odczytać go z dysku. Jak nietrudno się domyślić, da się to zrobić niemal błyskawicznie, ale mimo wszystko wolniej niż z pamięci flash.

Najszybszy dysk HDD na rynku oferuje nam obecnie prędkość odczytu i zapisu na poziomie 524 MB/s. Niektóre dyski SSD osiągają za to nawet do 7300 MB/s. Nietrudno zauważyć, że przepaść jest tutaj po prostu kolosalna.

Podsumowując – dyski SSD są zwyczajnie szybsze i pojemniejsze od HDD i nie sposób tutaj wymyślić cokolwiek innego.

Następnie, dochodzi jeszcze kwestia samej konstrukcji. Dysk aluminiowy i głowice to bardzo delikatne elementy, podczas gdy pamięć flash jest względnie odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nośnik HDD po upadku najprawdopodobniej bezpowrotnie przestanie działać, podczas gdy SSD ma jeszcze szanse na przetrwanie.

Dysk HDD vs SSD – cena ma duże znaczenie!

Zastanawiacie się pewnie zatem, dlaczego ktokolwiek miałby w ogóle rozważać kupno dysku HDD. Odpowiedź jest bardzo prosta – są znacznie tańsze od dysków SSD i właśnie to jest ich największą zaletą. Obecnie różnica w cenie jest już coraz mniejsza, ale za 1 MB danych zapłacimy wciąż średnio dwa razy więcej w przypadku nośnika SSD.

Czasami składając komputer dość mocno ogranicza nas budżet, to właśnie wtedy dobry wyborem może okazać się nieco wolniejszy, ale znacznie tańszy dysk. Im więcej miejsca na dane potrzebujemy, tym bardziej ta kwestia zaczyna mieć dla nas znaczenie. Duże serwerownie czy centra danych opierają się w całości na dyskach HDD, cena SSD byłaby dla nich zwyczajnie zabójcza.

Kiedy wybrać dysk HDD zamiast SSD?

Warto jednak dodać, że nie zawsze HDD będzie akceptowalną opcją. W przypadku komputera gamingowego jest to zwyczajnie zły wybór – wolniejszy odczyt danych wyraźnie wpłynie chociażby na tempo zapisu gry czy ładowania kolejnych poziomów. Dodatkowo, nasz komputer będzie się wtedy dłużej uruchamiał, a nie po to inwestowaliśmy w podzespoły dobrej jakości.

Stosowanym na całym świecie kompromisem często bywają więc dwa osobne dyski. Na niezbyt pojemnym (i dzięki temu tanim) SSD trzymamy system operacyjny i najczęściej używane przez nas programy. Dzięki temu zapewniamy sobie świetną szybkość i wydajność działania.

Dysk SSD jest natomiast uzupełniany wtedy przez HDD, który służy nam tylko i wyłącznie do zapisywania danych. W przypadku zdjęć czy filmów nie ma to już aż dużego znaczenia, czy dostaniemy się do nich w 0.1 czy w 2 sekundy. W ten sposób możemy zapewnić sobie za to dużo miejsca na dane względnie niewielkim kosztem.

Zobacz też:
Drukarka przenośna – jak wybrać mini drukarkę?
Drukarka laserowa czy atramentowa?