Drukarka przenośna – jak wybrać mini drukarkę?

Jeszcze całkiem niedawno, pojęcie drukarek kojarzone było tylko i wyłącznie z wielkogabarytowymi urządzeniami, które z trudem przestawia się chociażby z miejsca na miejsce w obrębie biurka – a co dopiero transportuje pomiędzy pomieszczeniami.

Dziś możliwe jest jednak wygodne, a zarazem bezproblemowe drukowanie w dowolnym miejscu i czasie, a wszystko to dzięki drukarkom przenośnym, zwanym również mobilnymi oraz modelami mini. Sprzęty te tworzone są z myślą o osobach, które pracują zdalnie, często podróżują, czy też przebywają głównie „w terenie”, gdzie dostęp do klasycznego urządzenia przeważnie jest utrudniony. Głównym zadaniem drukarek przenośnych jak zapewnienie możliwie największego komfortu użytkowania.

Oprócz urządzeń do drukowania dokumentów, dużą popularnością cieszą się także natychmiastowe drukarki do zdjęć.

Wszystko to, co warto wiedzieć o sprzętach tego typu, znajduje się w dalszej części artykułu.

Sprawdź: Jaka drukarka do domu sprawdzi się najlepiej?

Drukarka przenośna – rodzaje i funkcje

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie drukarki przenośnej, jest zastosowana w niech technologia, czyli inaczej rodzaj samego sprzętu. Na obecnym rynku dostępne są urządzenia, takie jak:

  • Laserowe – czyli sprzęty, działające w oparciu o wymienne tonery. Modele z tej kategorii zapewniają wysoką jakość druku w czerni oraz kolorze, a przy tym cechują się dużą wydajnością i prędkością pracy. Pomimo stosunkowo wysokich cen, drukarki laserowe dają możliwość oszczędności względem kosztów eksploatacji.
  • Atramentowe – są to urządzenia, które w swoim wnętrzu zawierają specjalną głowicę, mającą służyć do rozpraszania tuszu na całej drukowanej powierzchni. Do swojej pracy wykorzystują wymienne lub uzupełniane zbiorniki z tuszem, jednak ich ceny nieraz sięgają całkiem sporych sum – szczególnie, jeśli druk odbywa się w kolorze. Do zalet modeli atramentowych z pewnością należy zaliczyć niskie koszty samych urządzeń.
  • Termiczne – modele z tej kategorii cechują się wysoką jakością druku, choć ich działanie może wydawać się nieco skomplikowane. Praca drukarek termicznych polega bowiem na przenoszeniu barwnika na specjalistyczny papier, po czym wysoka temperatura odbarwia go, tworząc pożądany obraz. Technologia ta jest stosowana głównie w drukarkach etykiet oraz do zdjęć. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że papier termiczny może wiązać się ze sporymi kosztami, w zależności od producenta. 

Drukarka przenośna - najważniejsze cechy

Drukarka przenośna

Aby ułatwić podjęcie decyzji odnośnie zakupu przenośnej drukarki, zdecydowaliśmy się na przygotowanie zestawienia najważniejszych parametrów tych urządzeń. Przede wszystkim warto jednak zastanowić się, do jakich celów sprzęt ten będzie wykorzystywany. Poszczególne funkcje różnią się bowiem w zależności od przeznaczenia drukarki – jeden model sprawdzi się więc do dokumentów tekstowych, a drugi do zdjęć i grafik.

Przejdźmy jednak do omówienia poszczególnych cech drukarek przenośnych:

Rozdzielczość

Będzie ona odgrywała ogromną rolę w kwestii jakości druku, szczególnie jeśli do zadań sprzętu należy praca ze zdjęciami, grafikami, tabelami oraz wykresami. Niestety, duża rozdzielczość to również stosunkowo wysokie koszty samego urządzenia oraz jego eksploatacji.

Format

W znaczącej ilości przypadków, drukarki przenośne oferują standardowy format A4. Ponadto duża ilość modeli zapewnia również możliwość drukowania mniejszych dokumentów, jednak sprzęty obsługujące na przykład format A3 są praktycznie niespotykane. Wiąże się to bowiem ze znacznie zwiększonymi rozmiarami samego urządzenia, co z kolei wyklucza główną ideę sprzętów tego typu, która mówi o połączeniu mobilności i kompaktowych rozmiarów.

Przenośne drukarki do zdjęć zapewniają druk w znacznie mniejszych formatach, wynoszących 10x15 cm, a modele „kieszonkowe” przeważnie drukują w rozmiarze 86x54 mm.

Szybkość druku

Drukarka przenośna

Jest to parametr, który określa się w ilości wydrukowanych stron na minutę pracy (str/min). Będzie on świadczył o efektywności urządzenia, a największą wartość osiągana jest zdecydowanie w przypadku technologii laserowej. Szybkość druku odgrywa ważną rolę w przypadku użytkowników, którym zależy na sprawnej i bezproblemowej pracy z dużą ilością dokumentów.

Łączność

W przypadku urządzeń przenośnych, głównymi systemami łączności okazuje się Bluetooth oraz Wi-Fi. Jeśli sprzęt będzie użytkowany głównie poza granicami domu lub mieszkania, a zarazem w miejscach, w których połączenie internetowe nie będzie zadowalające – z pewnością lepszym rozwiązaniem okaże się system Bluetooth. Jeśli jednak drukarka przenośna ma pełnić funkcję urządzenia typowo domowego, łączność poprzez Wi-Fi będzie zupełnie wystarczająca.

Co ciekawe, niektóre modele umożliwiają osobny zakup modułu Bluetooth, który następnie jest podłączany przy użyciu dedykowanego przewodu. Z pewnością jest to więc rozwiązanie, które znajdzie swoje zastosowanie w wielu przypadkach.

Zasilanie

Drukarki przenośne przeważnie są zasilane w sposób akumulatorowy, jednak na obecnym rynku można spotkać także modele przewodowe. Sposób zasilania odgrywa ważną rolę szczególnie wówczas, gdy urządzenie ma służyć do pracy poza domem. Oczywistym jest bowiem fakt, że w wielu miejscach, podłączenie sprzętu do gniazdka może stać się niemożliwym. W przypadku sprzętów typowo domowych, rodzaj zasilania nie będzie aż tak istotnym parametrem.

Niektóre urządzenia „kieszonkowe”, czyli te, które służą do natychmiastowego drukowania zdjęć, mogą być również zasilanie klasycznymi bateriami.

Zobacz także: Drukarka z tanimi tuszami – jaką wybrać?

Drukarka przenośna do zdjęć z telefonu

Drukarka przenośna do telefonu

Przy omawianiu mobilnych urządzeń do drukowania, nie sposób nie wspomnieć o przenośnych sprzętach przeznaczonych do obsługi poprzez smartfon. Ich popularność z dnia na dzień rośnie, a grono miłośników tego rozwiązania stale się powiększa. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ przenośne drukarki do zdjęć nieraz okazują się niezwykle przydatnymi. Umożliwiają bowiem natychmiastowe wywołanie ulubionych fotografii, które w późniejszym czasie stają się doskonałą opcją na zachowanie najlepszych wspomnień, a jednocześnie podzielenie się nimi z najbliższymi.

Sprzęty tego typu działają przy użyciu technologii termicznej, a do ich prawidłowej pracy konieczny będzie specjalistyczny papier. Niestety, pomimo stosunkowo niskich cen samych sprzętów, wkłady nieraz niosą za sobą spore koszty.

Czy warto kupić drukarkę przenośną?

Niezaprzeczalnym jest stwierdzenie, że w wielu rozmaitych przypadkach, możliwość wydrukowania ważnych dokumentów przy użyciu drukarki przenośnej, zdaje się wręcz ratować sytuację. Z rozwiązania tego typu szczególnie zadowolone będą osoby, które sporą część swojej pracy wykonują poza domem.

Na chwilę obecną, sprzęty z tej kategorii cechują się nie tylko kompaktowymi rozmiarami, ale i stosunkowo niewielką wagą oraz dużą łatwością obsługi. To właśnie dzięki temu ich użytkowanie okazuje się wygodne, a zarazem całkowicie bezproblemowe.

Zakup ten powinien być jednak dokładnie przemyślany, ponieważ urządzenie, które nie spełni postawionych mu wymagań, ani oczekiwań względem jego pracy, może okazać się całkowicie nieprzydatne.

Zobacz: Drukarka laserowa czy atramentowa?