Drukarka z tanimi tuszami – jaką wybrać?

Obecny rynek oferuje niezwykle szeroki wybór różnego rodzaju drukarek, które cechują się zarówno zadowalającymi parametrami, jak i przystępnymi cenami. Warto jednak zaznaczyć, że zakup samego urządzenia to jednorazowy wydatek. Kwestią o wiele bardziej istotną są w tym przypadku koszty eksploatacji sprzętu, które obejmują między innymi regularny zakup kompatybilnego tuszu.

Osoby, które z drukarki korzystają na porządku dziennym, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo niektórzy producenci cenią swoje kartridże. Niejednokrotnie koszty te przewyższają wartość samej drukarki. Należy więc zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście wybrany sprzęt jest warty zakupu, skoro jego eksploatacja może wynieść o wiele więcej, niż powinna.

Poniższy artykuł powstał więc w celu ułatwienia podjęcia decyzji dotyczącej wyboru urządzenia, które zagwarantuje użytkownikowi satysfakcję związaną nie tylko z przystępną ceną „na starcie”, ale i niskimi kosztami ponoszonymi w trakcie użytkowania drukarki.

Drukarka z tanimi tuszami – propozycje od Sferis

Drukarka Epson EcoTank L3151

Drukarka Epson EcoTank L3151

EcoTank L3151 marki Epson to wręcz idealne urządzenie do codziennego użytku. Model tej oferuje bowiem szereg niezwykle przydatnych funkcji, które czynią go jedną z najlepszych drukarek na obecnym rynku.

Tym, co z pewnością zasługuje na największą uwagę, jest system napełniania zbiorników z atramentem, zastosowany jako alternatywa do klasycznych kartridży. Dzięki temu wizja oszczędności pod względem kosztów eksploatacji staje się rzeczywistością. Co więcej, w zestawie znajduje się zapas tuszu, który według producenta wystarczy nawet na 3 lata użytkowania. Należy również zaznaczyć, że pojedynczy tusz o pojemności 70 ml, kosztuje niecałe 24 zł. Nie sposób zaprzeczyć więc stwierdzeniu, że EcoTank L3151, oprócz swojej funkcjonalności, gwarantuje także możliwość zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy.

Do przydatnych rozwiązań zastosowanych w urządzeniu, z pewnością należy zaliczyć również obsługę Wi-Fi oraz Wi-Fi Direct. To właśnie dzięki temu (i aplikacji Epson iPrint), możliwe jest drukowanie wszelkich dokumentów z wybranego urządzenia mobilnego.

Należy również wspomnieć o szybkości druku, która w czerni wynosi 33 str/min, a w kolorze – 15 str/min. Ponadto do dyspozycji użytkownika dostępna jest także możliwość kopiowania oraz skanowania.

Plusem okazuje się też klasyczny, stonowany design, dzięki któremu drukarka wpasuje się w dowolną przestrzeń domu lub biura, jednocześnie gwarantując niezwykle zadowalające efekty pracy.

Epson EcoTank M2120 - drukarka z tanimi tuszami

Epson EcoTank M2120

EcoTank M2120 to model monochromatyczny, dający użytkownikowi możliwość drukowania, skanowania i kopiowania w czerni. Sprzęt ten sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze, a koszty jego eksploatacji ograniczają się tylko i wyłącznie do zakupu kompatybilnego tuszu (Epson 110). Co więcej, jedno uzupełnienie zbiornika gwarantuje nawet 5 000 wydrukowanych stron, co pozwala na jeszcze większą oszczędność.

Obsługa sprzętu jest niezwykle prosta i intuicyjna. Może ona odbywać się bowiem całkowicie bezprzewodowo lub przy użyciu portu USB. Dużym plusem z pewnością okazuje się wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki któremu drukowanie staje się niezwykle wygodne.

Na uwagę zasługuje również fakt, że drukarka jest gotowa do pracy od razu po włączeniu. Zbędne staje się więc oczekiwanie na rozgrzanie, które nieraz wywołuje frustrację.

Prędkość drukowania wynosi w tym przypadku 32 str/min, a nieskomplikowany panel sterowania przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowania sprzętu. Do zalet urządzenia warto zaliczyć również jego estetyczny wygląd, opierający się na klasycznej kolorystyce.

Drukarka HP Ink Tank 315

Drukarka HP Ink Tank 315

Model Ink Tank 315 od marki HP to urządzenie, które daje możliwość uzupełniania zbiorniczków atramentowych przy użyciu kompatybilnych tuszów. Koszt jednej buteleczki mieści się w granicach 40 zł, jednak znajdujący się w zestawie komplet zagwarantuje długie miesiące użytkowania, bez konieczności dodatkowych wydatków.

Produkt, oprócz wydruku, daje również możliwość skanowania i kopiowania, a to wszystko w zaskakująco wysokiej jakości oraz przy satysfakcjonującej prędkości pracy.

Niestety, model ten nie oferuje funkcji bezprzewodowego działania, jednak jego obsługa cechuje się wyjątkową prostotą. Wystarczy bowiem podpiąć drukarkę do komputera przy użyciu załączonego przewodu, a następnie poczekać na zakończenie procesu konfiguracji. Sprzęt nie wymaga instalowania dodatkowych sterowników, a cała procedura przebiega szybko i sprawnie.

Warto dodać, że jedno uzupełnienie zbiorniczków pozwala na wydrukowanie nawet 8 000 stron w kolorze lub 15 000 stron w czerni. Prędkość w pierwszym przypadku wynosi 5 str/min, a w drugim – 8 str/min. Dużym plusem okazują się także kompaktowe rozmiary oraz minimalistyczny design, dzięki którym sprzęt wpasuje się w dowolną, wybraną przez użytkownika przestrzeń.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Decydując się na zakup konkretnej drukarki, z pewnością warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z kluczowymi parametrami, które w późniejszym czasie przyczynią się zarówno do prawidłowej pracy sprzętu, jak i osiągnięcia satysfakcji z podjętej decyzji.

Pierwszą kwestią, odgrywającą dużą rolę, jest przeznaczenie sprzętu. Drukarki różnią się między sobą pod wieloma względami, dlatego też należy sprecyzować swoje wymagania i zastanowić się, jakie zadania ma spełniać dany model.

Do podstawowych pytań, na które warto odpowiedzieć, należą między innymi zagadnienia takie jak:

  • Czy drukarka będzie znajdowała się w domu, czy w biurze?
  • Z jaką częstotliwością sprzęt będzie użytkowany?
  • Czy drukarka powinna posiadać dodatkowe funkcje i udogodnienia?
  • Jakie będzie główne przeznaczenie sprzętu – drukowanie dokumentów, a może zdjęć?

W zależności od konkretnych oczekiwań oraz potrzeb, koniecznym jest dopasowanie urządzenia, które sprosta wszelkim postawionym mu wymaganiom. Kluczowym będzie więc zwrócenie uwagi na kilka niezwykle istotnych parametrów, przekładających się bezpośrednio na pracę drukarki. Oprócz omawianych kosztów eksploatacji, należą do nich:

Rozdzielczość

Której jednostką jest liczba punktów obrazu przypadająca na cal, czyli dpi (dots per inch). W przypadku urządzeń, które mają służyć tylko i wyłącznie do drukowania dokumentów tekstowych, rozdzielczość 600 × 600 dpi w zupełności wystarczy. Jeśli jednak dany sprzęt będzie wykorzystywany również do bardziej wymagających zadań – z pewnością warto postawić na zwiększoną rozdzielczość, wynoszącą na przykład 1200 × 1200 dpi.

Format nośnika

Pomimo tego, że każda drukarka powinna obsługiwać format A4, dla niektórych o wiele bardziej przydatnymi mogą okazać się inne opcje wydruku, obejmujące na przykład formaty A5, A6 lub, bardziej niestandardowy, druk kopertowy. Warto więc dowiedzieć się, jakie możliwości gwarantuje konkretny sprzęt, aby po dokonaniu zakupu nie doznać rozczarowania.

Szybkość druku

Choć dla wielu osób parametr ten nie ma większego znaczenia, tak niektórzy użytkownicy stawiają na możliwie największą prędkość pracy drukarki. Szybkość druku wyrażana jest jako liczba stron przypadających na minutę pracy, a jej wartości w poszczególnych modelach cechują się ogromnym zróżnicowaniem. Z pewnością parametr ten odegra ważną rolę w przypadku drukarek przeznaczonych do biur, gdzie drukowanie często odbywa się w ilościach „hurtowych”.

Łączność

W tej kategorii użytkownik musi zadecydować, czy funkcja bezprzewodowego drukowania jest warunkiem niezbędnym, czy też połączenie przy użyciu przewodu będzie wystarczające. Z pewnością warto wspomnieć, że druk poprzez funkcję Wi-Fi, cieszy się ogromnym zainteresowaniem - głównie ze względu na fakt, że dzięki temu użytkownik ma możliwość skorzystania z dowolnego urządzenia mobilnego, a nie samego komputera. Ponadto niektóre sprzęty posiadają także czytnik kart pamięci oraz moduły Bluetooth, NFC, a nawet specjalne aplikacje.