Jaka drukarka do domu sprawdzi się najlepiej?

Odpowiednio dobrana drukarka może okazać się nieocenioną pomocą w każdym domu, znacznie usprawniając zarówno pracę, naukę, jak i rozwijanie różnorodnych pasji. Wybór ten nie jest jednak łatwy, ponieważ każdy użytkownik ma swoje własne, indywidualne wymagania, którym nie wszystkie modele będą w stanie sprostać. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia warto więc poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z poszczególnymi funkcjami, parametrami oraz możliwościami, jakie oferują sprzęty dostępne na obecnym rynku.

Jedną z kluczowych kwestii, od których należy rozpocząć poszukiwania drukarki do domu, jest określenie jej przeznaczenia. W dalszej części artykułu znajdują się również inne wskazówki, mające na celu ułatwienie podjęcia decyzji oraz dobranie modelu spełniającego wszystkie potrzeby użytkownika.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Drukarka do domu

Przy określaniu funkcji, jakie powinno posiadać wybrane urządzenie, należy pochylić się nad kwestią tego, czy jego jedynym zadaniem będzie drukowanie poszczególnych dokumentów, czy też dodatkowo kopiowanie oraz skanowanie.

Na chwilę obecną zarówno drukarki, jak i urządzenia wielofunkcyjne, znajdują się w jednakowym przedziale cenowym. Z pewnością warto więc postawić na sprzęt, który będzie w stanie zagwarantować nieco większe możliwości, niż tylko i wyłącznie najprostszy druk.

Co więcej, niektóre modele (przeznaczone głównie do biur i firm) gwarantują także funkcję faksu. Nieraz okazuje się ona pożądanym udogodnieniem również w warunkach domowych, dlatego też warto zdawać sobie sprawę z tego, że modele 4w1 jak najbardziej wchodzą w grę.

Drukarka do domu – atramentowa czy laserowa?

Technologia druku danego urządzenia to kolejny wybór, którego przyszły użytkownik musi dokonać. Powszechnie zakłada się, że modele atramentowe sprawdzają się przy drukowaniu zdjęć oraz przeróżnych grafik, a laserowe świetnie radzą sobie z dokumentami tekstowymi. Kwestia ta wymaga jednak nieco szerszego omówienia, ponieważ obydwie technologie niosą za sobą zarówno wiele zalet, jak i wad.

Drukarki laserowe są postrzegane jako urządzenia niezwykle ekonomiczne. Przy ich użyciu możliwe jest szybkie, sprawne i łatwe wydrukowanie bardzo dużej ilości materiałów. Ogromnych ich atutem są także niskie koszty eksploatacji, ponieważ jednorazowy zakup tonera jest w stanie zapewnić wydłużony czas działania bez dodatkowego nakładu pieniędzy. Niestety, modele laserowe obsługujące druk w kolorze, często same w sobie są dużym wydatkiem. Tańsze urządzenia przeważnie nie gwarantują satysfakcjonującej rozdzielczości oraz jakości, jaką użytkownik chciałby uzyskać. O wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wówczas wybór modelu monochromatycznego.

Drukarki atramentowe są zaliczane do nieco podstarzałych rozwiązań, choć wciąż cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, a także dużym gronem zwolenników. Gwarantują one bowiem zwiększoną wydajność, dobrą jakość druku, a także przystępną cenę. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że przykładowy model kosztujący około 200 zł, często przyniesie użytkownikowi zwiększone koszty eksploatacji, związane z regularną wymianą lub uzupełnianiem zużytego tuszu.

Tania drukarka – oszczędność czy pułapka?

Drukarka

Niezwykle istotnym przy wyborze drukarki jest fakt, że cena samego urządzenia nie powinna być jedynym kryterium, które wpłynie na podjęcie ostatecznej decyzji. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że znacznie większą oszczędnością będzie zakup modelu droższego, który jednocześnie oferuje niskie ceny tuszu lub kartridży. Kwestia ta dotyczy także drukarek laserowych, ponieważ niejednokrotnie koszty tonerów sięgają naprawdę sporych kwot.

Przed zakupem drukarki warto więc zapoznać się z cenami zarówno tonerów, jak i wymiennych kartridży lub buteleczek tuszu do uzupełniania zbiorników.

Drukarka do domu – funkcje i parametry

Poszczególne modele drukarek różnią się między sobą stosunkowo dużą ilością parametrów. Decydując się na zakup konkretnego sprzętu należy więc zapoznać się z jego możliwościami, a także funkcjami, które oferuje. Oprócz kosztów eksploatacji, do najważniejszych z nich należą:

  • Rozdzielczość – jest to parametr, który mówi o tym, ile punktów na powierzchni jednego cala jest w stanie wydrukować dany sprzęt. Stosowana jednostka to dpi, a im większa jest jej wartość, tym bardziej szczegółowy okaże się efekt końcowy. W przypadku urządzeń, których jedynym zadaniem będzie drukowanie tekstu, rozdzielczość na poziomie 600 x 600 dpi, w zupełności wystarczy. Jeśli jednak sprzęt ma zajmować się również drukowaniem zdjęć i grafik, warto postawić na nieco większą wartość tego parametru.
  • Szybkość druku – określana w ilości stron, które dany model wydrukuje w przeciągu minuty. Parametr ten uzależniony jest między innymi od tego, czy urządzenie pracuje w kolorze, czy też nie oraz z jakimi dokumentami ma do czynienia na chwilę obecną. W przypadku drukarek do użytku domowego, szybkość wydruku nie będzie aż tak istotna, o ile użytkownikowi nie zależy na drukowaniu całych książek lub portfolio pełnego zdjęć.
  • Dodatkowe funkcje – do których zalicza się na przykład druk dwustronny, możliwość podłączenia sprzętu do domowej sieci bezprzewodowej lub szeroki zakres obsługiwanego formatu i gramatury papieru.

Jaka drukarka do domu? Polecane modele

Drukarka HP Ink Tank 315

HP Ink Tank 315

Model Ink Tank 315 to urządzenie, które do swojej pracy wykorzystuje technologię termicznego druku atramentowego, jednocześnie gwarantując rozdzielczość na poziomie 1200 x 1200 dpi w czerni oraz 4800 x 1200 dpi w kolorze. Co więcej, w pierwszym wypadku prędkość wydruku wynosi 8 str/min, a w drugim – 5 str/min. Takie parametry czynią powyższy sprzęt niezwykle satysfakcjonującym w codziennym użytkowaniu.

Ponadto użytkownik ma również możliwość kopiowania oraz skanowania wszelkich dokumentów oraz drukowania ich zarówno na papierze standardowym, błyszczącym, jak i fotograficznym.

Pomimo tego, że Ink Tank 315 nie daje możliwości pracy bezprzewodowej, jego obsługa nie powinna sprawiać nawet najmniejszych problemów. Przewód znajdujący się w zestawie umożliwia bowiem łatwe podłączenie drukarki do komputera. Należy również zaznaczyć, że do prawidłowej pracy urządzenie nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych sterowników.

Ogromnym atutem urządzenia marki HP jest możliwość uzupełniania zbiorników zawierających atrament. Jednocześnie w zestawie znajduje się komplet niezbędnych kolorów, który jest w stanie zagwarantować długie miesiące pracy przy zerowych kosztach.

Cena: 729,12 zł

Drukarka do domu - Epson EcoTank L3151

Epson EcoTank L3151

Powyższy model marki Epson do swojej pracy wykorzystuje technologię atramentową, jednocześnie gwarantując użytkownikowi niezwykle zadowalające efekty zarówno druku, skanowania, jak i kopiowania w czerni lub kolorze. Na uznanie zasługuje również wygodny, a zarazem tani w eksploatacji, system uzupełniania zbiorników na tusz. Co więcej, cena pojedynczej buteleczki nie przekracza granicy 25 zł, przez co sprzęt ten doskonale sprawdzi się w każdym domu.

Uwagę należy również poświęcić możliwości obsługi Wi-Fi oraz Wi-Fi Direct, przy użyciu których użytkownik będzie w stanie drukować najważniejsze dokumenty z dowolnego urządzenia mobilnego. Ponadto producent stworzył także dedykowaną aplikację, która przyczynia się do jeszcze większego ułatwienia obsługi urządzenia.

W przypadku modelu EcoTank L3151, istotną rolę odgrywa także szybkość druku, która dla wielu może okazać się zaskakująca. W czerni wynosi ona bowiem aż 33 str/min, a w kolorze – 15 str/min. Parametr ten z pewnością odegra więc ważną rolę w u osób, które nie chcą tracić czasu na niezbyt pasjonujące wyczekiwanie przy drukarce.

Cena: 852,52 zł