Drukarka laserowa czy atramentowa?

Pomimo wszechobecnej cyfryzacji, zarówno drukarki, jak i urządzenia wielofunkcyjne, wciąż odgrywają ważną rolę. Co więcej, ich obecność w biurach oraz domach, często bywa koniecznością, ponieważ ciągłe korzystanie z punktów ksero w pewnym momencie może pochłaniać zbyt dużą ilość czasu oraz pieniędzy.

Największym dylematem, z jakim borykają się przyszli posiadacze drukarki, jest kwestia zastosowanej w niej technologii. Dlatego też w poniższym artykule znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące urządzeń laserowych oraz atramentowych, przez co podjęcie decyzji może okazać się znacznie łatwiejsze.

Zobacz: Jaka drukarka do domu sprawdzi się najlepiej?

Drukarka laserowa – działanie

Drukarka laserowa

Z samej nazwy sprzętów tego typu z łatwością można wywnioskować, że mechanizm ich pracy opiera się na świetle laserowym. Jego zadaniem jest równomierne i precyzyjne rozprowadzanie cząsteczek tonera na całej powierzchni drukowanego dokumentu.

Wspomniany toner jest niczym innym, jak proszkiem, który wypełnia zbiornik, czy też kartridż. Będzie on wymagał regularnej wymiany, jednak częstotliwość tego działania okazuje się znacznie mniejsza, niż w przypadku drukarek atramentowych.

Najbardziej charakterystyczną cechą drukarek laserowych, a zarazem ich największą zaletą, jest wysoka jakość oraz trwałość druku. Ponadto urządzenia te gwarantują wydajną i szybką pracę. I choć ceny sprzętów tego typu nieraz sięgają całkiem sporych sum – w dłuższej perspektywie czasowej zakup ten okazuje się znacznie bardziej opłacalny, głównie ze względu na koszty eksploatacyjne.

Drukarka atramentowa – mechanizm pracy

Drukarka atramentowa

Działanie drukarek atramentowych oparte jest na znacznie łatwiejszym mechanizmie, ponieważ urządzenia te wykorzystują wymienne lub uzupełniane zbiorniki z tuszem. W głowicy sprzętu znajduje się mikroskopijna dysza, której zadaniem jest poruszanie się nad kartką i równomierne rozpraszanie tuszu.

Drukarki atramentowe są znacznie tańsze, jednak główną ich wadą okazują się wysokie koszty eksploatacji. Wiążą się one głównie z cenami tuszu, który często nie posiada tańszych zamienników. Urządzenia te są również mniej wydajne, a czas drukowania jednej strony często zajmuje całkiem sporą ilość czasu.

Na działanie sprzętów tego typu, znaczący wpływ ma wybrany tusz. Wyróżnia się bowiem jego dwa rodzaje, takie jak barwnikowy i pigmentowy. Pierwszy z nich umożliwia uzyskanie druku o wysokiej jakości i rozdzielczości. Jednocześnie jest on podatny na działanie czynników zewnętrznych, przez co z łatwością może ulec wyblaknięciu lub rozmazaniu w kontakcie z płynami. Tusz pigmentowy będzie natomiast o wiele trwalszy i bardziej odporny na zalanie oraz kontakt z promieniami UV, jednak rozdzielczość i jakość samego druku, nieraz okazują się niezadowalające.

Zalety i wady drukarek atramentowych i laserowych

Niewątpliwym jest fakt, że każdy wspomniany rodzaj drukarek ma swoje mocne i słabe strony. Poniższa tabela zawiera więc krótkie omówienie zarówno zalet, jak i wad modeli atramentowych oraz laserowych.

Rodzaj drukarkiZaletyWady
LaserowaDuża wydajność druku,
Szybka praca,
Wysoka jakość,
Niskie koszty eksploatacyjne.
Wysoka cena,
Stosunkowo duże rozmiary,
Część modeli nie daje możliwości druku w kolorze.
AtramentowaNiska cena samego urządzenia,
Więcej możliwości druku (specjalistyczny papier, różne formaty),
Małe rozmiary.
Często wysokie koszty eksploatacji,
Gorsza jakość druku,
Duża głośność pracy,
Mniejsza wydajność,
Wolniejsza praca.

Drukarka laserowa czy atramentowa – jaką wybrać?

Drukarka

Obydwa rodzaje drukarek posiadają wielu zwolenników, jednak w celu sprostania wszystkim potrzebom i wymaganiom, wybór konkretnego modelu powinien zostać szczegółowo przemyślany. Podpowiadamy więc, na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę, a także który rodzaj drukarek najlepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Druk monochromatyczny czy w kolorze?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wybór pomiędzy monochromatycznym, a kolorowym wydrukiem, jest kwestią niezwykle indywidualną. Drukarki jednokolorowe są znacznie tańsze, a jednocześnie niezwykle wydajne. Na przykład EPSON EcoTank M1180 jest w stanie pracować z prędkością 20 stron/min. Jednocześnie sprzęt ten wyposażono w innowacyjny system uzupełniania zbiornika na tusz, przez co koszty eksploatacji znacznie maleją.

Zakup kolorowej drukarki będzie wiązał się zarówno z większą ceną samego urządzenia, jak i sporymi kosztami eksploatacji.

Rozdzielczość

Jest to parametr, który w wielu przypadkach nie będzie odgrywał znaczącej roli. Jeśli bowiem konkretny model drukarki ma służyć głównie do pracy na dokumentach tekstowych – wysoka rozdzielczość nie musi być koniecznością. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy sprzęt jest wykorzystywany do drukowania zdjęć, wykresów, tabel, czy też plakatów. Wówczas warto postawić na model oferujący wyższą wartość tego parametru – na przykład 4800 x 1200 dpi.

Szybkość druku

Prędkość pracy drukarki podawana jest w ilości stron na minutę (str/min). W przypadku drukarek laserowych wartość ta przeważnie jest znacznie wyższa, przez co sprzęty tego typu często znajdują swoje zastosowanie w firmach i biurach.

Należy jednak zaznaczyć, że szybkość druku monochromatycznego osiągnie wyższą wartość, niż w przypadku kolorowych dokumentów.

Koszty eksploatacyjne

Koszty eksploatacji danej drukarki pełnią niezwykle istotną rolę, niezależnie od zastosowanej technologii druku. Nieraz zdarzają się bowiem sytuacje, że tanie urządzenie niesie za sobą ogromną pułapkę, występującą w postaci wysokich cen tuszu. To właśnie dlatego, przed zakupem wybranego sprzętu, należy zapoznać się z kompatybilnymi akcesoriami.

Znacznie bardziej opłacalnym wyborem okazują się drukarki z nieco wyższej półki cenowej, które to oferują tanie tusze, kartridże, czy też uzupełniające buteleczki.

Drukarka laserowa czy atramentowa - podsumowanie

Nie sposób zaprzeczyć stwierdzeniu, że wybór pomiędzy powyższymi kategoriami urządzeń, może okazać się niezwykle problematyczny. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, iż jest on uzależniony tylko i wyłącznie od konkretnych, a zarazem sprecyzowanych, potrzeb oraz wymagań.

Drukarki atramentowe doskonale sprawdzą się u osób, które pracują z grafikami, zdjęciami, banerami czy też plakatami, oferując przy tym dobrą jakość. Jednak w momencie, gdy następuje konieczność wydrukowania dużej ilości stron za jednym razem, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się modele laserowe. Co więcej, koszty ich eksploatacji również będą znacznie niższe.

Z pewnością warto więc zastanowić się nad kwestiami, które odgrywają najistotniejszą rolę w danym przypadku. Dopiero po określeniu swoich potrzeb, wybór konkretnej technologii druki, okaże się znacznie łatwiejszy.

Sprawdź: Drukarka z tanimi tuszami – jaką wybrać?