Co to jest pamięć RAM? Wszystko co musisz wiedzieć

Nasz komputer potrzebuje do pracy wielu różnych komponentów. Absolutnie niezbędnym z nich jest między innymi pamięć RAM. Co jednak kryje się pod tą nazwą? W tym artykule przybliżymy wam co to jest pamięć RAM.

Co to jest pamięć RAM?

Co to jest pamięć RAM

Jeśli używamy słowa pamięć w kontekście komputerów to mówimy tak naprawdę o miejscu, na którym możemy przechowywać dane. Istnieją jednak jej dwa podstawowe rodzaje – pamięć trwała i ulotna. Różnią się od siebie tak naprawdę jedną rzeczą – ta pierwsza jest w stanie zachować dane nawet po odłączeniu zasilania. Jak z pewnością już zauważyliście, pamięć trwała to zatem dyski twarde, dyski SSD czy nawet pendrive’y czy płyty CD.

Pamięć RAM to właśnie ten drugi rodzaj pamięci – służy ona do przechowywania danych przez bardzo krótki czas na potrzeby bieżących procesów zachodzących w naszym komputerze. Po wyłączeniu zasilania jest ona zwyczajnie opróżniania, a dane są bezpowrotnie usuwane.

Co to jest pamięć RAM? W największym skrócie możemy opisać to jako bardzo szybki dysk, w którym nasz komputer przechowuje pliki tymczasowe. Są to między innymi informacje o aktualnie działających procesach i programach. 

Po co nam pamięć RAM?

Bez pamięci RAM nasz komputer po prostu nie jest w stanie działać. Nawet najprostsza czynność wymaga chociaż minimalnego miejsca na tym nośniku. Oczywiście, im więcej pamięci RAM tym więcej danych będziemy w stanie na niej zapisać. Oznacza to, że będziemy mogli uruchomić jednocześnie więcej procesów i programów.

Odpowiadając na pytanie „Co to jest pamięć RAM?” musimy pamiętać, że to właśnie między innymi od niej zależy szybkość naszego komputera. Nawet najlepszy procesor połączony z wydajną kartą graficzną będą bezużyteczne, jeśli nie zadbamy również o ten komponent.

Sprawdź: Dysk SSD – co to jest i jak działa? Wszystko co musisz wiedzieć

Pamięć RAM – najważniejsze parametry 

Jak każdy komponent naszego komputera, pamięć RAM ma również swoje rodzaje i parametry, które wpływają bezpośrednio na jej działanie. To właśnie między nimi od tego jaki model wybierzemy będzie zależała wydajność całego systemu.

Rodzaje pamięci RAM

Pierwszy i najważniejszy parametr to rodzaj pamięci RAM. Tak naprawdę na rynku wyróżniamy obecnie 3 technologię – DDR3, DDR4 i DDR5. Każda z nim jest bezpośrednim ulepszeniem poprzedniej generacji.

Na chwilę obecną, pamięć RAM DDR3 uchodzi raczej za produkt już przestarzały. Przede wszystkim, wymaga do pracy napięcia dochodzącego nawet do 1,65 V. Dodatkowo, pozwala na przesyłanie danych z maksymalną przepustowością 19,2 GB/s.

Wyraźnym ulepszeniem jest zatem pamięć RAM DDR4. Przede wszystkim, wymaga do pracy już jedynie 1,2 V, jest więc zwyczajnie bardziej energooszczędna. Do tego umożliwia nam ona transfer danych z przepustowością aż do 25,5 GB/s. Na ten moment jest to prawdopodobnie najlepszy wybór do domowego komputera.

Pozostaje jeszcze pamięć RAM DDR5. Jest tutaj tylko jeden haczyk – to bardzo nowa technologia wymagająca najnowszej płyty głównej i procesora z najnowszej generacji Intela, czyli Alder Lake. Nie możemy wykorzystać jej z żadnym innym komputerze – a szkoda. Wymaga do pracy jedynie 1,1 V napięcia i pozwala przesyłać dane z przepustowością nawet do 51 GB/s!

Sprawdź: Dysk HDD – co to jest i jak działa dysk twardy? 

Częstotliwość taktowania i opóźnienia

Kolejne parametry na które musimy zwrócić uwagę to częstotliwość taktowania pamięci RAM i jej opóźnienia. Pierwszy z nich wyrażany jest w megahercach (MHz) i zasada jest bardzo prosta – im więcej tym lepiej. Częstotliwość taktowania to inaczej po prostu to jak szybko nasz komputer będzie w stanie wykonywać działania na danym module.

Opóźnienia (CAS latency, lub CL) oznaczają za to czas, który upłynie od wysłania żądania do modułu do jego odczytania. Oczywiście w tym przypadku bardziej pożądana jest wartość mniejsza. Inaczej nasz komputer mógłby mimo wszystko działać wolniej niż byśmy tego chcieli.

Pojemność 

Pojemność to zdecydowanie najprostszy element pamięci RAM. Niestety, często zwracamy uwagę tylko i wyłącznie na niego. Na szczęście wiecie już, że równie ważny jest jej rodzaj, opóźnienia i częstotliwość taktowania. W przypadku pojemności zasada jest bardzo prosta – im więcej tym lepiej.

 Za rozsądne minimum przyjmujemy 4 GB – będzie to ilość wystarczająca do komputera, na którym głównie oglądamy multimedia czy przeglądamy internet. Jeśli zdarza nam się robić jednak nieco bardziej wymagające czynności zdecydowanie warto pokusić się o przynajmniej 8 GB. Dla komputerów gamingowych rozsądne minimum to już 16 GB.

Jak wybrać pamięć RAM?

Skoro wiesz już doskonale co to jest pamięć RAM to czas przejść do równie ważnego akapitu – jak wybrać odpowiednią pamięć RAM do naszego komputera? Na szczęście to dosyć proste zadanie! Przede wszystkim, musimy się zastanowić czego oczekujemy od naszej maszyny. Jeśli wykonujecie głównie bardzo proste zadania (oglądanie filmów, przeglądanie internetu, pisanie w Wordzie) to zdecydowanie możecie pokusić się o model budżetowy. Warto spojrzeć wtedy nawet na ofertę bardzo taniej pamięci DDR3! Taktowanie 1600 MHz powinno okazać się wystarczające.

Niemniej, jeśli zależy nam na nieco większej wydajności to koniecznie poszukajmy modelu DDR4 o pojemności przynajmniej 8 GB. Dodatkowo zadbajmy o dość wysokie taktowanie – 3200 MHz będzie tutaj dość optymalnym minimum.

Nie możemy zapomnieć też o jednej bardzo ważnej rzeczy – nasza płyta główna musi być kompatybilna z danym modułem pamięci RAM. Informację taką z pewnością podaje jej producent w karcie katalogowej produktu – bardzo łatwo znajdziemy te dane w Google.

Zobacz też:
Dysk SSD vs HDD – co warto wybrać i dlaczego?
Karta graficzna do 500 zł – najlepsze modele w 2022