Nie Przegap Naszych Topowych Produktów - Twoje Must-Have na Ten Sezon! Sprawdź >>>

Sferis - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Telefony i Tablety
Komputery
Gaming
RTV
AGD
Hobby
Dom i Biuro
Zdrowie i Uroda
Sferis Komputery Podzespoły komputerowe Pamięci RAM
Aktywne filtry
Pamięć RAM: 4 GB

Pamięć RAM 4gb

(29)
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

AMD Corsair Gigabyte Intel Kingston Lenovo MSI

Pamięć RAM 4 GB 

Wśród wielu komponentów komputera PC czy laptopa pamięć RAM zalicza się do najistotniejszych. Skrót pochodzący od angielskiego zwrotu random-access memory oznacza pamięć główną urządzenia lub też pamięć o swobodnym dostępie. Jest to miejsce, w którym zachodzą wszystkie procesy bieżące, wykonywane po uruchomieniu komputera. Zapis w RAM-ie może się odbywać wielokrotnie, a dzięki specjalnym algorytmom najstarsze i nieużywane dane są automatycznie usuwane. Dlatego też pojemność pamięci RAM może być wielokrotnie mniejsza niż pojemność dysku twardego.

 Do jednych z najmniejszych pod względem pojemności zaliczają się kości RAM 4 GB. Obecnie są one montowane głównie w komputerach biurowych i przeznaczonych do rozrywki oraz przeglądania Internetu w domach. Nie są to jednak najmniejsze kości, jakie można znaleźć w sprzedaży.

 Postęp technologiczny i rozwój branży software sprawiły, że użytkowane obecnie aplikacje czy systemy operacyjne stawiają sprzętowi wysokie wymagania, również w odniesieniu do pojemności RAM. W przeszłości jednak domowe komputery pracowały z pamięcią główną wielkości kilkunastu czy kilkudziesięciu megabajtów. Natomiast pierwszy w historii komputer IBM PC 5150 miał jej zaledwie 16 KB. W tej sytuacji pamięć RAM 4 GB wydaje się duża. Zważywszy, że kości pamięci zazwyczaj montuje się parami, dwie pamięci RAM 4 GB stwarzają już spore możliwości użytkownikowi urządzenia.

 Jak dobierać kości RAM 4 GB?

 Zakup nowej kości pamięci RAM 4 GB zazwyczaj jest dokonywany w trzech sytuacjach – przy składaniu nowego komputera, przy wymianie uszkodzonej kości na nową i przy rozbudowie pamięci. W każdej z tych sytuacji wybór odpowiedniego modelu nie może być przypadkowy. Chociaż wydaje się, że samodzielne złożenie komputera nie jest trudne, w rzeczywistości głównym problemem jest zadbanie o kompatybilność podzespołów.

 Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy na temat parametrów sprzętu, możesz zakładać, że mała pamięć główna jest przeznaczona do starszych typów komputerów. W rzeczywistości tak nie jest. Przykładem może być pamięć RAM 4 GB DDR4 o częstotliwości taktowania zegara 3200 MHz, produkowana przez firmę Kingston. Technologia DDR4 jest zaliczana do najnowszych, a taktowanie świadczy o szybkiej pracy podzespołu. Takie parametry zazwyczaj wymagają też nowszej płyty głównej, która będzie je obsługiwać. Zakup produktu do starszej jednostki PC może się okazać niepotrzebnym wydatkiem, zwłaszcza że pasująca do niego pamięć RAM 4 GB DDR3 jest o połowę tańsza.

 Niezawodna pamięć RAM 4 GB DDR3 do notebooków

 Wśród wielu produktów, które oferuje sklep Sferis, są też kości RAM 4 GB o strukturze SODIMM przeznaczone do montażu w urządzeniach mobilnych. Pomimo małej pojemności ich zaletą jest niezawodna praca, którą potwierdza wieczysta gwarancja firmy Goodram.

 Urządzenia przenośne charakteryzują się specyficzną budową, która nie oferuje zbyt wiele miejsca na dodatkowe podzespoły. Montaż małej kości SODIMM generacji DDR3 pozwala na rozbudowę możliwości urządzenia. Jednocześnie pamięci te są dostępne również w zaawansowanej konfiguracji dual channel. Charakteryzuje je też niewielkie opóźnienie CAS na poziomie 11, przy taktowaniu 1600 Mhz.

 W ofercie Sferis znajdziesz również inne kości SODIMM między innymi marki G.Skill Na uwagę zasługuje elitarna pamięć RAM 4 GB DDR3 do komputera stacjonarnego typu 240-pinowy DIMM, wyprodukowana przez firmę Patriot w oparciu o najlepsze chipy. W asortymencie jest też dwumodułowa pamięć o pojemności 4 GB (2x2GB) pracująca na częstotliwości 800 MHZ. Polecamy także inne kości pamięci głównej 4 GB marek takich jak Afox, Team Group, Silicon Power, Goodram czy Micron.

Sortuj