Komputer gamingowy do 5000 zł - polecany zestaw

Chcecie kupić nowy komputer do gier, ale nie wiecie jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jaki komputer gamingowy do 5000 zł warto kupić.

Komputer gamingowy do 5000 zł – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiacie się jaki budżet należy przeznaczyć na dobrego PC do gier? Na samym wstępie musimy was uspokoić – komputer gamingowy do 5000 zł to bardzo dobry wybór! W tej cenie kupimy bardzo mocny sprzęt, który spokojnie poradzi sobie ze wszystkimi nowoczesnymi grami!

Niemniej, pamiętajcie jednak, że nie wszystkie z nich uda się uruchomić na maksymalnych ustawieniach graficznych. W rzadkich przypadkach, będziemy raczej ograniczeni do średniej jakości i dość stabilnych 40-50 fpsów. Niemniej, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z płynną i komfortową rozgrywką.

Oczywiście, największy problem tkwi tutaj w karcie graficznej. To bardzo drogie podzespoły, które często same w sobie potrafią kosztować ponad 5000 zł. Spokojnie, jakoś z tym sobie jednak poradzimy!

Sprawdź: Jaka karta graficzna do gier?

Komputer gamingowy do 5000 zł – jakie podzespoły wybrać?

Zanim przejdziemy do samej specyfikacji, musimy kupić dwa ważne elementy, bez których nasz komputer nie ma racji bytu. Oczywiście pierwszym z nich jest obudowa. Zdecydowanie chcemy postawić na mocniejsze podzespoły, więc nie będziemy tutaj zbytnio szaleć. Krux Astral za 200 złotych wydaje się bardzo ciekawym wyborem.

Do tego, musimy dobrać odpowiedni zasilacz. Chociaż najtańsze modele mogą kupić nas swoją ceną, to warto postawić tutaj na sprzęt sprawdzonej firmy. Dobrym wyborem będzie więc MSI MAG A550BN o mocy 550W. W zupełności wystarczy to do naszych potrzeb. Kupimy go za 209 zł. Na dalsze zakupy mamy więc 4590 zł.

Płyta główna

Płyta główna to oczywiście najważniejszy element naszego komputera. To właśnie od niej zależy również, jaki procesor będziemy musieli wybrać. W racji, że ogranicza nas budżet, wybierzemy model Intela, lecz nie najnowszej, 12, generacji.

Jaką płytę główną wybrać? Naszym zdaniem, najlepszy wyborem w tym segmencie cenowym będzie MSI B560M-A Pro. To sprzęt stworzony typowo dla graczy, wspierający technologię Core Boost, co znacząco zoptymalizuje zasilanie naszego procesora.

Dodatkowo, mamy tutaj specjalny system chłodzenia dysków SSD M.2, dzięki któremu ograniczymy niepożądane zjawisko dławienia termicznego. Sporym plusem jest też możliwość monitorowania i kontrolowania podzespołów i chłodzenia bezpośrednio z BIOSu.

Płyta główna MSI B560M-A PRO to doskonały wybór, jeśli składamy komputer gamingowy do 5000 zł. Zapłacimy za nią jedynie 400 zł. Na dalsze zakupy mamy więc jeszcze 4190 zł. Nie jest źle!

Jaki procesor wybrać?

Tak jak wspominaliśmy w poprzednik akapicie, postawiliśmy na procesor Intela pochodzący z poprzedniej generacji. To rozsądny kompromis między wysoką wydajnością, ale też niską ceną. Chcemy zostawić sobie nieco więcej budżetu na wybór karty graficznej.

Rozsądnym wyborem będzie więc Intel Core i5-10400F osiągający maksymalną częstotliwość do 4,3 GHz. To dość klasyczna, sześciordzeniowa konstrukcja wyposażona we własny system chłodzenia. Zapłacimy za niego 703 złote. Zostało nam więc 3488 zł na dalsze zakupy.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to niezbędny, ale na szczęście niezbyt drogi element naszego komputera. Zdecydowanie nie musimy silić się tutaj na zbyt dużą oszczędność. Chcemy kupić kości o pojemności 16 GB i maksymalnym taktowaniu 3200 MHz.

Z drugiej strony, nie szukajmy też przesadnie drogiego modelu. PATRIOT Viper za 321 złotych doskonale spełni nasze wszystkie potrzeby. To kość w formacie 2 x 8 GB o maksymalnym taktowaniu 3200 MHz. Tak naprawdę, nie potrzebujemy niczego więcej. Komputer gamingowy do 5000 zł nie wykorzysta w pełni potencjału mocniejszych modeli.

Na dalsze zakupy mamy więc 3167 złotych. Idzie nam naprawdę dobrze!

Zobacz: Co to jest pamięć RAM?

Dysk SSD

komputer gamingowy do 5000 zł - jaka pamięć ram?

Mamy już tak naprawdę wszystko, poza kartą graficzną. Zostaje nam tylko dołożenie miejsca na dane. Zdecydowanie chcemy kupić dysk SSD a nie HDD. Pomimo tego, że te drugie są znacznie tańsze, to nie sprawdzą się najlepiej w grach komputerowych.

Z racji, że mamy wciąż dość spory budżet, to wybierzmy dość dobry i pojemny model. Nowoczesne gry potrafią przecież zajmować 50 czy nawet 70 GB! Dobrym wyborem będzie więc chociażby PATRIOT Viper VPN110. To model M.2 oparty na PCIe 3.0. Jego pojemność to 512 GB. Powinno tam to w zupełności wystarczyć.

Zapłacimy za niego 351 zł. Na dalsze zakupy mamy więc około 2800 zł.

Sprawdź: Dysk SSD vs HDD - co warto wybrać?

Karta graficzna do komputera gamingowego do 5000 zł – co warto wybrać?

komputer gamingowy do 5000 zł - jaka karta graficzna

Doszliśmy zatem do najważniejszego elementu – jaką kartę graficzną warto wybrać? Chcielibyśmy postawić oczywiście na jak najwydajniejszy model, niestety 2800 złotych nie jest wcale idealnym budżetem. O ile poprzednie podzespoły przyszły nam dość łatwo, to tym razem musimy postawić na pewne kompromisy.

Tak naprawdę, w tym segmencie cenowym nie ma co za długo się zastanawiać. Odpowiednim wyborem będzie po prostu Nvidia RTX 3060. Nie jest to najwydajniejszy model na rynku, ale to wciąż bardzo dobra karta graficzna, która poradzi sobie z nowoczesnymi grami.

Najodpowiedniejszym modelem zdecydowanie wydaje się ASUS Dual GeForce RTX 3060 V2. To fabrycznie podkręcony model wyposażony w bardzo dobry system chłodzenia. W dodatku, jest on naprawdę cichy, a to spory atut. Kupimy ją już za 2702 złote. Możemy więc pomyśleć chociażby o nieco pojemniejszym dysku albo o ładniejszej obudowie!

Alternatywnie, polecamy model ZOTAC GAMING GeForce RTX 3060 AMP White Edition za 2790 złotych. Będzie on również bardzo odpowiedni do naszego komputera.

Zobacz: Co to jest karta graficzna?

Komputer gamingowy do 5000 zł – podsumowanie

Komputer gamingowy do 5000 zł będzie bardzo solidną maszyną, która pozwoli nam na bezproblemową rozgrywkę w większość nowych tytułów. Jeśli zastanawiacie się nad zwiększeniem budżetu, to zdecydowanie warto postawić na nieco lepsza kartę graficzną – RTX 3060 Ti lub RTX 3070 są ciekawymi, lecz nieco droższymi wyborami.

Oczywiście, zawsze można kupić gotowe już urządzenie. Za 5143 złote możemy kupić doskonały komputer gamingowy Actina z kartą Radeon RX 6600, a za 5171 złote wersję z RTX 3060.

Zobacz też:
Komputer gamingowy do 3000 zł – co warto wybrać?
Co to jest koparka kryptowalut? Wszystko co musisz wiedzieć