Co to jest koparka kryptowalut? Wszystko co musisz wiedzieć

Kryptowaluty na dobrze przebiły się już do mainstreamu i przestały być jedynie ciekawostką. W tym artykule wytłumaczy więc wam, co to jest koparka kryptowalut.

Co to są kryptowaluty?

Aby dowiedzieć się co to jest koparka kryptowalut skupmy się jednak na razie na samych kryptowalutach. Czym tak naprawdę jest Bitcoin, Dogecoin czy Ethereum? Cóż, najprościej opisać je jako cyfrowy pieniądz lub walutę wirtualną. Oznacza to, że nie występują w żadnej rzeczywistej formie i nie są poparte chociażby rezerwami złota, jak niektóre waluty tradycyjne.

Cały haczyk polega jednak na tym, że kryptowaluty oparte są na blockchainie, czyli łańcuchu bloków. Gdybyśmy mieli opisać go najprostszym słowami, to uznalibyśmy, że to coś w rodzaju rozproszonego systemu księgowego. Każdy komputer w sieci zawiera pewną małą część całego rejestru transakcji. Dzięki temu, kryptowalut po prostu nie da się podrobić!

No dobrze, ale to w żaden sposób nie tłumaczy jeszcze tego, w jaki sposób kryptowaluty mają aż tak dużą wartość. Na szczęście to bardzo proste! Aby stworzyć nową cyfrową monetę, musimy ją po prostu wykopać. Odbywa się to poprzez rozwiązywanie bardzo skomplikowanych działań matematycznych przez komputer. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt, a cały proces pożera dużo energii elektrycznej.

Dokładnie z tego powodu, kryptowaluty mają jakąkolwiek wartość – nie można tak po prostu ich stworzyć. Potrzebna jest spora inwestycja, a proces jest czasochłonny. W dodatku, trudność kopania wzrasta razem z liczbą monet w obiegu.

Sprawdź: Dysk SSD – co to jest i jak działa?

Co to jest koparka kryptowalut?

Koparka kryptowalut Bitmain

Wspomnieliśmy już o kopaniu, najwyższa pora wytłumaczyć więc co to jest koparka kryptowalut. Tak naprawdę, możemy przyjąć, że jest to każdy komputer będący w stanie wydobywać cyfrowe monety. Oczywiście jest to dość spore uproszczenie – haczyk leży w wydajności. Przeciętny komputer czy laptop nie będzie w stanie kopać kryptowalut w jakkolwiek opłacalny sposób. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Większość popularnych kryptowalut wymaga do kopania silnej karty graficznej. To właśnie na tym podzespole komputerowym wykonywane są wszystkie obliczenia podczas całego procesu. Co to jest koparka kryptowalut? Tak naprawdę, to po prostu zwykły komputer, wyposażony w mocne karty graficzne.

Najczęściej, mówimy tutaj o urządzeniu, które celowo pozbawione jest ważnych elementów, takich jak wydajny dysk SSD, klawiatura, myszka, monitor czy nawet mocna pamięć RAM. Zamiast tego, koparka kryptowalut składa się z wielu kart graficznych i doskonałego systemu chłodzenia.

Oczywiście, są to najczęściej bardzo drogie urządzenia, za które musimy zapłacić często ponad 20 tysięcy złotych. Pozostaje zatem ważne pytanie: czy to się opłaca?

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Skoro wiemy już dokładnie co to jest koparka kryptowalut, to czas zastanowić się nad tym, czy to w ogóle opłacalne. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista i zależy od trzech zmiennych.

Kurs kryptowalut

Podstawowym problemem jest sam kurs wybranych kryptowalut. Niestety, nie są to wcale najstabilniejsze aktywa na świecie – w ciągu kilku godzin możemy zobaczyć wzrosty i spadki o nawet kilkanaście procent. Bardzo ciężko też przewidzieć, ile Bitcoin czy Ethereum będą warte za kilka lat.

Dokładnie z tego powodu, kopanie kryptowalut obarczone jest zawsze pewnego rodzaju ryzykiem. To inwestycja na przynajmniej kilka lat, a przyszłość nie jest zbyt pewna. Możemy albo bardzo dobrze zarobić, albo dość dużo stracić.

Zobacz: Dysk SSD vs HDD – co warto wybrać i dlaczego?

Cena prądu

Zazwyczaj nie do końca przejmujemy się ceną prądu czy energooszczędnością naszych urządzeń. Rachunek, który przychodzi do nas co miesiąc jest zwykle dosyć podobny. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli kopiemy kryptowaluty za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Dobra koparka kryptowalut musi chodzić 24 godziny dziennie, praktycznie nigdy nie chcemy jej wyłączyć. Bo i po co, przestanie wtedy na siebie zarabiać. Niestety, są to urządzenia cechujące się olbrzymim wręcz poborem prądu.

Dość przeciętny model, będzie pobierał prawdopodobnie około 1800 W. Zależnie od koparki, wartości te mogą być jednak nawet znacznie wyższe! Jak przekłada się to na cenę prądu? Zgodnie z dość mocno uśrednioną taryfą, za dobę pracy zapłacimy około 28 złotych. Miesiąc kopania kryptowalut to już ponad 860 złotych!

Koszt urządzenia – kiedy to się zwróci?

Wydobywając chociażby Ethereum, z pewnością zarobimy jednak więcej pieniędzy niż wydamy na prąd. Pozostaje jeszcze kwestia samego urządzenia, które nie jest przecież darmowe. Kupno koparki kryptowalut to najczęściej bardzo poważna inwestycja, która zacznie zwracać się dopiero po kilku latach.

Na szczęście, samo urządzenie nie traci zbyt dużo na wartości. Dalej są to przecież nowoczesne podzespoły komputerowe, które można sprzedać potem na rynku wtórnym. Tak czy inaczej, istnieje dość spore ryzyko finansowe – dokładnie przemyślcie swoją inwestycję!

Sprawdź: Co to jest karta graficzna?

Jaka karta graficzna do kopania kryptowalut będzie najlepsza?

Jak zapewne już doskonale zauważyliście, koparkę kryptowalut możemy też zrobić w pełni samodzielnie. To po prostu komputer z wydajną lub wydajnymi kartami graficznymi. Jakie konkretnie modele warto jednak wybrać do tego celu?

Przede wszystkim, z góry należy odrzucić najnowsze modele Nvidii z serii RTX 3000. Producent wbudował w nich specjalne ograniczenie, które nie pozwala na kopanie kryptowalut z pełną wydajnością. Co ciekawe, wcale nie warto też skupiać się na najdroższych kartach.

Pod względem opłacalności, doskonałym wyborem będą układy od Nvidii z serii GTX 1000. GTX 1060 to jedna z najlepszych kart do kopania kryptowalut pod tym względem. Równie dobrze prezentuje się GTX 1080 i GTX 1070!

Jeśli stawiacie natomiast na podzespoły od AMD, to zdecydowanie zainteresujcie się modelem Radeon RX 570 8GB. To jedna z najlepszych kart do kopania kryptowalut w sprzedaży! Równie korzystnie prezentują się Radeon RX 5600 XT i Radeon RX 5500 XT.

Zobacz też:
Jak sprawdzić kartę graficzną? Najlepsze sposoby
Co to jest pamięć RAM? Wszystko co musisz wiedzieć