Komputer gamingowy do 3500 zł - przykładowy zestaw

Czy komputer gamingowy do 3500 zł jest w ogóle możliwy? Jak najbardziej – sprawdźcie koniecznie nasz poradnik!

Komputer gamingowy do 3500 zł – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku, musimy bardzo jasno określić czym będzie i czym nie będzie komputer gamingowy do 3500 zł. Przede wszystkim, nie będzie to sprzęt, na którym pogramy w najnowsze gry w jakości 4K. Niemal na pewno będziemy ograniczeni do rozdzielczości 1080p i średnich ustawień graficznych.

Niemniej, nie powinniśmy napotkać problemu z uruchomieniem samej gry. Zdecydowanie uda nam się zagrać w niemalże każdą grę klasy AAA na rynku. Komputer gamingowy do 3500 zł będzie więc bardzo solidnym sprzętem, dla nieco mniej wymagających i „niedzielnych” graczy!

Oczywiście, największym problemem będzie z pewnością karta graficzna. Te podzespoły są aktualnie bardzo drogie, a cena niektórych modeli sama w sobie przekracza 3500 zł. My tymczasem, musimy złożyć cały komputer od zera. Powinniśmy jednak dać sobie z tym radę!

Komputer gamingowy do 3500 zł – jakie podzespoły wybrać?

Zanim zagłębimy się w wybór procesora i karty graficznej, musimy poświęcić uwagę dwóm nieco bardziej przyziemnym elementom - obudowie i zasilaczowi. Bez nich nasz projekt składania własnego komputera pozostanie jedynie w sferze marzeń.

Zaczynając od obudowy, oczywiście pociągają nas najbardziej efektowne modele z kolorowym oświetleniem LED RGB. Niestety, nasz budżet stanowi dość znaczące ograniczenie, a wybór takiej obudowy byłby po prostu nadmiernym wydatkiem. Zamiast tego, skierujemy naszą uwagę na bardziej skromne rozwiązanie - model NATEC ARMADILLO G2 MIDI TOWER, dostępny za atrakcyjną cenę 130 złotych. Ta solidna obudowa spełni wszystkie nasze podstawowe potrzeby – lepiej wydać pieniądze na wydajność a nie na świecidełka, prawda?

Przejdźmy teraz do zasilacza. Biorąc pod uwagę, że nasze komponenty nie będą wymagały zbyt dużej ilości energii, 500 W powinno być wystarczające. Wybierzmy więc zasilacz I-box Cube II 500W o mocy 500 W, dostępny również za 130 złotych. To dobry, podstawowy wybór.

Dzięki odpowiednio dobranym obudowie i zasilaczowi, nasz komputer zaczyna nabierać realnych kształtów. Teraz możemy przejść do wyboru odpowiedniego procesora i karty graficznej, które będą napędzać nasz nowy system. Do wydania mamy 3240 złote – możemy nawet trochę poszaleć! 

Sprawdź: Komputer gamingowy do 5000 zł

Płyta główna – co warto wybrać?

Bez wątpienia, jednym z kluczowych elementów naszego komputera jest płyta główna. W końcu to niej będziemy budować cały zestaw. Na tym etapie, musimy również zdecydować, jaki procesor chcemy wybrać. W naszym przedziale cenowym, Intel wypada nieco lepiej od AMD, dlatego wybierzemy płytę z gniazdem LGA 1200. Nie jest to co prawda najnowsza generacja, ale wciąż bardzo aktualna – i co ważne budżetowa!

Wybór jest całkiem spory, gdyż na rynku dostępne są liczne popularne modele. Jednak nie będziemy dążyć do przesadnych oszczędności, lecz postawimy na renomowaną firmę. ASUS PRIME H510M-K to doskonały wybór, który łączy wydajność z atrakcyjną ceną. Będziemy mogli nabyć ją za jedyne 299 złotych! 

ASUS PRIME H510M-K to płyta główna w formacie microATX, która obsługuje procesory Intel 10. i 11. generacji. Dodatkowo, umożliwia obsługę pamięci RAM DDR4 o maksymalnym taktowaniu 3200 MHz. To raczej wszystko czego powinniśmy oczekiwać w tym budżecie. Z pewnością nie kupimy podzespołów tak mocnych, aby miały być ograniczane przez tę płytę. Na dalsze zakupy mamy 2940 zł, jest super! 

Jaki procesor wybrać?

Wybierając płytę H510M PRO zdecydowaliśmy się jednocześnie na procesor Intela z 10 lub 11 generacji. To bardzo dobry wybór, 12 generacja czaruje nas może świetnymi osiągami, ale zdecydowanie nie mieści się w naszym budżecie. Warto więc postawić na rozsądny kompromis pomiędzy ceną a jakością.

Oczywiście, składamy komputer gamingowy. Warto więc zadbać o model z odpowiednią liczbą rdzeni. Doskonałym wyborem łączącym wydajność z ceną jest od zawsze seria i5 i nie zmieniło się to do dzisiaj. Jaki model polecamy? Weźmy po prostu najmocniejszą „ipiątkę” kompatybilną z gniazdem LGA1200, czyli Core i5-11400F. Zapłacimy za niego 580 złotych. Na resztę podzespołów zostaje nam zatem 2360 zł. Uda nam się dobrać w tym budżecie coś świetnego. 

Pamięć RAM

Skoro mamy już płytę główną i procesor, to wspomóżmy go pamięcią RAM. Na szczęście, nie są to zbyt drogie podzespoły. Absolutnym minimum (i przy okazji akceptowalnym optimum) będzie kość o pojemności 16 GB i taktowaniu powyżej 2500 MHz. Zapewni ona nam płynną i komfortową rozgrywkę.

Najlepszy wybór w tej kategorii to po prostu zestaw dwóch kości 8 GB dobrej jakości, które połączymy w systemie Dual-Channel. Postawmy więc na sprawdzonego i w dodatku polskiego producenta, czyli na Goodram oraz ich model IRDM X Black. Za jeden moduł zapłacimy 93 zł, komplet wyniesie nas zatem 186 zł a na dalsze zakupy zostaje nam 2174 zł. Kontynuujmy zakupy. 

Zobacz: Jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze?

Dysk SSD

Skoro mamy już pamięć RAM, to czas zadbać też o pamięć trwałą, czyli o miejsce na nasze dane. Na samym wstępie zaznaczamy, że dysk HDD absolutnie nie nadaje się do komputera gamingowego, z góry odrzucimy więc wszystkie takie modele.

Na szczęście, ceny dysków SSD dość mocno spadły ostatnimi czasy. Naszym zdaniem nie warto więc tutaj ani trochę oszczędzać. Wciąż mamy doskonały budżet a za dużo miejsca na dane jeszcze nikomu nie zaszkodziło, prawda? Weźmy więc typowo gamingowy i szybki model od Adata XPG Gammix S11 Pro o pojemności 1 TB. Oczywiście, jest to model w formacie M.2 – to wygodniejsze i bezpieczniejsze. 

Ile zapłacimy za taką ekstrawagancję jak dysk gamingowy z własnym radiatorem do chłodzenia? Cóż, tylko 250 złotych! To idealny i zaskakująco budżetowy wybór. Na dalsze zakupy zostaje nam 1920 złotych. To dobry znak – została nam tylko karta graficzna. 

Zobacz: Dysk SSD vs Dysk HDD - co lepiej wybrać?

Karta graficzna do 2000 zł – czy to możliwe?

1920 złotych to budżet naprawdę idealny. Wybór jest też bardzo prosty i jasny. Za 1895 złotych możemy kupić przecież RTX 3060 Ti w wersji OC od Gigabyte. To świetna i wciąż niezwykle aktualna karta graficzna z poprzedniej generacji. Uruchomimy na niej absolutnie każdą grę, ale czasami będziemy musieli zadowolić się niższymi ustawieniami. Lepszego wyboru w tej cenie po prostu nie ma. 

No, ale zawsze możemy odrobinę przekroczyć nas budżet, prawda? Za 1950 złotych, czyli raptem za 30 złotych więcej niż zakładaliśmy, mamy RTX 4060 Ti, czyli analogiczny model z najnowszej generacji. Różnice w wydajności nie są olbrzymie, ale otrzymujemy dostęp do DLSS 3.0, a to olbrzymi atut. 

Ostatnia alternatywa? Radeon RX 6750 XT za 1920 złotych. Wydajność jest porównywalna, ale do dyspozycji mamy 12 GB pamięci VRAM, to spory atut. Oczywiście, jest to też najlepszy wybór, jeśli z jakiegoś powodu lubicie karty od AMD. 

Sprawdź: Co to jest karta graficzna?

Komputer gamingowy do 3500 zł – podsumowanie

Chociaż nie było to łatwe, to wszystko poszło zgodnie z planem. Za 3500 zł naprawdę możemy złożyć bardzo dobrej jakości komputer gamingowy, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Nie jest to oczywiście najmocniejsza maszyna, dla zawodowego e-sportowca, ale to doskonały wybór nawet dla nieco bardziej wymagających graczy.

Jeśli w trakcie czytania tego tekstu zdecydowaliście się na zwiększenie budżetu, to w pierwszej kolejności rozważcie procesor Intel i5 z 10 generacji, kolejno możecie zadbać też o pamięć RAM o nieco wyższym taktowaniu. Przykładowy zestaw za 4000 zł znajdziecie pod linkiem poniżej.

Zobacz też:
Komputer gamingowy do 4000 zł – co warto wybrać?
Komputer gamingowy do 3000 zł – co warto wybrać?
Komputer gamingowy do 2000 zł - zobacz polecany modele