Folia ochronna czy szkło hartowane? Jak ochronić wyświetlacz telefonu?

Wyświetlacz telefonu komórkowego czy smartfonu bywa bardzo podatny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. To właśnie ten element najczęściej ulega zniszczeniom podczas upadku, stłuczeń lub innego zdarzenia losowego. Na rynku akcesoriów do telefonów komórkowych dostępne są dwa wiodące rodzaje materiałów ochronnych - folia poliwęglanowa oraz szkło hartowane. Który z nich wybrać? Wybór nie jest łatwy i opiera się przede wszystkim na określeniu priorytetów. Zarówno folia, jak i szkło to świetne sposoby ochrony wyświetlacza, aczkolwiek różnią się pewnymi właściwościami, które warto poznać.

Poliwęglanowa folia ochronna

Folia ochronna na telefon dostępna jest w szerokiej ofercie modeli, które różnią się od siebie strukturą, grubością, efektem wykończenia - połysk lub mat oraz ceną. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań chroniących wyświetlacz telefonu. Do zalet folii ochronnej można z pewnością zaliczyć łatwy montaż, brak wpływu na czułość ekranu oraz wyrazistość obrazu. Wybierając folię musimy zwrócić uwagę na jej kształt, a także dopasowanie do ekranu. Może zdarzyć, że trafimy na model, który będzie źle skrojony, przez co będzie nachodzić na przedni głośnik, wpływając na jakość słyszanego dźwięku podczas rozmów telefonicznych. Folia na telefon bardzo dobrze chroni przed brudem czy zarysowaniami, a także drobnymi uszkodzeniami spowodowanymi codziennym użytkowaniem. Nie jest to jednak ochrona telefonu wolna od wad. Mogą pojawić się lekkie “zadarcia” materiału pod które może wdzierać się kurz, a także wytworzenie niezliczonej ilości pęcherzyków powietrza. Żywotność folii ochronnej jest znacznie krótsza od szkła hartowanego. Często już po kilku miesiącach może zacząć się odklejać, pękać czy matowieć. Co więcej, ten sposób ochrony telefonu nie zabezpieczy go podczas upadku lub w sytuacji przygniecenia innym przedmiotem.

Szkło hartowane na telefon

Z kolei szkło hartowane to ochrona, która doskonale zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi upadkiem lub przygnieceniem telefonu. Jest łatwa w montażu, nie ogranicza czułości wyświetlacza, a przy tym jest bardziej wytrzymała od folii poliwęglanowej. Okaże się niezwykle przydatna np. w torbie, gdzie nasz telefon komórkowy czy smartfon ma kontakt m.in. z kluczami, zamkiem czy innymi ostrymi elementami. Szkło hartowane jest kilkakrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła. Według skali Mohsa powinno mieć twardość H8 lub H9, dzięki czemu będzie niezwykle odporne na zarysowania i posłuży nam jako ochrona telefonu przez długi okres czasu. Niestety, posiada również wady, które staną się widoczne, gdy zdecydujemy się na zakup tańszego modelu. To co nas zaskoczy to właśnie niższa czułość na dotyk, która w dużym stopniu wpływa na komfort użytkowania. Do innych wad szkła hartowanego można zaliczyć również to, że modele słabszej jakości mogą pogarszać wyświetlanie obrazu, jest to również bardziej kosztowne rozwiązanie od folii poliwęglanowej.

Co wybrać - folię czy szkło hartowane?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszego trybu życia i indywidualnych preferencji. Jeśli nasz smartfon lub telefon komórkowy przeważnie leży na biurku i ryzyko upuszczenia go lub przygniecenia jest niewielkie - folia ochronna będzie wystarczającym rodzajem zabezpieczenia. W takiej sytuacji telefon noszony w dobrym jakościowo futerale z klapką również wystarczy. Bez trudu ochroni wyświetlacz przed zabrudzeniem czy zarysowaniami.  Z kolei jeśli aktywnie spędzamy czas, pracujemy fizycznie, telefon wkładamy do torby lub kieszeni wybór szkła hartowanego będzie najpewniejszą ochroną smartfona. To skuteczne zabezpieczenie przed zarysowaniami, które gwarantuje amortyzację podczas upadków i stłuczeń. Szkła ochronne i folie ochronne dostępne w sklepie Sferis.pl