Gigabyte Z790 Gaming X AX - proste wejście w 14. generację

#materiałreklamowy

Gigabyte Z790 Gaming X AX to jedna z ciekawszych propozycji dla tych, którym nie zależy na wszędobylskim podświetleniu RGB, a cieszą ich możliwości obliczeniowe samego procesora.

Oszczędne podejście do stylistyki połączone z mocną sekcją zasilania w układzie 16 (8+8 równolegle) +1+2 układa się w korzystną wycenę płyty, która pozwoli nawet na podkręcanie nadchodzącej generacji Intela, o ile chłodzeniu wystarczy tchu.

Gigabyte Z790 Gaming X AX - praktycznie wszystko, co LGA 1700/1800 jest w stanie wycisnąć

Poprzedniczka testowanego tu modelu służy mi obecnie za platformę testową, a ma praktycznie tę samą sekcję zasilania i BIOS, więc mogę nieco wypowiedzieć się na temat jej działania.

Spore radiatory nie mają kłopotu z rozpraszaniem ciepła, o ile trafią do w miarę przewiewnej obudowy.

Podczas ostatniego testowania i7-13700K na Contact Frame daleko mi było do 80 stopni Celsjusza na VRM, które uznaje za bezpieczną wartość w obciążeniu.

Pobór energii procesora w Prime95 wyniósł ponad 280 W i jego taktowanie było bez problemu utrzymywane.

Warto podkreślić, że jest to konserwatywne podejście, bo i w wyższych temperaturach taka sekcja sobie poradzi, niemniej zależy mi też na utrzymaniu dłuższego czasu służby płyty. Niższe temperatury pracy są korzystne dla żywotności elektroniki.

Na pokładzie Z790 Gaming X AX znajdują się cztery sloty M.2 PCIe 4.0 x4, co daje wystarczająco duży potencjał na rozszerzanie przestrzeni na dane. Przepustowość tego interfejsu to 8 GB/s, więc mamy spory zapas do wykorzystania dla wydajnego dysku SSD.

Oprócz tego mamy do dyspozycji PCIe 5.0, które podwaja przepustowość swojego poprzednika, pozostawiając jej zapas dla wielu przyszłych generacji GPU. Większość kart dziś nie potrzebuje w końcu niczego więcej niż PCIe 4.0, co jest dobrym prognostykiem.

Opisywana tu konstrukcja obsługuje moduły DDR5, idąc z duchem czasu. Podkręcanie nawet powyżej 7600 MHz jest w zasięgu, choć w większości przypadków 6000 MHz to wartość idealna pod względem stosunku ceny do wydajności dla dostępnych dziś pamięci RAM.

Jak już jesteśmy przy OC, warto wspomnieć o opcji Instant 6GHz w BIOS, która pozwala na proste podkręcenie do tej wartości procesorów Intel® Core™ i9-13900K, i9-13900KF, i7-13700K i i7-13700KF.

Raz na jakiś czas może się przydać funkcja wyłączania rdzeni E, aby pozostawić całą dostępną moc procesora na wysokowydajne rdzenie P.  Może się to przydawać w grach, które preferują wysokie taktowanie CPU.

Porty w Gigabyte Z790 Gaming X AX są w moim odczuciu dobrze wyselekcjonowane. Co prawda mamy tylko jedno USB-C, jednak dla większości typowych użytkowników to nie problem.

 

Jak widzicie, z tyłu znalazły się też porty antenowe, które służą do wbudowanego Bluetooth 5.3 oraz Wi-Fi 6E, operującego na 6 GHz. Na tym paśmie nie powinno być dzisiaj wielu urządzeń, co rozwiązuje potencjalny problem z zakłóceniami.

Przeważnie jednak i tak stacjonarki używa się na łączu przewodowym, więc tutaj do dyspozycji mamy 2.5 GbE LAN z ponad dwukrotnie wyższą od typowej przepustowością. Jeżeli zaś chodzi o USB-C, trafiło tu w wersji 3.2 Gen 2x2, czyli sięga 20 Gbps.

BIOS w opisywanej tu płycie jest przejrzysty i nigdy nie miałem kłopotu z jego działaniem. Obsługa XMP też odbywa się już na pierwszej stronie, więc w teorii nawet nie trzeba specjalnie opuszczać “Easy Mode”.

Jeżeli jednak chcecie pobawić się w podkręcanie, zaawansowane opcje umożliwiają wszystkie konieczne do stabilnego OC machinacje. Ja wolałem pójść w drugą stronę i przy trzynastej generacji przeprowadzam raczej undervolting, o którym warto poczytać więcej, jeżeli planuje się zakup i7 lub i9.