Laptop dla studenta – jaki wybrać?

Idealnie dobrany laptop stanowi nie tylko doskonałe narzędzie pracy. Z pewnością może okazać się także świetnym pomocnikiem w nauce, szczególnie dla studenta. Jego plusem jest to, że możemy z niego korzystać w każdym miejscu, a dodatkowo swobodnie przemieszczać się między zajęciami. Chcesz dowiedzieć się, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, aby cieszyć się z udanego zakupu? Gwarantujemy, że po lekturze tego artykułu w Twoje ręce trafi niezawodny model.

Zobacz również: Monitor dla ucznia lub studenta- jaki wybrać?

Najważniejsze cechy laptopa dla studenta 

Laptop dla studenta powinien charakteryzować się kilkoma cechami. Poniżej w skrócie przedstawiamy każdą z nich. 

 • Mobilność - możliwość przenoszenia i pracy w każdym miejscu to podstawowa zaleta laptopa. Jednak w tym przypadku należy zastanowić się nad przekątną ekranu, która odgrywa ważną rolę w kontekście przemieszczania się. Wielkość wyświetlacza powinna zostać dobrana nie tylko do naszych preferencji. Jej rozmiar musi stanowić kompromis pomiędzy komfortem pracy, a mobilnością. 
 • Bateria - jeśli będziemy używać laptopa w trakcie zajęć, podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na jakość baterii. Sprzęt, który zabierzemy ze sobą na uczelnię, musi być wyposażony w wytrzymały akumulator. Nie każda sala zajęciowa jest bowiem wyposażona w gniazdka, a nawet jeśli – często nie wystarcza ich dla wszystkich studentów. Najlepiej, aby laptop dla studenta zapewnił przynajmniej 8-10 godzin pracy na jednym ładowaniu.
 • Ekran, czyli rozdzielczość i matryca - obok przekątnej ekranu, równie ważna jest jego jakość. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) . Aktualnie tego rodzaju laptopy nie są drogie, jak jeszcze kilka lat temu, a powyższe parametry gwarantują wystarczającą szczegółowość obrazu. 
 • Procesor - tańsze sprzęty są wyposażone w procesory Intel Atom, Intel Pentium lub Intel Core M. Jeżeli zależy nam na lepszej wydajności, warto sięgnąć po modele z układami Intel Core i. Najlepszym rozwiązaniem dla studentów są procesory Core i3 oraz Intel Core i5. W laptopy nowej generacji wbudowano wydajne procesory. Warto, aby wybrany przez nas model posiadał minimum 4GB pamięci RAM, a także możliwość jej rozbudowy. 
 • Waga – nie od dziś wiadomo, że na uczelni bardzo często spędza się długie godziny. Wówczas, oprócz laptopa, zabieramy ze sobą również szereg innych rzeczy, a każda z nich waży swoje. Aby zachować możliwie największy komfort podczas całego dnia na uczelni zdecydowanie warto postawić na lekki i poręczny laptop, który nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia w torbie lub plecaku. 
 • Jakość wykonania – wybierając laptop na studia warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania oraz wykorzystane do tego materiały. Ważnym jest, aby wybrany sprzęt był solidny i trwały, a przy tym również lekki i poręczny. Wśród popularnych rozwiązań w tej kategorii wyróżnia się przede wszystkim tworzywa sztuczne oraz aluminium, czyli materiały gwarantujące trwałość i niską wagę. 
 • System operacyjny – laptop na studia powinien być przede wszystkim wygodny dla użytkownika. Zdecydowanie więc warto sprawdzić, jak wygląda praca poszczególnych systemów operacyjnych, a także przetestować, który z nich zapewnia największą wygodę. Co więcej, jeśli wszelkie dotychczasowe doświadczenia obejmowały korzystanie z systemu Windows, nagła „przesiadka” na inne systemy operacyjne, jak chociażby MacOS, może okazać się nieco problematyczna. Laptopy od Apple, oprócz odmiennego systemu, posiadają również zupełnie inne ułożenie klawiatury i funkcje przypisane poszczególnym klawiszom. I choć możliwe jest ich dostosowanie do własnych potrzeb, tak początki z nowym systemem operacyjnym nieraz bywają trudne i frustrujące. 
 • Klawiatura – klawiatura w laptopie to kwestia, która niejednokrotnie okazuje się całkowicie pomijana. W rzeczywistości jednak odgrywa ona niezwykle istotną rolę, tym samym wywierając wpływ na komfort użytkowania danego sprzętu, a także prędkość, z jaką odbywa się tworzenie notatek. Zdecydowanie warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty, jak układ klawiszy, ich skok, a także głośność. Studenci bardzo często cenią sobie również funkcję podświetlenia klawiatury, gdyż ułatwia ona korzystanie z laptopa po zmroku. 

Laptop dla studenta - dysk SSD czy HDD? 

W tym przypadku warto zainwestować w dyski SSD. Przede wszystkim są mniejsze, co pozytywnie wpływa na lepszą mobilność. Dodatkowo charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością, jeżeli chodzi o wstrząsy i wibracje. Dlatego też jest to idealne rozwiązanie w przypadku sprzętu, który będziemy dość często przenosić. Ponadto modele SSD działają o wiele szybciej od HDD, dzięki czemu uruchamianie systemu operacyjnego czy konkretnych programów trwa o wiele krócej. Dyski HDD, choć posiadają więcej pojemności, są nieco tańsze od swoich poprzedników. To świetne rozwiązanie dla osób, które przechowują wiele danych na laptopie. Jeśli kolekcjonujesz filmy i zdjęcia z wakacji, a także notatki z pewnością przyda Ci się większa pamięć. 

Wyposażenie dodatkowe

Absolutnym minimum dostępnym w standardzie są porty USB, w tym jeden w standardzie USB 3.0, który pozwala na szybki transfer plików pomiędzy np. dyskiem zewnętrznym a laptopem. Niezwykle ważne jest także wejście HDMI wykorzystywane przy podłączeniu do projektora lub telewizora. Warto też zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model ma slot na karty pamięci

Odpowiedni laptop dla studenta powinien charakteryzować się niewielkimi wymiarami i niską ceną. Te dwie właściwości pozwolą przede wszystkim na komfortowe użytkowanie podczas wykładów oraz podróży. Pamiętajmy, że wybrany przez nas model powinien służyć także od czasu do czasu do rozrywki, dlatego zadbajmy nie tylko o komfort pracy, lecz także o możliwość uruchomienia gier.

Sprawdź: Laptop 2w1 - jaki wybrać?

Co warto wiedzieć przed zakupem laptopa na studia?

Studia to z pewnością niezapomniany czas, który jednak niesie za sobą nie tylko ogrom wrażeń, ale również obowiązków. Co więcej, bardzo często studia wiążą się z koniecznością wyprowadzi z rodzinnego domu, wynajmem mieszkania, a także innymi kosztami, które niejednokrotnie obciążają domowy budżet w znaczącym stopniu. I choć laptop również stanowi niemały wydatek, tak bardzo często jest on określany pewnego rodzaju „niezbędnikiem” każdego studenta. Tego typu sprzęty są bowiem w stanie nie tylko ułatwić, ale również przyspieszyć wykonywanie poszczególnych zadań, wśród których wyróżnia się chociażby robienie notatek, czy też pisanie prac zaliczeniowych. Jak więc podjąć odpowiednią decyzję? 

 1. Dowiedz się, z jakich programów korzysta się na Twoim kierunku studiów. Nie każdy laptop poradzi sobie bowiem z konkretnymi aplikacjami, a zapoznanie się z wymaganiami poszczególnych programów sprawi, że zakup laptopa o odpowiednich parametrach okaże się znacznie łatwiejszy. Pozwoli to również na uniknięcie zmartwień i stresu związanego z brakiem możliwości zainstalowania i uruchomienia danych aplikacji. Dotyczy to przede wszystkim kierunków związanych z branżą IT, czy też architekturą.
 2. Postaw na laptopa o możliwie najbardziej nowoczesnych podzespołach i satysfakcjonujących parametrach. I choć tego typu urządzenia mogą być nieco droższe, tak kupując nowego laptopa użytkownicy zyskują pewność, że posłuży on przez wiele lat. 
 3. Jeśli masz taką możliwość, udaj się do wybranego sklepu i przetestuj model oglądany online. Dzięki temu będziesz w stanie sprawdzić, jak w rzeczywistości prezentuje się dany sprzęt, czy klawiatura jest dla Ciebie wygodna, a także czy spełnia on wszystkie Twoje wymagania.
 4. Ubezpiecz swojego laptopa. Na chwilę obecną niemal każdy sklep oferuje możliwość stosunkowo taniego ubezpieczenia zakupionego sprzętu, co stanowi dodatkową gwarancję. Co więcej, tego typu ubezpieczenia bardzo często zabezpieczają konsumenta przed różnorodnymi sytuacjami, jak chociażby kradzieże. 

Zobacz również: Jaki laptop gamingowy wybrać?