Laptop 2w1 - jaki wybrać?

Laptopy hybrydowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ doskonale łączą funkcję dwóch urządzeń mobilnych. Większość z nich wyposażona jest w odpinany ekran, dzięki czemu poza laptopem, korzystać możemy z nich także jako  z tabletu. To bez wątpienia praktyczne rozwiązanie, dostępne w ofercie wielu znanych producentów. Jak wybrać laptop 2w1, aby cieszyć się z możliwości, jakie zapewnia? Poniżej krótki poradnik dla osób poszukujących dobrej jakości sprzętu.

Laptop hybrydowy a konwertowalny

Laptop 2w1 występuje w dwóch wersjach: laptopów hybrydowych i konwertowalnych. Czym różnią się od siebie te urządzenia? Laptop hybrydowy wyposażony jest w odpinany ekran. To właśnie w tym elemencie komputera znajdują się wszystkie istotne podzespoły, do których zaliczyć można m.in. procesor czy pamięć RAM. Laptop konwertowalny umożliwia zaś obrót ekranu o 360 stopni, można go również złożyć lub postawić do góry nogami, uzyskując tzw. tryb namiotu. Jest to praktyczne rozwiązanie dla osób, które często oglądają filmy na swoim komputerze.

Jak wybrać laptop 2w1?

Laptop 2w1 z pewnością okaże się dobrym wyborem. Poszczególne modele różnią się jednak znacząco pod względem parametrów. Na które elementy musimy zwrócić szczególną uwagę, aby zakup okazał się trafiony?

  • Ekran laptopa - podstawa to jego rozmiar. Laptopy hybrydowe wyróżnia zazwyczaj nieduży ekran o średnicy 11 lub 13 cali. Przekątna to jednak nie wszystko, znaczenie ma również zastosowana matryca. W większości modeli stosuje się obecnie technologię IPS, która zapewnia całkiem dobrą jakość obrazu. Kolejny, istotny parametr to rozdzielczość. W tym przypadku sprawa jest prosta, im wyższa, tym lepiej. Za standardową uznaje się rozdzielczość na poziomie 1600x900 px. Dobrym wyborem okaże się matryca matowa, która zapewnia odpowiednią widoczność także w przypadku nasłonecznienia.
  • Dysk twardy - laptopy 2w1 wyposażone są najczęściej w dysk SSD ze złączem M.2. Jest to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza że tego typu urządzenia często wykorzystywane są podczas podróży (dyski SSD wykazują dużą odporność na wibracje oraz obciążenia).
  • Obudowa - najlepsza obudowa łączy wytrzymałość z małą wagą, z tego względu doskonale sprawdzą się modele wykonane z aluminium lub tworzyw sztucznych. Sprawdzić musimy także zawiasy, częste odpinanie lub obracania laptopa może sprawić, że zawiasy się poluzują, dlatego muszą zostać wykonane w sposób solidny.
  • Porty - laptopy 2w1 wyposażone są w niewielką ilość złączy, najczęściej wśród nich znajdują się porty USB 3.0, a także przynajmniej jeden port w wersji mini. Niekiedy możemy spotkać się również z portem HDMI oraz z gniazdem sieciowym.
  • Dodatkowe gadżety - wśród nich wymienia się najczęściej podświetlaną klawiaturę oraz poszerzony zestaw łączy.

Zalety i wady laptopów 2w1

Laptopy 2w1 cieszą się dużą popularnością, ponieważ zapewniają wysoki komfort użytkowania, głównie z uwagi na mnogość możliwości, jakie oferują oraz niewielki rozmiar i małą wagę. Wszystko to sprawia, że są mobilne, dlatego też możemy korzystać z nich, chociażby podczas podróży pociągiem. Zaletę stanowi także ich koszt, większość modeli kosztuje niemal tyle samo co standardowe laptopy, a w tej cenie otrzymujemy przecież również funkcje tabletu. Tablety hybrydowe świetnie radzą sobie z obsługą pakietów biurowych czy aplikacji sieciowych. Bez większych problemów obsłużą też mnóstwo gier, chociaż te bardziej zaawansowane mogą wymagać już lepszych parametrów, które charakteryzują laptopy gamingowe.  Czy laptopy 2w1 mają jakieś wady? Wiele zależy od kwoty, którą chcemy wydać. Tańsze modele mogą nie spełnić naszych oczekiwań, zwłaszcza że ich parametry pozostawiają wiele do życzenia. W porównaniu do klasycznych tabletów mogą okazać się nieco toporne, dlatego zawsze warto sprawdzić  ich wagę. Szukasz laptopa 2w1? Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy.