Monitor dla ucznia lub studenta- jaki wybrać?

Monitor ma duży wpływ na komfort użytkowania komputera. Odpowiednio dobrany minimalizuje negatywne działanie ekranu na wzrok i zapewnia optymalny kąt widzenia. Jego parametry mogą być zróżnicowane. W monitorach stosuje się bowiem trzy typy matryc: TN, MVA i IPS. Która z nich okaże się najlepszym wyborem i kiedy warto zwrócić uwagę na kontrast? Przeanalizujmy, czym powinien charakteryzować się uniwersalny monitor dla ucznia lub studenta

Zadbaj o zdrowe oczy

Wybierając monitor musimy mieć na względzie fakt, że codziennie spędzanie czasu przed ekranem wpływa na nasz wzrok. Oczy szybciej się męczą i zaczynamy gorzej widzieć. Jest to szczególnie niewskazane w przypadku dzieci, dlatego podczas zakupu monitora, musimy sprawdzić czy został wyposażony w technologie, które pozwalają chronić oczy. Warto więc zwrócić uwagę na możliwość regulacji poziomu emisji niebieskiego światła, gdyż to właśnie ono jest najbardziej szkodliwe. Znaczenie ma ponadto podświetlenie, dobrym rozwiązaniem będzie zakupu monitora flicker free, ponieważ pozwala zniwelować migotanie ekranu, dzięki czemu oczy aż tak się nie męczą. Monitor dla ucznia musi przecież umożliwiać dłuższe przebywanie przed ekranem.

Regulacja monitora- dlaczego jest potrzebna?

Możliwość regulacji położenia ekranu także jest bardzo ważna. W ten sposób łatwo dopasować ją do konkretnego użytkownika. Najlepiej gdy można zmienić wysokość, jak i kąt pochylenia ekranu. Wpływa to w pewnym stopniu na ergonomię. Łatwiej zadbać wówczas o przyjęcie takiej pozycji, która będzie zdrowa dla kręgosłupa. Jest to istotne w przypadku dzieci, ale i osób dorosłych. Niektórzy cenią sobie opcję przełączenia ekranu w tryb portretowy, ponieważ ułatwia to czytanie dłuższych tekstów.

Przekątna ekranu i rozdzielczość

zalicza się monitory o przekątnej 17 lub 19 cali, jednak rzadko są wybierane. Niemniej jednak, rozmiar powinien zostać dopasowany do miejsca, w którym ustawimy monitor. Przyjmuje się, że minimalna odległość w jakiej może być ustawiony od naszych oczu, wynosi ok. 50 cm. Dobrze jeżeli nasz wzrok będzie obejmował całą powierzchnię ekranu, bez konieczności wykonywania ruchów głową, wówczas łatwiej uniknąć złego samopoczucia. Należy mieć przy tym na uwadze, że szerokość monitora nie w każdym przypadku jest uzależniona od przekątnej ekranu. Jak prezentuje się kwestia rozdzielczości? Najczęściej spotykany format to 16:9, który zazwyczaj zapewnia rozdzielczość na poziomie 1920x1080, czyli Full HD. Osoby zajmujące się zawodowo grafiką komputerową często wybierają format 16:10. Ciekawym rozwiązaniem może być ultrapanorama, czyli format 21:9, który doskonale sprawdzi się przy oglądaniu filmów, czy graniu w gry. Na potrzeby ucznia bądź studenta spokojnie wystarczy jednak rozdzielczość Full HD.

Matryca- TN, IPS czy MVA?

Matryca to kolejny element, na który musimy zwrócić uwagę. Do najtańszych z nich zalicza się matrycę TN. Mimo, że wykazuje krótki czas reakcji i eliminuje efekt smużenia, to niestety słabo odwzorowuje kolory, przez co barwy mogą wyglądać nienaturalnie. Kontrast także pozostawia wiele do życzenia, a kąty widzenia mogą okazać się zbyt wąskie. Lepszą jakość obrazu zapewniają matryce IPS. W ich przypadku szerszy będzie również kąt widzenia i to w pionie, jak i w poziomie. Najczęściej występuje w sprzętach przeznaczonych do użytku profesjonalnego. Kompromis pomiędzy nimi stanowi matryca MVA, która oferuje nieco lepszą jakość obrazu od technologii TN lecz gorszą aniżeli w IPS. Największa zaleta tej matrycy to dobry kontrast i wysoka szczegółowość.

Monitor dla ucznia - jaki kąt widzenia i kontrast?

Kąt widzenia poniżej 160 stopni może sprawić, że podczas odchylenia monitora kolory w niektórych miejscach staną się mniej wyraźne, a obraz słabszy. Jeżeli zależy nam na identycznej jakości obrazu w każdej pozycji monitora to należy wybrać szerokie kąty widzenia, powyżej 170 stopni. Sprawdzając specyfikację danego monitora, warto sprawdzić czy podany jest w niej kontrast dynamiczny czy statyczny. Ten pierwszy nie ma dużego znaczenia. Kontrast statyczny zawiera się w przedziale 1:1000 – 1:5000, a im wyższy, tym lepiej.

Co jeszcze będzie ważne?

Wśród innych parametrów, o których trzeba wspomnieć, znajduje się m.in. jasność. Jej optymalny poziom to 140 cd/m2. Do podświetlenia matryc w monitorach stosuje się diody LED, umieszczane na krawędziach. Niektóre monitory mają zintegrowane głośniki, a także funkcję TV. Nie wydaje się jednak, aby monitor dla ucznia musiał posiadać tego rodzaju opcje. Wystarczy, aby jakość obrazu prezentowała się na dobrym poziomie, a wzrok został odpowiednio zabezpieczony przed emisją niebieskiego światła. Polecane monitory w naszym sklepie: