Hulajnoga dla dorosłych - czy warto kupić?

Hulajnoga to pojazd, który większość z nas pamięta z dzieciństwa. Mimo że nie cechował się wysokim zaawansowaniem technologicznym, dostarczał wielu atrakcji na długie godziny. Współczesne hulajnogi znacznie różnią się od modeli, które pamiętamy z dawnych lat, a co więcej dedykowane są nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Ponadto, nierzadko wyposażone są w silnik. Jak właściwie wygląda hulajnoga dla dorosłych i czy warto rozważyć jej zakup?

Hulajnoga dla dorosłych alternatywą dla roweru

Hulajnoga, podobnie jak rower, napędzana jest siłą mięśni i pozwala na znacznie szybsze przemieszczanie się aniżeli w przypadku poruszania się pieszo (tempo jest nawet trzykrotnie wyższe). Rower bez wątpienia pozwala rozwinąć większe prędkości, jednak często okazuje się nieporęczny, zwłaszcza gdy trzeba go znieść lub wnieść po schodach na wyższe piętro. Ponadto, jednoślad zajmuje więcej miejsca jeżeli wziąć pod uwagę jego przechowywanie. Hulajnoga z racji rozmiaru jest znacznie lżejsza, gdyż standardowe modele ważą ok. 5-6 kilogramów. Nie lada zaletę stanowi przy tym możliwość jej złożenia. Bez problemu złożoną hulajnogę zmieścimy w szafie czy nawet pod łóżkiem. Koszt zakupu hulajnogi jest znacznie niższy niż w przypadku roweru. Ponadto hulajnoga jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko pokonywać nieduże odległości.

Jak wybrać hulajnogę?

Hulajnoga, podobnie jak każdy inny sprzęt, posiada określone parametry, którymi warto się kierować podczas jej wyboru. Modele dedykowane dorosłym muszą wykazywać się dobrą jakością i odpornością, gdyż ich nośność musi wynosić przynajmniej 100 kilogramów. Istotna jest także regulacja wysokości kierownicy, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku wysokich osób. Nie wszystkie hulajnogi dostosowane są do wzrostu powyżej 170 cm, dlatego trzeba to sprawdzić jeszcze na etapie wyboru odpowiedniego modelu. Komfort użytkowania zapewni rozstaw na poziomie ok. 40 cm. 

Hulajnoga dla dorosłych posiada także nieco szerszy i dłuższy podest. Najbardziej praktyczny okaże się podest pokryty chropowatym materiałem, gdyż zapobiega poślizgnięciu się w czasie deszczu. Na funkcjonalność hulajnogi w dużej mierze wpływa także rozmiar kół. Osoby dorosłe powinny wybierać większe kółka, które poza tym, że lepiej tłumią drgania, są po prostu wytrzymalsze. Do wyboru mamy koła gumowe i pompowane, przy czym lepiej sprawdzą się te drugie, ponieważ nadają się także do poruszania się po nieutwardzonych drogach. Jakie inne elementy mają znaczenie?

  • Hamulce - w hulajnogach montowane są najczęściej hamulce ręczne, jednak spotkać można się również z hamowaniem tylnym błotnikiem. To drugie rozwiązanie jest intuicyjne, dlatego łatwo można się go nauczyć.
  • Łożyska - ten element jest niemal identyczny jak w rolkach, co w praktyce oznacza, że hulajnogi wyposażone są zazwyczaj w łożyska ABEC5 bądź ABEC7.
  • Amortyzacja - przyjmuje formę sprężyny, którą umieszcza się nad przednim kółkiem. Odgrywa istotną rolę w przypadku jazdy po betonowej kostce.

Zalety jazdy na hulajnodze

Jazda na hulajnodze przynosi wiele korzyści, zarówno jeżeli chodzi o mobilność, jak również wygodę. Tego typu pojazd możemy zmieścić niemal wszędzie, dlatego bez problemu wniesiemy go do autobusu, sklepu czy biura. Ponadto, nie wymaga on specjalistycznego stroju, jedyne co będzie nam potrzebne to sportowe obuwie. Jazda na hulajnodze to jednocześnie świetna alternatywa dla biegania, gdyż nie obciąża tak mocno stawów. Na hulajnodze pokonamy dystans do mniej więcej 10 kilometrów. Większe odległości wymagają już wytrzymałości fizycznej, chyba że zdecydujemy się na model elektryczny, który z pewnością warto wypróbować.

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych 

Hulajnoga elektryczna, nazywana także e-hulajnogą, to nowoczesna i niezwykle funkcjonalna alternatywa dla klasycznych modeli hulajnóg. Sprzęty tego typu obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, choć nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, gdyż okazują się one wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. Umożliwiają bowiem szybki i bezproblemowy dojazd do pracy, szkoły lub na uczelnię, ale również są sposobem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. 

Hulajnogi elektryczne to jednocześnie rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie własnego wkładu w produkcję zanieczyszczeń powietrza. Będą one więc rozwiązaniem dla osób, które w trosce o środowisko pragną zrezygnować z przemieszczania się samochodami lub taksówkami. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi elektrycznej?

Ze względu na fakt, iż obecnie rynek hulajnóg elektrycznych oferuje szereg różnorodnych modeli, wybór idealnego sprzętu może okazać się nieco utrudniony. Dlatego też przed zakupem e-hulajnogi warto zwrócić uwagę na jej kluczowe parametry, wśród których wyróżnia się między innymi:

  • Moc urządzenia – to kwestia wywierająca bezpośredni wpływ na osiąganą przez hulajnogę prędkość. Wysokiej jakości sprzęty powinny umożliwiać jazdę z prędkością około 20-25 km/h.
  • Zasięg – czyli parametr mówiący o tym, jaką odległość użytkownik może pokonać na jednym ładowaniu akumulatora. Przeważnie hulajnogi elektryczne gwarantują zasięg w zakresie około 15 km, jednak niektóre sprzęty z tej kategorii umożliwiają pokonanie znacznie większego dystansu.
  • Czas ładowania – to aspekt, który powiązany jest z pojemnością akumulatora wybranej hulajnogi, czyli również oferowanym przez sprzęt zasięgiem. Hulajnogi wyposażone w akumulatory o dużej pojemności naturalnie będą ładować się nieco dłużej, jednocześnie gwarantując możliwość przebycia większego dystansu na jednym ładowaniu.
  • Jakość wykonania – czyli wykorzystane materiały, które powinny cechować się wytrzymałością i odpowiednią trwałością.
  • Dodatkowe funkcje i udogodnienia – w tym chociażby możliwość złożenia hulajnogi, lekka budowa, duże koła skutecznie radzące sobie z wszelkimi nierównościami lub wybojami na drogach, a także światła umożliwiające jazdę po zmroku, czy też lusterka zwiększające bezpieczeństwo. Warto zwrócić również uwagę na rozmaite odblaski, które zapewnią odpowiednią widoczność hulajnogi.

Przy wyborze hulajnogi elektrycznej nie należy zapominać również o takich aspektach danego sprzętu, jak chociażby jego dopasowany rozmiar. E-hulajnogę należy dobrać indywidualnie z uwzględnieniem własnej wagi oraz wzrostu. Nieodpowiednio dopasowany sprzęt może bowiem przyczyniać się do zmniejszenia komfortu jazdy, a przy tym również wzbudzać frustrację.