Jak kupować AGD do zabudowy? Poradnik

AGD do zabudowy to urządzenia konstruowane z myślą o tym, by zapewnić spójny wygląd kuchni, estetykę, a zarazem najwyższą funkcjonalność i wygodę. Urządzenia do zabudowy dają pole do popisu nie tylko architektom wnętrz, ale wszystkim entuzjastom aranżacji domowych przestrzeni .

Sprzęt AGD do zabudowy od wolnostojącego odróżnia przede wszystkim miejsce i sposób montażu. Co oznacza, że miejsce montażu należy uprzednio dobrze zaplanować i pomierzyć, uwzględniając zalecenia producenta. 

W tym materiale znajdziesz nie tylko wskazówki odnośnie aranżacji przestrzeni z uwzględnieniem AGD do zabudowy, ale także konkretne porady odnośnie wyboru poszczególnych urządzeń. Kupując jakiekolwiek urządzenie warto wiedzieć na co zwracać uwagę, by móc liczyć na maksymalną funkcjonalność oraz wieloletnią, bezawaryjną pracę.

Wskazówki odnośnie pomiarów 

Kupując urządzenie pod zabudowę musisz wiedzieć jak ustawisz i zamontujesz je w kuchni, dlatego najważniejsze są pomiary. Dokładny pomiar daje gwarancję, że wybrany produkt będzie idealnie pasował do wyznaczonej przestrzeni.

 1. Zmierz przestrzeń, jaką masz do dyspozycji, a nie stare urządzenie. Wymiary zanotuj w centymetrach lub milimetrach.
 2. Zmierz kilka różnych punktów (na wypadek, gdyby wymiary miały różniłć się w poszczególnych miejscach).
 3. Zwróć uwagę na takie elementy jak rury czy gniazdka elektryczne, które mogą potencjalnie stanowić przeszkodę podczas instalacji urządzenia.
Jak kupować AGD do zabudowy? Poradnik

Wskazówki dotyczące planowania kuchni

Planując urządzanie kuchni należy przede wszystkim skupić się na ergonomii. Odpowiedni układ mebli i dopasowana do wzrostu użytkowników wysokość szafek sprawi, że nawet mała przestrzeń stanie się wygodną kuchnią.

 1. Zastososuj zasadę trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy tworzy lodówka, do której sięgamy po surowce, zlewozmywak, w którym je myjemy, a także kuchenka lub płyta, na której przyrządzamy potrawy. Bliskość tych elementów gwarantuje łatwość poruszania się i wygodę pracy. Dlatego na każdą z tych stref powinno się przeznaczyć co najmniej 120 centymentrów przestrzeni. Pomiędzy strefami przechowywania, zmywania i gotowania warto uwzględnić także strefę przygotowywania, gdzie będziemy obierać i kroić surowce.
 2. Pamiętaj o efektywności energetycznej. Nie warto ustawiać obok siebie urządzeń chłodzących i piekarnika czy grzejnika, bo będą one pracować ciężej i zużywać więcej energii, co przełoży się na rachunki.
 3. Najpierw wybierz urządzenia, a potem zaplanuj rozkład. Zdecydowanie łatwiej projektuje się układ kuchni, mając na uwadze wybrane urządzenia o sprecyzowanych parametrach.

Lodówki do zabudowy

Mimo że nowoczesne modele lodówek nie prezentują się źle, wybór kolorystyki jest mocno ograniczony. Zabudowa tych urządzeń pozwala dyskretnie je zakamuflować i zyskać bardziej jednolity design kuchni. Lodówek do zabudowy jest do wyboru sporo, a przy zakupie warto kierować się dokładnie tymi samymi wytycznymi, co w przypadku urządzeń wolnostojących. 

Co jest najważniejsze przy wyborze lodówki do zabudowy?

 • Wymiary zewnętrze, do których należy dodatkowo dodać kilka centymetrów z każdej strony, by umożliwić prawidłową cyrkulację powietrza.
 • Pojemność - 120 litrów uważa się za pojemność optymalną dla jednego domownika, a dla każdego dodatkowego powinno się uwzględniać dodatkowe 30 litrów pojemności. Klasyczna rodzina 2+2 powinna mieć do dyspozycji co najmniej 210 litrów.
 • Klasa energetyczna - ma bezpośrednie przełożenie na zużycie prądu, a więc i rachunki. Najlepiej celować w modele z segmentów klas A-D - im wyższa klasa, tym wyższa energooszczędność.
 • Producent - może być gwarancją bezawaryjnej pracy urządzenia przez wiele lat lub chociaż oferować bezproblemową naprawę. Pośród godnych polecenia producentów można wymienić takie marki jak: Bosch, który oferuje wysoką jakość i wysoką kulturę pracy; LG, wyróżniające się nowoczesnymi i niezawodnymi technologiami, w tym wysoką efektywnością energetyczną; a także Samsung, który oferuje świetne specyfikacje i wysoką funkcjonalność.
 • Kompresor inwerterowy - choć nowoczesne lodówki w większości są wyposażone w to rozwiązanie technologiczne, warto upewnić się czy wybrany model nim dysponuje. Ponieważ ma on bezpośrednie przełożenie na utrzymywanie optymalnych warunków temperaturowych wewnątrz urządzenia i efektywne zarządzanie energią.
 • Pełny No Frost - to kolejna kluczowa technologia, którą powinna dysponować lodówka do zabudowy. Zwalnia ona użytkownika z konieczności ręcznego rozmrażania chłodziarki i zamrażarki.
Płyty grzewcze do

Płyty grzewcze do zabudowy

Kolejnym elementem nowoczesnej kuchni jest płyta grzewcza, która wraz z zabudowanym piekarnikiem zastępuje klasyczną kuchenkę. Choć rodzajów płyt grzewczych jest kilka, skupimy się na rodzaju, który oferuje najwyższą efektywność energetyczną, czyli płytach indukcyjnych.

Przy wyborze płyty indukcyjnej warto zastanowić się nad:

 • ilością i rozmieszczeniem pól grzejnych - najlepiej mieć do dyspozycji 4 pola, z których 2 są połączone większą ilością cewek. Takie rozwiązanie oferuje największą elastyczność korzystania z płyty, umożliwiając na przykład korzystanie z płyty grillowej;
 • wykończeniem płyty - do wyboru jest wykończenie z metalową ramką, frezowane szkło na rantach albo brak frezu (pełna zabudowa w blacie). Rama jest dość trudna w czyszczeniu, z kolei pełna zabudowa jest trudna w instalacji, dlatego najczęściej wybiera się frezowane szkło;
 • sterowaniem - manipulator +/- dla każdego poszczególnego pola indukcyjnego to prawdopodobnie najwygodniejsze rozwiązanie, charakterystyczne przede wszystkim dla płyt Electrolux.

Pośród najlepszych płyt indukcyjnych polecamy na przykład:

Bosch PVQ651FC5E ponieważ jest wyposażona w funkcję CombiZone, co pozwala łączyć dwie strefy w jedną dużą.

Electrolux EIV63440BW - także dysponuje łączonymi polami, a dodatkowo ma 4 osobne slidery DirectTouch, które umożliwiają sterowanie każdym polem osobno.

Ciekawą propozycją jest także płyta indukcyjna z wyciągiem Bosch PIE611B15E - zintegrowany wyciąg o wydajności 595 m3/h włącza się automatycznie, wraz z płytą grzewczą.

Piekarniki do zabudowy

W kategorii piekarników do zabudowy najpopularniejszym (i najzdrowszym) rozwiązaniem są ostatnio piekarniki parowe. Od dawna stosowane przez profesjonalistów, umożliwiają zachowanie pełni wartości odżywczych. 

W piekarnikach parowych mamy bowiem do czynienia z gorącą parą wytwarzaną pod ciśnieniem - krążąc po wnętrzu urządzenia, zapewnia ona potrawom odpowiednią wilgotność, a zarazem utrzymuje witaminy i składniki odżywcze wewnątrz żywności.

Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są zarówno urządzenia z generatorem pary, jak i mniej efektywne piekarniki z funkcją pary. Najlepsze modele poznamy po tym, że oferują zarówno opcję pieczenia, jak i gotowania na parze.

Jednym z najlepszych piekarników parowych do zabudowy jest naszym zdaniem model Electrolux EOB7S31Z z serii SteamBoost. Oferuje on świetny stosunek ceny do jakości, jest wyposażony w termosondę i umożliwia wybór różnych opcji wykorzystania pary.

Zmywarki do zabudowy

Zmywarki do zabudowy

Zmywarki do zabudowy są częściej stosowanym rozwiązaniem niż modele wolnostąjące, dlatego też wybór tych urządzeń jest naprawdę duży. Jak rozeznać się w gąszczu produktów i wybrać dobrze? Najważniejsze parametry przy wyborze zmywarki obejmują:

 • pojemność - zmywarki 45 cm najczęściej oferują pojemność 10 kompletów naczyń, z kolei 60 cm modele potrafią zmieścić nawet 16 kompletów;
 • klasę energetyczną i zużycie wody - te parametry mają największe przełożenie na wysokość rachunków, dlatego warto wybierać urządzenia z klasy A, B lub C oraz takie o najniższym zużyciu wody na cykl;
 • ilość koszy - dobre zmywarki mają dwa kosze oraz osobną szufladę na sztućce - modele z dwoma szufladami są znacznie mniej praktyczne w codziennym użytkowaniu;
 • automatyczne otwieranie drzwi - ta funkcja jest już powszechnie dostępna nawet w modelach ze średniego segmentu cenowego, ale nie wszystkie zmywarki ją posiadają, więc warto zwrócić na to uwagę;
 • dodatkowe funkcje - nowoczesne modele potrafią oferować możliwość natychmiastowego obniżenia hałasu, różnorodne programy pracy, a także wyświetlanie pozostałego czasu cyklu na podłodze.

Pośród najlepszych zmywarek do zabudowy polecamy:

Bosch SMI6TCS00E - ten 60 cm model charakteryzuje nie tylko wysoka jakość i bezawaryjność, ale także nowoczesny system suszenia oparty o naturalny zeolit, program cichy i licznik tabletek.

Bosch SPV6YMX11E - to z kolei model 45 cm, o wysokiej klasie energetycznej (B), z technologią suszenia z użyciem zeolitu, wyświetlaczem podłogowym i opcją Silence on demand.

Mikrofalówki do zabudowy

Choć mikrofalówki do zabudowy nie są tak popularne jak wolnostojące, wybór modeli przeznaczonych pod zabudowę jest całkiem spory. Przy wyborze konkretnego urządzenia warto uwzględnić gdzie będzie ono zainstalowane. Może bowiem być umiejscowiony w szafce albo zostać elementem kombinacji ściennej.

Bosch BFR634GW1 to jeden z najlepszych modeli do zabudowy - dysponuje dużą mocą (900 W), 5 stopniami mocy i 7 automatycznymi programami, które ustawia się za pomocą czytelnego wyświetlacza TFT.

Wartym uwagi modelem jest też AEG MBB1756SEM - wyróżnia go funkcja tworzenia ulubionych programów i sterowany dotykowo mechanizm otwierania drzwi.

Wskazówki dotyczące planowania łazienki

Podobnie jak w przypadku kuchni, także przy planowaniu rozkładu łazienki warto wziąć pod uwagę kilka wytycznych. 

 1. Pralka lub pralko-suszarka musi znajdować się w okolicy umywalki, żeby korzystać z instalacji wodno-kanalizacyjnej.
 2. Zawsze należy zachować łatwy dostęp do zaworu.
 3. Warto unikać umieszczania urządzeń w kącie, ponieważ to utrudnia dostęp i ich obsługę.
Pralki do zabudowy

Pralki do zabudowy

Pralki do zabudowy różnią się od wolnostojących przede wszystkim systemem wentylacji. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że są konstruowane tak, żeby były cichsze i bardziej stabilne. Wszystko po to, by nie powodować drgań zabudowy. Pralkę można zabudować pod blatem, w słupku albo w szafce.

Co jest szczególnie ważne w przypadku pralki do zabudowy?

 • bezpośrednie podłączenie do gniazdka - ponieważ te sprzęty nie mogą być podłączane do przedłużacza,
 • odpowiednia wentylacja -  mimo że urządzenia są dostosowane do zabudowy, warto zapewnić im swobodny przepływ powietrza, bo ma to przełożenie na żywotność i bezawaryjność (uwzględnij min. 2 cm po bokach i przynajmniej 10 cm z tyłu),
 • uwzględnienie awarii - nawet najlepszy sprzęt ma prawo się zepsuć, a wtedy warto, żeby stał w miejscu, z którego łatwo go wyciągnąć.

Z kolei wybierając konkretne urządzenie warto uwzględnić takie parametry jak:

 • klasa efektywności wirowania - zależy od niej wilgotność resztkowa, która z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo zatęchania,
 • klasa energetyczna - ma przełożenie na zużycie energii, a więc i rachunki za prąd,
 • zużycie wody - wpływa na rachunki za wodę,
 • kultura pracy - czyli generowany hałas i wibracje.

Szczególnie polecamy pralki do zabudowy:

Bosch WIW28542EU  - ma podłogowe wyświetlanie statusu i czasu cyklu prania, opcję prania wstępnego i funkcję SpeedPerfect, która przyspiesza cykle prania o 65%.

Candy CBW 27D1E-S - to tani model, który oferuje 16 opracowanych programów prania i automatycznie dostosowuje ilość zużywanej wody i energii dzięki czujnikom wagowym.

Suszarki i pralko-suszarki do zabudowy

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych mieszkaniach i domach stają się pralko-suszarki lub zestaw pralki oraz suszarki, montowane jako oddzielne urządzenia. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, każde z tych urządzeń możesz kupić w wersji do zabudowy.

Suszarki mają z natury większą pojemność i bywa to nawet różnica rzędu 4-5 kilogramów. Podczas gdy suszarki bębnowe oferują ładowność w okolicy 10 kg, pralko-suszarki obsługują zaledwie 5 lub 6 kg. Z drugiej strony pralko-suszarki umożliwiają wysuszenie prania tuż po jego wypraniu bez wyciągania czegokolwiek. Choć zaletą suszarek jest wyższa wydajność energetyczna, wadą będzie fakt, że zajmują znacznie więcej miejsca niż urządzenia 2w1.

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, warto żebyś zwrócił uwagę na kilka ważnych kwestii.

 • Pompa ciepła - pozwala na najwyższą oszczędność prądu i maksymalnie efektywną pracę, a także ma pozytywny wpływ na żywotność odzieży.
 • Klasa energetyczna - podobnie jak w przypadku pozostałych urządzeń do zabudowy, ma wpływ na efektywność gospodarowania energią.
 • Pakowność - należy dopasować ją do indywidualnych potrzeb domostwa.
 • Dodatkowe funkcje - potrafią być wyjątkowo przydatne, obejmują na przykład funkcję odświeżania parą, opóźnienie startu czy filtry przeciwko pyłkom.