Jak wybrać pamięć RAM do komputera?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych parametrów w każdym komputerze. To właśnie od niej w dużej mierze zależne jest komfortowe korzystanie z tego rodzaju sprzętu elektronicznego. Kluczowa kwestia to jej pojemność, jednak to nie jedyny czynnik, na który musimy zwrócić uwagę. Równie ważna jest kompatybilność z naszą płytą główną, rozmiar, chłodzenie czy timingi. O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając pamięć Ram do komputera?

pamięć RAM

Pamięć RAM - co to właściwie jest?

Gdy słyszymy o pamięci RAM, często zastanawiamy się, czym dokładnie jest i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w działaniu naszych komputerów. Pamięć RAM (Random Access Memory) to jeden z najważniejszych elementów w każdym urządzeniu elektronicznym, w tym w naszych komputerach. Stanowi ona tymczasowe miejsce przechowywania danych, na których aktualnie pracuje nasz system operacyjny oraz uruchomione aplikacje.

Główną cechą pamięci RAM jest jej szybki dostęp do danych. W przeciwieństwie do dysku twardego, który służy do trwałego przechowywania informacji, pamięć RAM umożliwia natychmiastowy odczyt i zapis danych. Dzięki temu procesor może szybko pobierać informacje, na których aktualnie pracuje, bez konieczności korzystania z wolniejszych nośników danych.

W dużym skrócie – pamięć RAM to miejsce, w którym nasz komputer przechowuje dane na potrzeby bieżących obliczeń oraz procesów. 

Rodzaje pamięci RAM

Wybierając pamięć RAM mamy tak naprawdę 3 rodzaje do dyspozycji – DDR3, DDR4 i DDR5. DDR3 z góry uznajmy jednak za produkt mocno przestarzały i ani trochę nas nie interesujący. To technologia, która lata swojej świetności przeżywała już jakiś czas temu. 

Z punktu widzenia zwykłego użytkownika interesujące są zatem pamięci DDR4 i DDR5. Którą z nich wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie będzie przeznaczenie waszego komputera. Jeśli mowa o maszynie typowo biurowej, ewentualnie przeznaczonej do mniej wymagających gier, to DDR4 w zupełności wam wystarczy. 

Jeśli budujecie jednak sprzęt gamingowy najwyższej klasy i zależy wam na maksymalnej wydajności, to właśnie DDR5 będzie jedynym słusznym wyborem. 

Pamięć RAM - istotne parametry

Nie tylko rodzaj pamięci RAM ma znaczenie. Równie ważne są także inne parametry. Które z nich wpływają na pracę naszego komputera?

  • Rozmiar - to podstawowe kryterium wyboru pamięci RAM. Zakłada się, że jej minimalna wartość powinna wynosić 4GB, jest to rozmiar wystarczający, chociażby do pracy biurowej. Jeżeli jednak komputer przeznaczony ma być również do gier, to zdecydowanie lepszym wyborem okaże się pojemność 8, a nawet 16 GB. Jeszcze większych pojemności mogą potrzebować osoby, które zajmują się profesjonalną obróbką video.
  • Chłodzenie - przyjmuje postać radiatora, który montuje się na górnej części pamięci, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie ciepła z kości RAM. Chłodzenia nie zawsze będzie potrzebne. Zazwyczaj konieczność odprowadzania ciepła zachodzi przy wysokich napięciach.
  • Timingi - składają się z ciągu czterech cyfr i odnoszą się do występujących opóźnień. Im wartość ta jest niższa, tym sprawniejsze działanie systemu operacyjnego.
  • Napięcie - nie wpływa na wydajność pamięci RAM, aczkolwiek może sprawiać problemy podczas instalacji, warto więc wcześniej sprawdzić listę modułów, obsługiwanych przez naszą płytę główną. Przyjmuje się, że napięcie pamięci RAM typu DDR4 wynosi 1,2 V.
  • Dual Channel - zestaw dwukanałowy (składający się z dwóch kości, czyli układu 2 razy po 4 GB). Posiada przewagę nad jedną pamięcią 8 GB, ponieważ jest znacznie bardziej wydajny. Nie każdy model płyty głównej obsługuje Dual Channel, dlatego trzeba mieć to na uwadze.

Pamięć RAM jest zbyt ważnym elementem komputera, aby wybrać ją bez wcześniejszej analizy podstawowych parametrów. Musimy pamiętać o kompatybilności z płytą główną, inaczej będzie bezużyteczna. Główne znaczenie ma jej pojemność. Obecnie najczęściej wybierana to 8 lub 16 GB. Wybierając pamięć RAM możemy także pokierować się jej marką. Do dyspozycji mamy ofertę różnorodnych producentów. Polecamy szczególnie: