Jak wybrać pamięć RAM do komputera?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych parametrów w każdym komputerze. To właśnie od niej w dużej mierze zależne jest komfortowe korzystanie z tego rodzaju sprzętu elektronicznego. Kluczowa kwestia to jej pojemność, jednak to nie jedyny czynnik, na który musimy zwrócić uwagę. Równie ważna jest kompatybilność z naszą płytą główną, rozmiar, chłodzenie czy timingi. O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając pamięć Ram do komputera?

pamięć RAM

Pamięć RAM - co to właściwie jest?

Pamięć Ram nazywana bywa również pamięcią tymczasową, ponieważ używana jest wyłącznie podczas korzystania z komputera. Nie przechowuje danych po jego wyłączeniu, jak ma to miejsce w przypadku dysku twardego. Mimo że jest ulotna, to cechuje się bardzo dużą prędkością, co stanowi jej największą zaletę. To właśnie dzięki pamięci RAM system operacyjny działa błyskawicznie. Niemniej, jej dokładna prędkość uzależniona jest od klasy oraz rodzaju. Warto więc dowiedzieć się, jaki typ wybrać, aby usprawnić pracę naszego komputera.

Rodzaje pamięci RAM

Obecnie wybierać możemy spośród czterech typów pamięci RAM: DDR, DDR2, DDR3 oraz DDR4. Pierwsze dwa przeznaczone są jednak do starszych płyt głównych, gdyż wyróżnia je niska częstotliwość taktowania. Jeżeli więc decydujemy się na zakup pamięci RAM do stosunkowo nowego sprzętu, to najlepiej zdecydować się na typ DDR4, ponieważ zapewnia dobre działanie systemu operacyjnego, a także mniejszy pobór energii. Kość DDR3 wykazuje nieco niższą przepustowość, a co za tym idzie, niższą wydajność. Niekoniecznie sprawdzi się w przypadku sprzętu przeznaczonego głównie do gier.

Pamięć RAM - istotne parametry

Nie tylko rodzaj pamięci RAM ma znaczenie. Równie ważne są także inne parametry. Które z nich wpływają na pracę naszego komputera?

  • Rozmiar - to podstawowe kryterium wyboru pamięci RAM. Zakłada się, że jej minimalna wartość powinna wynosić 4GB, jest to rozmiar wystarczający, chociażby do pracy biurowej. Jeżeli jednak komputer przeznaczony ma być również do gier, to zdecydowanie lepszym wyborem okaże się pojemność 8, a nawet 16 GB. Jeszcze większych pojemności mogą potrzebować osoby, które zajmują się profesjonalną obróbką video.
  • Chłodzenie - przyjmuje postać radiatora, który montuje się na górnej części pamięci, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie ciepła z kości RAM. Chłodzenia nie zawsze będzie potrzebne. Zazwyczaj konieczność odprowadzania ciepła zachodzi przy wysokich napięciach.
  • Timingi - składają się z ciągu czterech cyfr i odnoszą się do występujących opóźnień. Im wartość ta jest niższa, tym sprawniejsze działanie systemu operacyjnego.
  • Napięcie - nie wpływa na wydajność pamięci RAM, aczkolwiek może sprawiać problemy podczas instalacji, warto więc wcześniej sprawdzić listę modułów, obsługiwanych przez naszą płytę główną. Przyjmuje się, że napięcie pamięci RAM typu DDR4 wynosi 1,2 V.
  • Dual Channel - zestaw dwukanałowy (składający się z dwóch kości, czyli układu 2 razy po 4 GB). Posiada przewagę nad jedną pamięcią 8 GB, ponieważ jest znacznie bardziej wydajny. Nie każdy model płyty głównej obsługuje Dual Channel, dlatego trzeba mieć to na uwadze.

Pamięć RAM jest zbyt ważnym elementem komputera, aby wybrać ją bez wcześniejszej analizy podstawowych parametrów. Musimy pamiętać o kompatybilności z płytą główną, inaczej będzie bezużyteczna. Główne znaczenie ma jej pojemność. Obecnie najczęściej wybierana to 8 lub 16 GB. Wybierając pamięć RAM możemy także pokierować się jej marką. Do dyspozycji mamy ofertę różnorodnych producentów. Polecamy szczególnie: