Płyta indukcyjna - jak wybrać najlepszą?

Płyta indukcyjna to inaczej płyta grzewcza, którą zasila prąd elektryczny. Do nagrzania wykorzystuje zmienne pole magnetyczne, dlatego wymaga zastosowania garnków ze specjalną powłoką. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, głównie z uwagi na możliwość szybszego przygotowania potraw oraz oszczędności, jakie ze sobą niesie. 

Co jeszcze warto wiedzieć o płycie indukcyjnej i kto powinien zdecydować się na jej zakup? Sprawdź najbardziej cenione modele i zobacz, które rozwiązanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Najlepsze płyty indukcyjne - Ranking [TOP 7]

Płyty indukcyjne dostępne w ofercie naszego sklepu to bogata propozycja od cenionych producentów. Polecamy zwłaszcza:

  1. Electrolux LIV63431BW - to elegancki i maksymalnie funkcjonalny mode, ceniony przez wielu użytkowników.
  2. Bosch PVS611B16E - to ciekawostka w kategorii płyt indukcyjnych, ponieważ posiada efektywny wyciąg. Dzięki niemu możliwe jest natychmiastowe odprowadzanie zapachów oraz oparów z gotowania.
  3. Siemens EH675FFC1E - płyta indukcyjna chwalona przez użytkowników za wysoką trwałość.
  4. Bosch PIB375FB1E - najlepszy wybór, jeśli szukasz dwupolowej płyty indukcyjnej.
  5. Siemens ED851HWB1E - model perfekcyjny do kuchni na luksusowo.
  6. Amica PIDH6140PHTULN 3.0 - tania i dobra płyta indukcyjna w białym odcieniu.
  7. Beko HII64400MT - jeden z najtańszych pośród dobrych, godnych polecenia produktów.

Płyta indukcyjna - jak działa?

Płyta indukcyjna bazuje na szybko zmiennym polu elektromagnetycznym, które generują cewki ukryte pod ceramiczną powłoką. Warto przy tym wiedzieć, że nagrzewa się wyłącznie naczynie na niej umieszczone, a nie sama płyta. Nie jest to jednak możliwe w przypadku standardowych garnków. Indukcja wymaga bowiem zastosowania specjalnych naczyń, które są wykonane z materiałów reagujących na działanie pola magnetycznego. 

Nie oznacza, to jednak że całe naczynie musi być z niego wyprodukowane, wystarczy że garnek czy patelnia  posiadają dno wykonane z ferromagnetyków. Jeżeli nie chcemy wymieniać wszystkich naczyń, to możemy kupić specjalne podstawki na płytę indukcyjną, na których umieszcza się garnki ceramiczne czy też aluminiowe.

Warto wiedzieć, że płyty indukcyjne są energooszczędne, ponieważ ciepło wytwarzane jest tylko na dnie naczynia, co oznacza, że powierzchnia płyty pozostaje zimna. Ten fakt wpływa jednocześnie na zwiększone bezpieczeństwo użytkowania.

Czy warto zainwestować w płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne mają wiele zalet, wśród których wymienia się przede wszystkim krótszy czas przygotowywania potraw. Jest to możliwe, ponieważ sprawność płyty wynosi ok. 90%, dzięki czemu oszczędzimy nawet połowę czasu, który dotąd poświęcaliśmy na gotowanie. Co więcej, są one łatwe w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do płytek gazowych, mają całkowicie płaską powierzchnię, nie ma więc problemu z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc. 

Kluczowe znaczenie ma także fakt, że potrawy przygotowywane na płycie indukcyjnej są znacznie zdrowsze. Możliwość dostosowania temperatury i bezpośrednie oddziaływanie na żywność sprawia, że warzywa nie tracą witamin, a mięso staje się o wiele bardziej soczyste. Wśród innych zalet płyty indukcyjnej wymienia się prostą obsługę, mnogość dodatkowych funkcji oraz estetyczny wygląd

Kto nie skorzysta z zalet płyt indukcyjnych? Korzystanie z tego rozwiązania mogą ograniczyć warunki techniczne mieszkania. Starsza sieć energetyczna, która nie została zmodernizowana może oferować za mały przydział mocy, co uniemożliwi podłączenie płyty indukcyjnej. Wymagana jest trójfazowa instalacja elektryczna(400 V). Warto też wiedzieć, że płyty indukcyjnej, ze względu na pole elektromagnetyczne, nie powinna mieć w domu osoba posiadająca rozrusznik. 

Czy płyta indukcyjna ma wady? Niektóre osoby narzekają na konieczność zakupu nowych naczyń, choć - jak wspominaliśmy - możliwe jest dokupienie także specjalnych podkładek. Indukcja to jednak rozwiązanie bezsprzecznie droższe niż płyta gazowa i temu argumentowi przeciwników płyt indukcyjnych zaprzeczyć nie można. 

Płyta indukcyjna - jak wybrać?

Płyta indukcyjna - jak wybrać? 

Istotną rolę przy wyborze płyty indukcyjnej odgrywa jej rozmiar. Standardowe płyty mają szerokość od 58 do 60 cm, jednak bez problemu znajdziemy także płyty węższe lub szersze. Co ważne, nie musimy koniecznie decydować się na płytę z czterema polami grzejnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych płyta z dwoma polami z pewnością okaże się wystarczająca. Nie tylko jednak ilość ma znaczenie, ale i kształt. Klasyczne pola grzejne są w kształcie okręgu o zróżnicowanej średnicy. Niektóre umożliwiają także ustawienie brytfanki dzięki pojedynczym polom prostokątnym. 

Płyty mogą różnić się także pod względem zastosowanego systemu sterowania. Niektóre z nich wyposażone są w pokrętła, podobnie jak w przypadku płytek gazowych. Większość modeli wyposażona jest w specjalne sterowanie sensorowe, które umieszcza się zazwyczaj z przodu urządzenia. Tu warto wyróżnić płyty marki Elektrolux, ponieważ posiadają one manipulator +/- dla każdego pola indukcyjnego z osobna. Tymczasem większość modeli dostępnych na rynku oferuje jeden manipulator +/- dla wszystkich pól, co wymaga uprzedniego wybrania pola, a dopiero potem można ustawić dla niego moc. 

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to dodatkowe funkcje, w jakie wyposażona może być płyta indukcyjna. Najczęściej spotkamy się z programowanym czasem pracy, czujnikiem smażenia czy czujnikiem kontroli gotowania. Ciekawą funkcję stanowi rozpoznawanie wielkości naczynia, dzięki której czujniki dostosowują ilość energii do jego średnicy. Przydatny może być również tzw. booster, który umożliwia przyspieszone grzanie nawet o 50%, a także pauza i sensor wrzenia.

Choć większość płyt indukcyjnych posiada zaawansowane systemy bezpieczeństwa, wybierając konkretny model warto upewnić się, że ma wbudowany wskaźnik ciepła szczątkowego. Dzięki niemu unikniemy poparzenia, bo wskaźnik poinformuje nas kiedy płyta wciąż będzie gorąca. Dla wielu domostw przydatna będzie także blokada przed dziećmi.

Choć design płyty nie wydaje się sprawą kluczową, ma duży wpływ na codzienne korzystanie z urządzenia. Przykładowo, metalowa ramka wokół płyty odpowiednio zabezpiecza szkło i zapobiega wylewaniu poza obręb. Przeciwnicy tego rozwiązania powiedzą jednak, że czyszczenie takiej ramki jest problematyczne. Inną opcją jest frezowane szkło na rantach płyty. Nie zatrzyma ono kipiącego płytu, ale eliminuje problem czyszczenia trudno dostępnych szczelin. Najbardziej eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie to pełna zabudowa w blacie. Wymaga ono jednak sprawnego fachowca.

Najlepsi producenci płyt indukcyjnych

TOP 7 najlepszych płyt indukcyjnych - porównanie modeli

Electrolux LIV63431BW

Electrolux LIV63431BW

Electrolux LIV63431BW nie tylko pięknie prezentuje się na kuchennym blacie, ale i cieszy dużą funkcjonalnością. Jedną z największych zalet tego modelu jest funkcja „600 Bridge”, która pozwala na połączenie dwóch pól grzewczych w jedną dużą. Temperaturę i czas pracy takiej połączonej strefy można kontrolować jednocześnie. 

Taka powierzchnia ucieszy fanów grillowania i umożliwi komfortowe używanie dużych naczyń owalnych do ryb lub naczyń do zapiekania. Nie brakuje oczywiście także funkcji PowerBoost.

Płyta indukcyjna z wyciągiem Bosch PVS611B16E

Płyta indukcyjna z wyciągiem Bosch PVS611B16E

Dzięki płycie Bosch PVS611B16E nie potrzebujesz oddzielnego okapu, a zarazem zyskujesz więcej miejsca na szafki. Jest to bowiem jedna z niewielu na rynku płyta grzewcza zintegrowana z wyciągiem. 

Prócz tej unikalnej funkcji model posiada inne udogodnienia, charakterystyczne dla topowych produktów na rynku. Jest na przykład opcja CombiZone, która pozwala połączyć dwie indywidualne strefy grzewcze w jeden duży obszar o wybranym poziomie mocy.

Jest też zabezpieczenie przed uruchomieniem przez dzieci, PowerBoost, a także QuickStart, czyli funkcja wykrywania miejsce usytuowania naczynia na płycie. Ponadto płyta zachowuje ostatnie ustawienia w razie wykipienia.

Siemens EH675FFC1E

Siemens EH675FFC1E

Ozdobny szlif i stalowe listwy sprawiają, że Siemens EH675FFC1E wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nawet największych estetów. Ten model oferuje jednak nie tylko dopracowany design, ale i wysoką funkcjonalność oraz najwyższą trwałość.

Dzięki sensorowi smażenia, pożądana temperatura jest automatycznie zachowywana podczas całego procesu przygotowywania dań, bez ryzyka przypalenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też sam panel sterujący. TouchSlider pozwala bowiem modyfikować ustawienia poprzez przesunięcie slidera palcem. 

Podobnie jak inne pośród najlepszych płyt indukcyjnych, Siemens EH 675FFC1E został wyposażony w timer, funkcję powerBoost, a także blokadę przeciwko dzieciom.

Bosch PIB375FB1E

Bosch PIB375FB1E

Bosch PIB375FB1E, mimo niewielkich rozmiarów, została wyposażona we wszelkie praktyczne funkcje dostępne na rynku, a ponadto jest wykonana w wysokiej jakości. Jest opcja PowerBoost (nie zawsze dostępna w modelach dwupolowych), a także funkcja restart (jeszcze rzadziej spotykana), umożliwiająca zachowanie ostatnich ustawień.

Estetyczne wykończenie obejmuje ozdobny szlif z przodu oraz z tyłu, a także stalowe listwy po bokach.

Siemens ED851HWB1E

Siemens ED851HWB1E

Planujesz kuchnię na luksusowo? To tylko z płytą indukcyjną o zwiększonej szerokości. Mierząca 80 cm płyta Siemens ED851HWB1E to jedna z większych na rynku. Jednak oczywiście nie tylko rozmiar świadczy o tym, że jest to produkt z kategorii premium.

Ten model automatycznie dostosowuje się do pracy okapu dzięki funkcji Intelligent hood automatic. Innymi słowy, intensywność wentylowania automatycznie dopasowuje się do temperatury i ustawionej mocy płyty grzewczej. Samoczynnie odbywa się także aktywacja i dezaktywacja mocy oraz oświetlenia okapu.

Nie brak też funkcji CombiZone, która pozwala połączyć dwie strefy indukcyjne w większą powierzchnię dla dużych garnków i patelni.

Amica PIDH6140PHTULN 3.0

Amica PIDH6140PHTULN 3.0

Amica PIDH6140PHTULN 3.0 to płyta z czterema klasycznymi, okrągłymi polami grzewczymi i intuicyjnym sterowaniem sensorowym. Posiada takie funkcje jak Timer i Booster. Ciekawostką jest fakt, że ten model pozwala wybierać pośród trzech zaprogramowanych programów gotowania.

Trzy specjalne gotowe programy gotowania obejmują:

  • 40⁰C, czyli temperaturę idealną do topienia masła i czekolady,
  • 70⁰C, ustawienie dedykowane do podgrzewania zup i sosów oraz duszenia potraw,
  • 90⁰C pozwalające na wolne gotowanie potraw.
Beko HII64400MT

Beko HII64400MT

Beko HII64400MT to jedna z najtańszych płyt na rynku, a jednocześnie produkt dobry, sprawdzony i niezawodny. Domownicy mają do dyspozycji timer oraz funkcję Display Lock, czyli blokadę bezpieczeństwa panelu sterowania, którą można uruchomić w trakcie gotowania.

Model oferuje wysoką jakość wykonania, co przekłada się na cichą pracę. Nie brakuje tu też funkcji Booster, oferującej najwyższą moc grzania.

Najlepsi producenci płyt indukcyjnych

W przypadku płyt indukcyjnych trudno wskazać jednego najlepszego producenta. Faktem jest jednak, że urządzenia danej marki często charakteryzują konkretne cechy. Przykładowo płyty Electrolux i AEG wyróżniają się wyjątkowo wygodnym sterowaniem, o którym wspominaliśmy wcześniej. Jednocześnie w asortymencie tych marek przeważają korzystne cenowo modele. Z kolei Bosch oferuje sporo ciekawych sposobów łączenia pól grzewczych, oferując najwyższą elastyczność, a zarazem najwyższą jakość wykonania.

Świetny stosunek do ceny trzeba pochwalić przeglądając bogatą ofertę marki Amica. Mimo że nie są to drogie produkty, często wyróżniają się nowoczesną estetyką. Do ulubieńców należy także Siemens, gwarantujący wysoką jakość, funkcjonalność i bezawaryjną pracę przez wiele lat. Podobnie zresztą jak Bosch, który należy do tej samej grupy. 

Na uwagę zasługują oczywiście także tacy producenci jak Whirlpool, który tworzy płyty w niestandardowej kolorystyce (np. w odcieniach beżu) czy Samsung, który nie należy do najtańszych, ale jest marką lepszej jakości. Sharp, Gorenje oraz Haier także nadążają za konkurencją - w ich asortymencie można znaleźć bardzo ciekawe modele. 

Płyta indukcyjna - jaka najlepsza? Podsumowanie

Choć rodzajów płyt grzewczych  jest do wyboru dość sporo, płyty inducyjne są obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Coraz szybciej wypierają popularne dotychczas tanie płyty gazowe, przede wszystkim ze względu na fakt, że są wygodniejsze w użytkowaniu i oferują wysoką sprawność energetyczną - nieporównywalną do działających na gaz odpowiedników.

Choć płyty indukcyjne to obecnie najlepszy rodzaj płyt grzewczych, nie warto kupować pierwszej lepszej.  Szeroki wybór modeli na rynku pozwala precyzyjnie dopasować funkcjonalność urządzenia do potrzeb domowników. Dobrą płytę indukcyjną można kupić już za nieco ponad tysiąc złotych. Z kolei za około 2 tysiące złotych kupimy już model wyposażony w najciekawsze udogodnienia, takie jak łączenie pól grzewczych czy funkcja Stop&Go. 

Przebierać można także pod kątem rozstawienia i kształtu pól grzewczych. Niektórzy producenci oferują też modele w odcieniach bieli. Do większych kuchni warto rozejrzeć się za szerokimi płytami mierzącymi 70, 80, a nawet 90 cm szerokości, z kolei do małej kawalerki można wybrać funkcjonalną płytę dwupolową.

Najciekawsze modele potrafią oferować wbudowany okap czy też takie funkcje jak sensor smażenia - z takim udogodnieniem każdy domownik będzie mógł przygotować idealne naleśniki bez ryzyka przypalenia.

Niezależnie od tego, w jakim budżecie się poruszamy, szczególną uwagę warto zwrócić na renomę producenta. Topowe marki są bowiem gwarancją niezawodności i wysokiej trwałości.