Płyta indukcyjna - jak wybrać najlepszą?

Płyta indukcyjna to inaczej płyta grzewcza, którą zasila prąd elektryczny. Do nagrzania wykorzystuje zmienne pole magnetyczne, dlatego wymaga zastosowania garnków ze specjalną powłoką. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, głównie z uwagi na możliwość szybszego przygotowania potraw oraz oszczędności, jakie ze sobą niesie. 

Co jeszcze warto wiedzieć o płycie indukcyjnej i kto powinien zdecydować się na jej zakup? Sprawdź najpopularniejsze modele, takie jak Electrolux EHH6240ISK czy Siemens EH675FFC1E i zobacz, które rozwiązanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Płyta indukcyjna - jak działa?

Płyta indukcyjna bazuje na szybko zmiennym polu elektromagnetycznym, które generują cewki ukryte pod ceramiczną powłoką. Warto przy tym wiedzieć, że nagrzewa się wyłącznie naczynie na niej umieszczone, a nie sama płyta. Nie jest to jednak możliwe w przypadku standardowych garnków. Indukcja wymaga bowiem zastosowania specjalnych naczyń, które są wykonane z materiałów reagujących na działanie pola magnetycznego. 

Nie oznacza, to jednak że całe naczynie musi być z niego wyprodukowane, wystarczy że garnek czy patelnia  posiadają dno wykonane z ferromagnetyków. Jeżeli nie chcemy wymieniać wszystkich naczyń, to możemy kupić specjalne podstawki na płytę indukcyjną, na których umieszcza się garnki ceramiczne czy też aluminiowe.

Warto wiedzieć, że płyty indukcyjne są energooszczędne, ponieważ ciepło wytwarzane jest tylko na dnie naczynia, co oznacza, że powierzchnia płyty pozostaje zimna. Ten fakt wpływa jednocześnie na zwiększone bezpieczeństwo użytkowania.

Czy warto zainwestować w płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne mają wiele zalet, wśród których wymienia się przede wszystkim krótszy czas przygotowywania potraw. Jest to możliwe, ponieważ sprawność płyty wynosi ok. 90%, dzięki czemu oszczędzimy nawet połowę czasu, który dotąd poświęcaliśmy na gotowanie. Co więcej, są one łatwe w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do płytek gazowych, mają całkowicie płaską powierzchnię, nie ma więc problemu z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc. 

Kluczowe znaczenie ma także fakt, że potrawy przygotowywane na płycie indukcyjnej są znacznie zdrowsze. Możliwość dostosowania temperatury i bezpośrednie oddziaływanie na żywność sprawia, że warzywa nie tracą witamin, a mięso staje się o wiele bardziej soczyste. Wśród innych zalet płyty indukcyjnej wymienia się prostą obsługę, mnogość dodatkowych funkcji oraz estetyczny wygląd

Kto nie skorzysta z zalet płyt indukcyjnych? Korzystanie z tego rozwiązania mogą ograniczyć warunki techniczne mieszkania. Starsza sieć energetyczna, która nie została zmodernizowana może oferować za mały przydział mocy, co uniemożliwi podłączenie płyty indukcyjnej. Wymagana jest trójfazowa instalacja elektryczna(400 V). Warto też wiedzieć, że płyty indukcyjnej, ze względu na pole elektromagnetyczne, nie powinna mieć w domu osoba posiadająca rozrusznik. 

Czy płyta indukcyjna ma wady? Niektóre osoby narzekają na konieczność zakupu nowych naczyń, choć - jak wspominaliśmy - możliwe jest dokupienie także specjalnych podkładek. Indukcja to jednak rozwiązanie bezsprzecznie droższe niż płyta gazowa i temu argumentowi przeciwników płyt indukcyjnych zaprzeczyć nie można. 

Płyta indukcyjna - jak wybrać? 

Istotną rolę przy wyborze płyty indukcyjnej odgrywa jej rozmiar. Standardowe płyty mają szerokość od 58 do 60 cm, jednak bez problemu znajdziemy także płyty węższe lub szersze Co ważne, nie musimy koniecznie decydować się na płytę z czterema polami grzejnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych płyta z dwoma polami okaże się wystarczająca. Nie tylko ich ilość ma znaczenie, ale i kształt. Klasyczne pola grzejne są w kształcie okręgu o zróżnicowanej średnicy. Niektóre umożliwiają także ustawienie brytfanki dzięki pojedynczym polom prostokątnym. 

Płyty mogą różnić się także pod względem zastosowanego systemu sterowania. Niektóre z nich wyposażone są w pokrętła, podobnie jak w przypadku płytek gazowych. Większość modeli wyposażona jest w specjalne sterowanie sensorowe, które umieszcza się zazwyczaj z przodu urządzenia. Tu warto wyróżnić płyty marki Elektrolux, ponieważ posiadają one manipulator +/- dla każdego pola indukcyjnego z osobna. Tymczasem większość modeli dostępnych na rynku oferuje jeden manipulator +/- dla wszystkich pól, co wymaga uprzedniego wybrania pola, a dopiero potem można ustawić dla niego moc. 

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to dodatkowe funkcje, w jakie wyposażona może być płyta indukcyjna. Najczęściej spotkamy się z programowanym czasem pracy, czujnikiem smażenia czy czujnikiem kontroli gotowania. Ciekawą funkcję stanowi rozpoznawanie wielkości naczynia, dzięki której czujniki dostosowują ilość energii do jego średnicy. Przydatny może być również tzw. booster, który umożliwia przyspieszone grzanie nawet o 50%, a także pauza i sensor wrzenia.

Choć większość płyt indukcyjnych posiada zaawansowane systemy bezpieczeństwa, wybierając konkretny model warto upewnić się, że ma wbudowany wskaźnik ciepła szczątkowego. Dzięki niemu unikniemy poparzenia, bo wskaźnik poinformuje nas kiedy płyta wciąż będzie gorąca. Dla wielu domostw przydatna będzie także blokada przed dziećmi.

Choć design płyty nie wydaje się sprawą kluczową, ma duży wpływ na codzienne korzystanie z urządzenia. Przykładowo, metalowa ramka wokół płyty odpowiednio zabezpiecza szkło i zapobiega wylewaniu poza obręb. Przeciwnicy tego rozwiązania powiedzą jednak, że czyszczenie takiej ramki jest problematyczne. Inną opcją jest frezowane szkło na rantach płyty. Nie zatrzyma ono kipiącego płytu, ale eliminuje problem czyszczenia trudno dostępnych szczelin. Najbardziej eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie to pełna zabudowa w blacie. Wymaga ono jednak sprawnego fachowca.

Najlepsi producenci płyt indukcyjnych

Najlepsi producenci płyt indukcyjnych

W przypadku płyt indukcyjnych trudno wskazać jednego najlepszego producenta. Faktem jest jednak, że urządzenia danej marki często charakteryzują konkretne cechy. Przykładowo płyty Electrolux i AEG wyróżniają się wyjątkowo wygodnym sterowaniem, o którym wspominaliśmy wcześniej. Jednocześnie w asortymencie tych marek przeważają korzystne cenowo modele. Z kolei Bosch oferuje sporo ciekawych sposobów łączenia pól grzewczych, oferując najwyższą elastyczność, a zarazem najwyższą jakość wykonania.

Świetny stosunek do ceny trzeba pochwalić przeglądając bogatą ofertę marki Amica. Mimo że nie są to drogie produkty, często wyróżniają się nowoczesną estetyką. Do ulubieńców należy także Siemens, gwarantujący wysoką jakość, funkcjonalność i bezawaryjną pracę przez wiele lat. Podobnie zresztą jak Bosch, który należy do tej samej grupy. 

Na uwagę zasługują oczywiście także tacy producenci jak Whirlpool, który tworzy płyty w niestandardowej kolorystyce (np. w odcieniach beżu) czy Samsung, który nie należy do najtańszych, ale jest marką lepszej jakości. Sharp, Gorenje oraz Haier także nadążają za konkurencją - w ich asortymencie można znaleźć bardzo ciekawe modele. 

Płyty indukcyjne dostępne w ofercie naszego sklepu to bogata propozycja od cenionych producentów. Polecamy zwłaszcza: