Jak wybrać dobrą kosiarkę do trawy?

Sezon koszenia trawników w pełni, ale co jeśli kosiarka się zepsuła lub dopiero kupujemy nowy sprzęt? Przedstawię Wam kilka porad przed zakupem, a także kilka fajnych modeli kosiarek do trawy. 

Jak dobrać kosiarkę do swojego terenu?

Kosiarkę musimy przede wszystkim dobrać pod względem wielkości naszego trawnika. Przyjmuje się, że niewielki areał skosimy kosiarkami elektrycznymi, natomiast do większych trawników potrzeba kosiarek spalinowych. Obecnie ta różnica się zaciera, ale pokażę to nieco później na konkretnych modelach. 

Na dużych obszarach będziemy potrzebować przede wszystkim kosiarki o dużej szerokości koszenia, ponieważ zaoszczędzi nam to czas, oraz drogę do przebycia z kosiarką. Przykładowo: do skoszenia 1000 m2 trawnika kosiarką o szerokości koszenia 41 cm musimy pokonać ok. 2,5 km, natomiast kosiarką szerokości 53 cm tylko 1,9 km. 

Rzeźba terenu i przeszkody znajdujące się na trawniku też mają duże znaczenie. Jeżeli trawnik jest nierówny, mamy na nim górki i dolinki, łatwiej będzie kosić maszyną z napędem.  Z kolei, tam gdzie jest dużo przeszkód do ominięcia, powinniśmy wybrać kosiarkę z kołami skrętnymi niewielkich gabarytów. Wtedy też przyda się niższa szerokość robocza.

Warto wiedzieć, że w przypadku trawników w mieście, czyli najczęściej dość równych, pozbawionych trudnych przeszkód i stromych wzniesień, najlepszym wyborem może okazać się robot koszący. Dzięki najnowszym zdobyczom technologii, perfekcyjnie wyglądająca, świeżo skoszona trawa nie musi już kosztować kilku godzin pracy. 

Kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Wiadomo, że kosiarki spalinowe są mocne, trwałe, radzą sobie z trudnymi powierzchniami i z twardą trawą. Trzeba jednak pamiętać, że są też trudne w konserwacji, sporo ważą, generują hałas na tym samym poziomie co motocykle i są wyjątkowo nieekologiczne. Godzinna praca kosiarki generuje tyle spalin co auto na 500 kilometrowej trasie. Dodatkowo znaczna część modeli jest trudna do uruchomienia.

Kosiarki elektryczne nie dorównują efektywnością kosiarkom spalinowym na dużym i trudnym terenie. Nie wdychamy przy nich niezdrowych spalin, ale pracę z nimi ogranicza przewód albo żywotność akumulatora. Są jednak łatwe w obsłudze i manewrowaniu, a także praktycznie nie wymagają konserwacji. Modele elektryczne są znacznie cichsze niż spalinowe, bywa też, że są znacznie tańsze. A już na pewno o niebo bardziej ekologiczne.

Elektryczne modele pozwalają dodatkowo wybierać pośród rozwiązań akumulatorowych i przewodowych. Urządzenia podłączane do prądu są tańsze i lżejsze - zostały stworzone z myślą o mniejszych trawnikach. Z kolei kosiarki bezprzewodowe, czyli akumulatorowe, oferują wyższy komfort pracy, ponieważ umożliwiają wymianę akumulatora w trakcie pracy. Dzięki temu za jednym zamachem można pokryć więcej terenu.

Jak wybrać dobrą kosiarkę do trawy?

Kosiarka elektryczna czy robot koszący?

Właściciele trawników o prostym ukształtowaniu staną przed jeszcze jednym dylematem. Kupić kosiarkę elektryczną czy robota koszącego? Kosiarki samojezdne wiążą się z większym wydatkiem, jednak wygoda, jaką oferują jest niezmiernie kusząca.

W przypadku robota koszącego wokół trawnika prowadzi się przewód ograniczający, dzięki któremu wie on dokładnie gdzie może się poruszać. Czujniki kolizji chronią go przed wjeżdżaniem przeszkody, a nowoczesne systemy pozwalają najnowszym modelom zjeżdżać nawet ze stromych zboczy.

Kosiarka samojezdna jest w stanie pokryć teren o wielkości na przykład 1500 m2, jak w przypadku modelu Greenworks Optimow 15, ale są i takie urządzenia, które potrafią obsłużyć nawet 10 000 m2 trawnika. Nie trzeba martwić się nawet o zaułki i wąskie przejazdy - systemy GPS radzą sobie i z takimi problemami. 

Wszystko zależy zatem od tego jakie ukształtowanie terenu mamy na posesji i ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na urządzenie do koszenia trawnika.

Wyposażenie dodatkowe

Wyposażenie dodatkowe, to dodatkowe punkty dla naszej przyszłej kosiarki, ale zastanówmy się czego nam potrzeba. Kilka ważniejszych opcji do wyboru to na przykład:

  • kosz - od jego wielkości zależy komfort użytkowania kosiarki; im większy kosz tym rzadziej trzeba go opróżniać,
  • przystawka mulczująca (mieląca trawę) - funkcja mulczowania wspiera równowagę biologiczną, użyźnia trawnik i oszczędza nasz czas,
  • ustawiane wysokości koszenia - warto sprawdzić ile stopni jest do wyboru oraz czy regulacja jest centralna czy dla każdego koła osobno; standardem są trzy wysokości koszenia, ale najlepsze modele oferują ich nawet osiem;
  • regulowana prędkość obrotowa noża kosiarki.

Jeżeli preferujemy pracę w ciszy, polecam zakup modeli elektrycznych lub nowości na rynku, czyli urządzeń akumulatorowych

Do pełnej pielęgnacji naszego trawnika polecam dokupić podkaszarkę elektryczną (a najlepiej akumulatorową) lub kosę spalinową, dzięki którym dotrzemy z wykaszaniem do trudno dostępnych dla kosiarek miejsc, jak obrzeża trawnika blisko płotu, czy okolice kwiatów i krzewów. 

Każdy entuzjasta prac ogrodowych będzie chciał mieć do dyspozycji także wertykulator, dzięki któremu gleba będzie w stanie pboierać więcej składników odżywczych i wody.

Kosiarki do małych i dużych trawników - najlepsze modele

Kosiarki do małych i dużych trawników - najlepsze modele

Tutaj znajdziecie kilka modeli kosiarek do różnych typów trawników: 

1. Kosiarki do dużych trawników: 

2. Kosiarki do średnich trawników:  

3. Kosiarka do małego trawnika: 

4. Podkaszarka: 

  • Makita UR3000 - to tania i dobra podkaszarka o średnicy cięcia 30 cm.
  • Greenworks G40LT - lekka i praktyczna, używa do cięcia żyłki nylonowej o szerokości 1,65 mm.

Wszystkie przedstawione wyżej kosiarki i podkaszarka są urządzeniami znanych i cenionych marek, które do produkcji swojego sprzętu używają najwyższej jakości podzespołów i komponentów. Zapoznajcie się z ofertą, a na pewno będziecie zadowoleni. Już teraz przejdź do sklepu i zobacz wszystkie kosiarki do trawy dostępne w naszej ofercie!