Jaki dron na początek? Wszystko, co musisz wiedzieć.

Choć powstały, by pełnić funkcję sprzętu wojskowego, dziś drony to przede wszystkim narzędzia do tworzenia wyjątkowych filmów i zdjęć, dostarczające emocjonującej rozrywki. Co istotne, nawet jeśli nie używamy ich w celach komercyjnych i tak musimy przestrzegać prawa lotniczego oraz tak dobrać model, by spełnić wymogi określonej kategorii. 

Jak się w tym wszystkim połapać? Wszystkie aspekty poruszamy w poniższym materiale.

Czytaj także: Jaki dron z kamerą wybrać?  Najlepsze modele

Jaki dron na początek - tani czy droższy?

Dron,  czyli bezzałogowy statek powietrzny, może kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i kilkanaście tysięcy złotych. Najdroższe są oczywiście modele przeznaczone do użytku profesjonalnego. Z kolei dobry dron, który ma służyć wyłącznie rozrywce to zazwyczaj wydatek rzędu około 3 tysięcy złotych

Różnice pomiędzy najdroższymi i tańszymi dronami mają zazwyczaj przełożenie na poziom zwinności danego modelu w powietrzu, ale i poziom trudności sterowania. Droższy dron będzie miał nie tylko lepszą kamerę, ale i znacznie lepsze systemy oraz wyposażenie, ale żeby wykonać jakiś manewr trzeba będzie na przykład zrobić kilka rzeczy w jednym momencie. Taki dron będzie też ważył więcej niż 250 gramów. 

Dlaczego to istotne?

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Prawo lotnicze, które obowiązuje operatora

Zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji UE 2019/947 operator drona o wadze do 250 gramów nie musi przechodzić szkolenia i może latać w podkategorii A1. Tak czy inaczej musi jednak zarejestrować się na stronie ULC i zgłaszać każdy swój lot na Check-In PANSA.

Jeżeli chcemy sterować cięższym dronem, musimy spełnić wymogi dla określonej podkategorii. Zgodnie z najnowszymi przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2024 roku, każdy dron przekraczający swoją wagą 250 gramów może latać w podkategorii A3, a jego operator musi posiadać kompetencje pilota A1/A3. Więcej informacji w tej kwestii dostarcza Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Niezależnie od wagi drona nie mamy prawa wlatywać nad zgromadzenia osób, latać poza zasięgiem widoczności wzrokowej ani w odległości większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi.

Jak wybrać drona? Najważniejsze kryteria

Autel EVO Nano+ Standard

Rodzaje dronów

Większość dostępnych na rynku dronów to klasyczne quadrocoptery. Wyposażone są w cztery wirniki, mają prostą konstrukcję i składane ramiona, dzięki czemu są kompaktowe. Modele 8-śmigłowe spotkamy raczej w kategorii dronów profesjonalnych, służących nie tylko fotografom, ale także inspektorom, strażakom czy rolnikom.

Segment dronów półprofesjonalnych czerpie ze wspomnianej wyżej kategorii, dzięki czemu także w tych tańszych modelach jesteśmy w stanie cieszyć się kamerami wysokiej jakości i bardzo przyzwoicie opracowanymi systemami.

O innym podziale dronów można mówić z uwagi na ich rozmiary. Małe drony mają masę startową do 250 gramów. Umożliwiają podlatywanie bliżej ludzi i budynków. Zaletą średnich dronów, tych o wadze do 900 gramów, jest najczęściej dłuższy czas lotu i wyższa jakość nagrywania (sięgająca przykładowo 5K). 

Drony duże, czyli ważące powyżej 900 gramów, to najczęściej już drony profesjonalne, wykorzystywane przez fotografów, ale i kartografów czy inspektorów. Największe drony ważą nawet do 25 kilogramów i przeznaczone są do zadań specjalnych. Objęte są najszerszymi restrykcjami i raczej nie nadają się na drony dla początkujących. 

Niezależnie od tego, czy wolisz kupić lekkiego drona do 250 gramów i latać nim bez specjalnego przeszkolenia, czy też wolisz zdać niezbędne testy i mieć możliwość operowania wyższej klasy BSP, wybierając swojego drona warto, żebyś zwrócił uwagę na kilka kwestii technicznych.

Autel EVO Lite+ Premium

Długość lotu i zasięg

Dobrze, żeby dron oferował przyzwoitą długość lotu na pojedynczym ładowaniu. Profesjonalne modele oferują wartości na poziomie 40 minut, a drony półprofesjonalne w okolicy 30 minut. Przy czym trzeba brać poprawkę na fakt, że praktycznie wszystkie BSP posiadają funkcję automatycznego powrotu do bazy, która aktywuje się przy niskim poziomie baterii. Określony przez producenta czas zakłada pełne zużycie baterii, a więc nie uwzględnia czasu powrotu do miejsca startu.

Osobną kwestią jest maksymalna odległość, na jaką dron może oddalić się nie tracąc sygnału. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ten aspekt, bo niektóre drony mogą latać na odległość kilku kilometrów, podczas gdy inne mają zasięg kilkuset metrów. W praktyce jednak nawet dystans 20 metrów jest w stanie zagwarantować nam dobrą zabawę.

Kamera drona

W większości przypadków dron, który jest wyposażony w 1-calowy czujnik i oferuje rozdzielczość 4K 20px będzie w zupełności wystarczający. Bardziej wymagający użytkownicy mogą rozglądać się pośród modeli z matrycą 4/3 CMOS. Wielkość matrycy ma bezpośrednie przełożenie na jakość obrazu w różnorodnych warunkach oświetleniowych, w tym przede wszystkim przy słabym świetle. Jest także gwarantem większej dynamiki zdjęć i rozmycia tła.

Jeżeli szukasz BSP do robienia profesjonalnych zdjęć, warto, żebyś wiedział, że najlepiej w tej roli sprawdzają się modele o większej wadze niż 250 g. Wyższa waga pozwala im zachować lepsze pozycjonowanie. Takie modele zazwyczaj nagrywają w jakości 5K lub nawet 8K. Bywa, że oferują też możliwość manualnej regulacji ustawień kamery, takich jak ISO, balans bieli czy czas ekspozycji.

Kontroler do modelu Evo II Dual  Rugged Bundle V3

Kontrola

Część dronów ma w zestawie pełną aparaturę sterującą, innymi steruje się za pomocą smartfonów. Kontroler jest lepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy zdobywać obycie z bardziej zaawansowanymi dronami.  Choć początkowo może powodować trudności z orientacją czy poruszaniem drążkami, z czasem staje się precyzyjnym narzędziem, które buduje satysfakcję. 

Dodatkowo kontroler odbiera mniej zakłóceń i generalnie lepiej odbiera sygnał, a co za tym idzie - oferuje także lepszą jakość podglądu na żywo. Kiedy już go opanujemy, daje bardziej precyzyjne wyczucie podczas sterowania, ponieważ ma więcej przycisków funkcyjnych i umożliwia oddzielne sterowanie różnymi ustawieniami.

Autel EVO II Dual 640T Enterprise V2 – dron z termowizją

Funkcje dodatkowe

Dron dla początkujących powinien dawać możliwość łatwej nauki orientacji przestrzennej. Prosta obsługa to jedno, oddzielną kwestią są systemy, które pomogą niedoświadczonym pilotom zapanować nad sytuacją. Jedną z bardziej przydatnych funkcji jest na przykład funkcja automatycznego powrotu. Spore znacznie ma też ilość i rozmieszczenie czujników przeszkód

Sensory zbliżenia pomagają wykrywać przeszkody i sprawnie je omijać. Najczęściej montowane są z dołu i przodu. W sensory ze wszystkich stron wyposaża się dopiero bardziej zaawansowane modele. Często dysponują one dodatkowo funkcją śledzenia obiektu.

Jaki dron na początek? Podsumowanie

Popularność dronów sprawia, że rynek oferuje coraz ciekawsze rozwiązania w coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Jeszcze kilka lat temu te sprzęty były na tyle drogie, że decydowało się na nie niewielu. Dziś dobry model z kamerą można kupić w znacznie bardziej przyzwoitej cenie.

Dron na początek, taki jak choćby Autel EVO Nano Standard, kosztuje już około 3 tysięcy złotych i oferuje wszystkie najważniejsze systemy - w tym kamerę, która pozwala nagrywać filmy w 4K, trzyosiowy gimbal zapobiegający drganiom, a nawet funkcję śledzenia obiektu.

Wybierając drona do rozrywki, fotografowania czy wyścigów warto przemyśleć swój budżet i pożądane funkcje. Dla jednych najważniejsza będzie jakość nagrywania, dla innych odporność na wstrząsy i warunki pogodowe. W każdym jednak wypadku takie cechy jak długi czas lotu, wysoka jakość wykonania, prędkość czy łatwość sterowania będą miały kluczowe znaczenie dla radości czerpanej z obsługi urządzenia.