Jaki telewizor wybrać - LCD, LED czy OLED?

Telewizor to jeden z najważniejszych sprzętów elektronicznych w każdym domu. To jednak nie jego rozmiar czy liczne funkcję są najistotniejsze, a technologia wyświetlania obrazu. Od niej zależna jest wyrazistość kolorów, ostrość czy szeroki kąt widzenia. Jeszcze do niedawna najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem pod tym względem były ekrany LCD. Teraz jednak uległo to zmianie, a do wyboru mamy coraz to nowsze technologie, takie jak LED czy OLED. Czym się one wyróżniają i jaki telewizor wybrać?

Telewizory LCD

Tego rodzaju telewizory wykorzystują technologię polaryzacji światła. Pod wpływem działania pola elektrycznego cząsteczki ciekłego kryształu zmieniają swoje położenie. Warto podkreślić, że w ekranach LCD piksel nie świeci. To podświetlenie tła odpowiada za jasność. Odbywa się to więc zupełnie inaczej niż w przypadku telewizorów kineskopowych. Czy opłaca się zainwestować w taki telewizor? Z pewnością dużą zaletę stanowi fakt, że jest on energooszczędny, a przy tym zapewnia przyzwoitą jakość obrazu w niskiej cenie. Niestety bywa podatny na uszkodzenia, przez co pojawiają się martwe piksele i posiada mocno ograniczony kąt widzenia. Nieco mniej dokładniejsze będą również barwy ciemne, zwłaszcza czerń. Telewizory LCD dobrze sprawdzą się jako drugi tego rodzaju sprzęt w domu. 

Telewizory LED

LED to uzupełnienie ekranów LCD. Jest to specjalne podświetlenie, które uzyskuje się przy użyciu lampy fluorescencyjnej z zimną katodą (CCFL). Czy warto zatem inwestować w telewizory LED? W tym przypadku także dużą zaletą będzie niskie zużycie energii oraz fakt, że mogą przybierać niewielki rozmiar. Ponadto, wyróżnia je szeroki kąt widzenia oraz długa żywotność. Taki zakup okaże się więc dobrym wyborem na lata. Telewizory LED zyskują przewagę nad telewizorami LCD, ponieważ mają zdecydowanie lepszy kontrast, dzięki czemu ciemniejsze barwy będą bardziej wyraziste. Co więcej, nadają się również do gier konsolowych, gdyż dobrze sobie radzą z ruchomym obrazem. Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Zalicza się do nich zazwyczaj nierównomierne podświetlenie obrazu oraz odrobinę wyższą cenę. Jaki telewizor wybrać? Ciekawą propozycją może okazać się model LED 4K LG 43UK6400. Jego największą zaletę stanowi wysoka rozdzielczość oraz niezwykle realistyczny obraz.

Telewizor LED 4K LG Smart TV

Telewizory OLED

To jedno z najnowszych rozwiązań, jakie mamy obecnie do wyboru. Wykorzystuje emisję światła dzięki zastosowaniu diod z organicznych materiałów. Znajdują się one na całym panelu, a nie wyłącznie po bokach matrycy jak to ma miejsce w przypadku telewizorów LED. Sprawia to, że każda dioda jest odpowiedzialna za pojedynczy piksel, a filtry znajdujące się przed nimi zmieniają światło na konkretny kolor, dzięki czemu na ekranie pojawia się odpowiedni obraz. Technologia OLED doceniana jest głównie za świetny kontrast, głęboką czerń i niezwykle szeroki punkt widzenia. Wyświetlacze są bardzo cienkie, możliwe jest uzyskanie różnorodnych kształtów. Niestety, przynajmniej na razie cena telewizorów OLED jest stosunkowo wysoka, trudnością może okazać się także znalezienie modelu poniżej 55 cali. Zazwyczaj do dyspozycji mamy trzy przekątne: 55, 65 oraz 77 cali. To zatem najlepszy wybór do salonu. Decydując się na jego zakup, warto przyjrzeć się bliżej telewizorowi 55" OLED 4K LG OLED55B8. Wyróżnia go innowacyjna metoda wykorzystania sztucznej inteligencji, którą docenią bardziej wymagający użytkownicy. Można się z nim komunikować głosowo w języku polskim, dzięki czemu zapewniona zostaje maksymalna wygoda. 

telewizor 55 OLED 4k lg

Jaki telewizor wybrać? 

Nie ma wątpliwości, że telewizory OLED oferują najwięcej możliwości oraz najlepszą jakość obrazu. Dość wysoka cena sprawia jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Wyświetlacz LED nie zapewni może aż tak realistycznych wrażeń, jednak nadal poradzi sobie bardzo dobrze. Jakość wyświetlanego obrazu jest na przyzwoitym poziomie, a niskie zużycie prądu stanowi nie lada zaletę. Co zatem z telewizorami LCD? Są one polecane osobom poszukującym sprzętu w niskiej cenie. Wybierając jednak między modelem LCD, a LED - lepiej postawić na ten drugi, zwłaszcza że koszt nie powinien być znacznie wyższy. Interesujące propozycje telewizorów LED oraz OLED dostępne są w ofercie naszego sklepu.