Najlepsze kosiarki do ogrodu - jaką warto wybrać?

Chcąc wybrać najlepszą kosiarkę do ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak moc silnika, możliwość elastycznego regulowania wysokości cięcia, rodzaj mechanizmu tnącego, a także rodzaj napędu. Zanim jednak zaczniemy przeglądać parametry poszczególnych modeli, warto dokładnie określić swoje bieżące i przyszłe potrzeby. Jeden model kosiarki sprawdzi się świetnie na małej powierzchni o regularnych kształtach, a inny będzie dedykowany do pracy na terenie trudnym i rozległym. 

Choć na rynku jest wiele kosiarek do wyboru, niektóre szczególnie wyróżniają się jakością lub funkcjonalnością. Sprawdź jaki model będzie najlepszy dla Ciebie.

Jaka kosiarka do ogrodu? Ranking 2023

  • Makita DLM530PT4 - jedna z najlepszych kosiarek akumulatorowych o lekkiej konstrukcji, wyposażona w funkcję mulczowania i technologię XPT
  • Makita DLM530Z - kosiarka akumulatorowa wyposażona w funkcję soft no load, która redukuje prędkość silnika dla uzyskania niższego poziomu hałasu
  • Greenworks GD40LM46SPK4 - model akumulatorowy z niezawodnym silnikiem bezszczotkowym
  • Graphite 52G673 - profesjonalna kosiarka spalinowa z 8-stopniową regulacją wysokości koszenia, dedykowana ogrodom do 1000 m2
  • Metabo RM 36-18 LTX BL 46 - model akumulatorowy, który będzie idealny dla ogrodów o powierzchni 800 m²

Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę do trawy?

Najważniejsze kwestie, którymi warto kierować się przy wyborze kosiarki do ogrodu to:

  • rodzaj mechanizmu tnącego - do wyboru mamy kosiarki bębnowe i rotacyjne,
  • napęd kosiarki - kosiarki spalinowe i elektryczne różnią się przede wszystkim wagą i komfortem pracy,
  • moc silnika - wpływa na szybkość i efektywność koszenia,
  • regulacja wysokości cięcia - ma szczególne znaczenie w przypadku większych ogrodów,
  • szerokość robocza - podobnie jak moc silnika, ma wpływ na czas, jaki zajmie nam skoszenie danego odcinka trawnika.
Kosiarka akumulatorowa Metabo RM 36-18 LTX BL 46

Metabo RM 36-18 LTX BL 46

Rodzaje kosiarek - jaki napęd wybrać?

Kosiarka z silnikiem spalinowym to urządzenie przeznaczone do koszenia wysokiej trawy, które dobrze radzi sobie z grubymi kłączami czy pozostałościami krzewów. To idealne rozwiązanie w przypadku zróżnicowanego terenu oraz miejsc bez dostępu do zasilania. Zalety tego modelu to mobilność (brak kabla), zwiększona moc oraz szerokie możliwości pracy. Z powodu dużych rozmiarów silnika oraz zasilania urządzenia na benzynę i olej, model ten wyróżnia się dużą wagą. Kosiarka spalinowa emituje również szkodliwe dla środowiska spaliny, hałas, a także stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne. 

Kosiarka elektryczna to model napędzany za pośrednictwem energii elektrycznej pochodzącej z gniazdka albo akumulatora. Model ten posiada mniejszą moc, dlatego nadaje się do koszenia małych i mało zróżnicowanych powierzchni. Kosiarkę elektryczną zasilaną sieciowo cechuje przede wszystkim lekkość i wygoda prowadzenia. Jest cicha i nie emituje żadnych spalin. Podstawowym ograniczeniem kosiarki elektrycznej jest długość kabla, dlatego dokonując  zakupu należy koniecznie sprawdzić jego zasięg. Jeśli jednak nie posiadamy dogodnego dostępu do gniazdka dobrym rozwiązaniem będzie kosiarka akumulatorowa, której czas pracy na pełnym naładowaniu wynosi poniżej jednej godziny.

Kosiarka z napędem czy bez?

Kosiarka z napędem to urządzenie, które porusza się samoczynnie, dlatego nie musimy go pchać, a jedynie ustalać kierunek jazdy kosiarki. Dzięki temu jej obsługa jest komfortowa i szybka, co sprawdza się w przypadku trawników o dużych rozmiarach. Kosiarki ogrodowe z napędem są ciężkie, dlatego sterowanie nimi może być utrudnione. 

Z kolei kosiarka bez napędu wprawiana jest w ruch siłą naszych mięśni. Jej używanie polecane jest na małych powierzchniach, dzięki czemu zbyt szybki manewr nie uszkodzi miejsca, którego nie chcemy kosić np. kwiatów. Kosiarki bez napędu są dużo lżejsze, a manewrowanie nimi zdecydowanie wygodniejsze. Modele tego typu kosiarek są również tańsze, jak i ich koszty eksploatacyjne.

Jaką moc silnika kosiarki wybrać?

Im większa moc silnika kosiarki, tym urządzenie szybciej kosi trawnik. Kosiarki ogrodowe o mocy 1000-1200 W i 1,35-1,65 to nie tyle wybór z średniej półki, co rozwiązanie polecane do pielęgnacji zadbanych albo po prostu mniejszych trawników. Modele o mocy 2200 W i 3KM są dostępne w wyższej cenie, ale mogą być stosowane do koszenia nawet w trudnym terenie.

Kosiarki ogrodowe z regulacją cięcia

Najczęściej kosiarki ogrodowe z regulacją cięcia umożliwiają cięcie trawy do wysokości od 2 cm do 8 cm. Regulacja wysokości stopni cięcia może mieć nawet 9 stopni i odbywa się na zasadzie odpowiedniego ustawienia kółek kosiarki. Choć cięcie trawy na określonej wysokości jest głównie kwestią estetycznych preferencji, szeroki zakres regulacji przydaje się także w większych ogrodach, w których trawa rzadko rośnie równomiernie. 

Najlepsze kosiarki do ogrodu

Mechanizm tnący kosiarki

Kosiarka bębnowa, której ostrza znajdują się w specjalnym bębnie, jest szczególnie polecana. Urządzenie nadaje się do koszenia równych i zadbanych trawników. Natomiast kosiarka rotacyjna to taka, której ostrza znajdują się w pionowej osi urządzenia. Mechanizm polecany jest w przypadku zróżnicowanego terenu. 

Decydując się na zakup kosiarki ogrodowej warto na samym początku zadać sobie pytanie o jej przeznaczenie oraz miejsce, gdzie będzie używana. Czy nasze oczekiwania spełni model elektryczny polecany do koszenia niewielkiego trawnika czy też kosiarka spalinowa do dedykowana do dużego, zróżnicowanego terenu? Wybór odpowiedniego modelu kosiarki ogrodowej sprawi, że obowiązek koszenia trawy w przydomowym ogródku stanie się prostym i przyjemnym zajęciem.

Funkcja mulczowania - przydatna czy nie?

Jeżeli regularnie dbamy o trawnik, drobno skoszona trawa może stanowić naturalny i darmowy nawóz. Funkcja mulczowania to nic innego jak opcja równomiernego rozrzucania skoszonej trawy wokół pracującego urządzenia. Warto zadbać o to, by wybrana kosiarka posiadała tą opcję. Funkcję mulczowania oferuje obecnie wiele modeli, w tym na przykład Makita DLM530Z czy Greenworks GD40LM46SPK4.

To rozwiązanie jest o tyle korzystne, że nie trzeba co chwilę zatrzymywać kosiarki, żeby opróżnić kosz z trawą. Ścinki trawy nie tylko użyźniają glebę, ale także ułatwiają sam proces koszenia.

Najlepsi producenci kosiarek do ogrodu

Pośród najlepszych producentów kosiarek do ogrodu szczególnie wyróżnia się Makita. W asortymencie tej marki znajdziemy urządzenia o różnorodnej mocy i przeznaczeniu - każdy znajdzie tu rozwiązanie dla siebie. Konkurencja nie pozostaje jednak w tyle - pod szyldem Greenworks czy Graphite także można znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla każdego ogrodu.

Na rynku wyróżniają się także takie marki jak Alko - austriacki producent oferuje solidne i godne zaufania kosiarki ogrodowe. Chiński producent NAC, prócz coraz lepszej jakości, konkuruje przede wszystkim ceną - to właśnie w asortymencie tej marki znajdziemy najciekawsze budżetowe modele.

Choć najstarszych graczy na rynku nie trzeba nikomu przedstawiać, jeśli mówimy o najlepszych producentach kosiarek, nie moglibyśmy nie wspomnieć o szwedzkiej marce Stiga, niezawodnych japońskich urządzeniach marki Honda czy solidnych kosiarkach Stihl.