Laptop dla dziecka - co powinien mieć?

W dzisiejszych czasach standardem jest to, że z komputerów korzystają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Pierwszy notebook Twojego malucha to bardzo ważna inwestycja, do której warto się przygotować. Bezpieczeństwo, wygoda, solidne wykonanie – to podstawowe kryteria, które warto wziąć pod uwagę przed jego zakupem. Odpowiedni sprzęt w połączeniu z oprogramowaniem może rozbudzić w dziecku ciekawość poznawania świata i zachęcić go do dalszego korzystania ze zdobyczy nowoczesnych technologii. Na co zwrócić uwagę wybierając laptop dla dziecka? Podpowiadamy.

Najlepszy czas na pierwszy komputer

Na samym początku warto zastanowić się, czy nasza pociecha jest w wystarczającym wieku, aby móc korzystać z laptopa i jego funkcjonalności. Według psychologów pierwszy komputer można kupić  dziecku w wieku powyżej 7 lat. Maluch powinien poznawać możliwości urządzenia pod czujnym okiem rodziców. Wspólnie z dzieckiem możemy wybierać wartościowe materiały w Internecie, a także wyrabiać odpowiednie nawyki pracy z komputerem. Warto zapobiegać sytuacjom, w których cały swój wolny czas będzie poświęcać np. na gry komputerowe. Dodatkowo zainstalowane na laptopie programy, w tym blokada rodzicielska mogą okazać się pomocne przy ograniczaniu nieodpowiednich treści. W wielu szkołach praca na komputerach to integralna część lekcji, dlatego dostęp do osobistego komputera ułatwi mu przećwiczenie omawianego materiału. Do zakupu laptopa dla dziecka skłaniają akcje, których celem jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu. Brak umiejętności obsługi komputera i Internetu w dzisiejszych czasach może skutkować trudnościami z opanowaniem nowoczesnych technologii w przyszłości.

Jaki procesor w laptopie dla dziecka?

Do prostych zadań w zupełności wystarczy procesor z niższej półki. Do takich zaliczyć można procesory dwurdzeniowe. Ważnym parametrem przy wyborze laptopa dla dziecka jest również szybkość procesora podawana w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz). Kupując laptop dla starszego dziecka lub nastolatka warto wybrać bardziej nowoczesny procesor, pozwalający surfować po Internecie, obsługiwać wymagające aplikacje czy programy graficzne. Popularne procesory to Intel Core i3, i5, a także ich odpowiedniki od AMD.

Karta graficzna

Laptop dla dziecka do zadań szkolnych nie musi posiadać nowoczesnej karty graficznej. W zupełności wystarczy karta graficzna zintegrowana z procesorem. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko poza nauką mogło grać w gry lub uczyć się obróbki obrazu, wówczas warto dopłacić do sprzętu wyposażonego w kartę dedykowaną. Najpopularniejsi producenci kart graficznych to Intel, AMD oraz nVidia.

Pamięć RAM

Im jej więcej pamięci RAM w laptopie, tym lepiej. Nie warto inwestować w komputer z pamięcią RAM mniejszą niż 2 GB. Możliwość rozszerzenia pamięci RAM w laptopie jest cennym atutem. Zobacz atrakcyjne oferty na pamięć RAM w naszym sklepie.

Waga

Dokonując zakupu laptopa, warto wziąć pod uwagę wagę i gabaryty urządzenia. Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka dziecko w wieku szkolnym nie powinno dźwigać ciężarów, które ważą więcej niż 15% wagi jego ciała. Notebook noszony w plecaku pełnym książek i zeszytów powinien być możliwie jak najlżejszy.

Matryca

Najbardziej optymalna matryca komputera to ta z przekątną 15,6 cala. Mniejszy ekran o przekątnej 10 lub 13 cali zmusza wzrok do większego wysiłku, co może mieć szkodliwe dla zdrowia skutki. 14 cali to wystarczająca wielkość laptopa dla dziecka do 12 roku życia. Laptop z dużym ekranem będzie nieporęczny i trudny w przenoszeniu dla małego dziecka. Matowa matryca laptopa zapewnia większy komfort pracy podczas użytkowania urządzenia w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Z kolei matryca błyszcząca proponuje bardziej estetycznie kolory, w dodatku jest tańsza od matowego odpowiednika i łatwiej dostępna na rynku.

Klawiatura

Wybierając notebook dla dziecka, warto zainwestować w klawiaturę wodoodporną, która zapobiegnie awarii laptopa w przypadku jego zalania. Na rynku komputerów osobistych dostępne są modele wyposażone w klawiaturę membranową i mechaniczną. Podświetlana klawiatura polecana jest maluchom, które planują uczyć się pisać na laptopie bezwzrokowo.

Obudowa laptopa

Obudowa laptopa powinna być trwała i wytrzymała, wykonana z dobrej jakości tworzywa. Sposób na sprawdzenie jej trwałości to zamknięcie laptopa i punktowe delikatne naciśnięcie „z góry”. Jeśli obudowa ugina się, możemy wątpić w jej trwałość. Najlepszym połączeniem jest stop aluminium i magnezu. Zastosowanie tych materiałów w jej produkcji może znacznie podnieść jego cenę. Ze względów praktycznych warto również wybrać matowy model, na którym nie zostają odciski palców. Nie warto inwestować w tanie tworzywa sztuczne, obudowa komputera powinna być też bardzo dobrze spasowana. Dziecko może bardzo łatwo upuścić laptop na podłogę, dlatego warto zadbać o jego wzmocnione wykończenie.

Mikrofon i kamera

Dzieci bardzo chętnie komunikują się przez Internet ze swoimi rówieśnikami czy rodziną. Decydując się na zakup komputera, warto wybrać model, który umożliwia wygodne prowadzenie rozmów na komunikatorach internetowych. Kamera powinna mieć możliwie wysoką rozdzielczość, najczęściej spotykana to ta między 1–2 megapikselami. Z kolei wejście słuchawkowe i mikrofonowe w laptopie pozwoli podłączyć do niego słuchawki, mikrofon, ale i wieżę audio. Obsługa komputera przez dziecko często wymaga odtwarzania danych zapisanych na płytach. Warto zdecydować się na model laptopa z wbudowanym napędem optycznym.

Dodatkowe wyposażenie laptopa dla Twojego dziecka

  • myszka – dla dziecka polecana będzie myszka bezprzewodowa mieszcząca się w jego dłoni, pozbawiona kabla;
  • dysk zewnętrzny – do przechowywania dużej ilości danych, materiałów szkolnych;
  • torba na laptopa – przydatna, jeśli Twoje dziecko będzie używać laptopa w szkole lub u przyjaciół;
  • drukarka – atramentowa do drukowania małej ilości stron lub laserowa polecana w domach, gdzie drukuje się często i duże ilości stron; 
  • pendrive – do przechowywanych danych np. szkolnych prezentacji;
  • podkładka chłodząca – zapobiegnie przegrzaniu się laptopa.

Stanowisko komputerowe dla dziecka

Decydując się na zakup laptopa dla dziecka, warto zadbać o odpowiednie miejsce, w którym będzie pracować z tym urządzeniem. Biurko i krzesło powinny być dostosowane wysokością do wzrostu dziecka. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość oraz posiadać oparcie lekko wyprofilowane na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Warto zaopatrzyć stanowisko również w ergonomiczny podnóżek, który odciąży nogi i stopy. Bardzo ważne jest, aby dziecko robiło sobie przerwy podczas pracy przy komputerze. Jako rodzice czuwajmy nad tym, aby nasza pociecha miała wyprostowaną postawę, a ekran znajdował się na wysokości jej wzroku.Interesujące propozycje laptopów dla dzieci dostępne w ofercie sklepu Sferis.pl: