Maszynka do mielenia mięsa - jaką wybrać?

Maszynka do mielenia to wydajne urządzenie, które w ciągu kilku minut z łatwością przerobi kilka kilogramów mięsa. Z jej pomocą przygotujesz pyszne kotlety mielone, placki ziemniaczane, delikatny ser na sernik, ale i domową kiełbasę. Odpowiednie przystawki dołączone do modeli elektrycznych potrafią nie tylko mielić, ale również szatkować, wyciskać sok czy nawet formować ciasteczka. 

Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego zakupu.

Jak wybrać najlepszą maszynkę do mięsa? TOP 5 produktów

Chcąc wybrać najlepszą maszynkę do mielenia mięsa masz dwie opcje do wyboru. Możesz wybrać samodzielnie, kierując się najważniejszymi kryteriami, o których mowa w dalszej części materiału. Możesz też wybrać któryś z naszych topowych produktów:

  1. Bosch MFW 67440 - to jeden z najlepszych modeli na rynku, dysponujący mocą 2000 W. Maszynka ma przemyślaną konstrukcję, opcję revers i aż 10 różnych funkcji.
  2. Tefal HV1 - ten dostępny w niewygórowanej cenie produkt pomoże Ci przygotować nie tylko dania mięsne, ale i sałatki, przystawki oraz domową kiełbasę.
  3. Bosch MFW 3019W - solidny silnik i pomysłowy design sprawiają, że praca z tym urządzeniem jest wygodna i przyjemna.
  4. Blaupunkt FMM501 - umożliwia zmielenie do 2,2 kg mięsa, owoców, warzyw, a nawet orzechów w ciągu minuty. Co jest bardzo dobrym wynikiem, szczególnie biorąc pod uwagę niezawyżoną cenę.
  5. Begood AMG-35 - dzięki mocnemu silnikowi 1600 W, ten model łatwo poradzi sobie ze zmieleniem nawet twardszych kawałków mięsa. Dodatkowo dysponuje on biegiem wstecznym i trwałym nożem ze stali nierdzewnej.

Jaki rodzaj maszynki do mielenia mięsa?

Jeszcze do niedawna sklepy oferowały dwa rodzaje maszynek do mielenia. Obecnie starszy typ został praktycznie całkowicie wyparty przez nowoczesną technologię.

Jak wybrać najlepszą maszynkę do mięsa?

Ręczne maszynki do mielenia mięsa

Tego typu modele są wybierane coraz rzadziej na rzecz elektrycznych rozwiązań. Modele ręczne są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej lub żeliwa, dlatego charakteryzują się bardzo wysoką trwałością. Maszynkę ręczną do mielenia montuje się na brzegu stołu lub blatu kuchennego, co jednak nie zawsze zapewnia odpowiednią stabilność. 

Następnie, mięso lub inny produkt wkłada się przez szeroki otwór znajdujący się na górze maszynki. Kiedy kręcimy korbą, zaczyna pracować ślimacznica, mieląca włożone do wnętrza produkty. Model ręczny nie potrzebuje podłączenia do prądu, ale za to potrzebuje użycia dużej siły do jego obsługi. 

Elektryczne maszynki do mielenia mięsa

Modele elektryczne są nowoczesne i łatwe w użytkowaniu, a co za tym idzie - popularniejsze i znacznie chętniej wybierane przez użytkowników. W ich przypadku ślimacznicę napędza silnik, dlatego urządzenie wymaga podłączenia do prądu. W przypadku maszynek elektrycznych pobór energii nie jest specjalnie wysoki. Urządzenia te są również bardzo wszechstronne, dzięki dołączonym nakładkom i końcówkom.

Na co zwrócić uwagę kupując maszynkę do mięsa?

Chcąc kupić niezawodną maszynkę do mielenia, która przyda się do wielu różnorodnych czynności, warto uwzględnić kilka kluczowych kwestii.

Moc

W przypadku modeli elektrycznych bardzo ważnym parametrem jest moc. Na rynku urządzeń dla gospodarstwa domowego znajdziemy zarówno maszynki do mielenia mięsa o mocy 250W, jak i takie, które dysponują mocą 2000W. 

Z racji, że w kuchni dość często korzystamy z maszynki do mielenia twardego mięsa lub jego dużych ilości, urządzenie o mocy 500W może okazać się niewystarczające. Większa moc wpływa na dłuższą pracę urządzenia bez obawy o przegrzanie i pojawienie się awarii. Pozwala także oszczędzać czas, gdyż praca mocnego urządzenia jest znacznie bardziej efektywna. 

Jeśli więc masz zamiar często i intensywnie eksploatować maszynkę, warto postawić na mocniejszy sprzęt, który ma do dyspozycji moc wyższą lub równą 1500W. Z kolei, jeśli chcesz mieć w domu w pełni profesjonalny model, który poradzi sobie z absolutnie każdym surowcem - celuj w urządzenia o mocy 2000W.

Wydajność

Kolejnym istotnym parametrem w przypadku maszynek do mięsa jest wydajność podawana w kilogramach na minutę. Im wyższa wartość, tym większą ilość składników zmieli nasze urządzenie. Dostępne na rynku elektryczne maszynki do mięsa są w stanie zmielić przez minutę nawet do 3 kilogramów składników. Satysfakcjonujące efekty jesteśmy w stanie uzyskać także z maszynkami o wydajności 2 kg/min.

Jakie nakładki do maszynki?

Pełen zakres możliwości maszynek do mięsa poznamy dopiero wówczas, gdy skorzystamy z dodatkowych nakładek i końcówek. Podstawowym wyposażeniem maszynek do mięsa są standardowe sitka, które różnią się od siebie wielkością otworów. Z ich pomocą będziemy mogli przygotowywać dania o drobniejszej i grubszej strukturze.

Bywa jednak i tak, że w zestawie znajdziesz przystawki do kiełbasy, przecieraki do soków, a nawet akcesoria, które pozwolą przygotować ciasteczka.

Jakość wykonania

Jak zawsze w przypadku sprzętów kuchennych, szczególne znaczenie dla trwałości i niezawodności urządzenia ma jakość zastosowanych do jego produkcji materiałów. Wysokiej jakości tworzywo przetrwa nie tylko trefne upadki, ale i próbę czasu. Do takich tworzyw zdecydowanie należy stal nierdzewna, ale obudowa może być wykonana i z plastiku, byle by był trwały.

Najlepsze dodatki do elektrycznej maszynki do mięsa

Najlepsze dodatki do elektrycznej maszynki do mięsa

Aby maszynka do mięsa była urządzeniem maksymalnie funkcjonalnym, warto zadbać o to, by miała pełen zestaw akcesoriów. Alternatywnie można zdecydować się na dokupienie tych elementów, z których na pewno będziemy korzystać.

  • szarpak - sitko do szatkowania mięsa, warzyw i innych produktów spożywczych -z jego pomocą uzyskamy miazgę, plastry lub wióry,
  • przystawki - z ich pomocą zetrzemy warzywa do surówki, twaróg do sernika (przystawka do tarcia), przygotujemy ciastka albo domowy makaron (przystawka do makaronu),
  • wyciskarka do owoców lub cytrusiarka, przecierak - doskonały do przygotowywania musów, zup typu krem oraz napojów,
  • nasadka do robienia kiełbasy - która pozwoli do domowego przyrządzania mięs.

W wielu modelach elektrycznych maszynek do mięsa znajdziemy także inne dodatkowe wyposażenie i funkcje. Praktycznym uzupełnieniem jest zawsze popychacz, który umożliwia przepychanie mięsa z tacki do gardzieli. Nieocenioną pomocą bywa także ekran LCD, który pozwala śledzić takie parametry, jak temperatura silnika czy czas pracy. Nowoczesne maszynki elektryczne wyposażone są również w antypoślizgowe nóżki mocujące oraz zabezpieczenia chroniące przed przegrzaniem.

Ile kosztuje dobra maszynka do mielenia?

Jeżeli zależy Ci na tym, by kupić trwały i wielofunkcyjny sprzęt, który posłuży przez wiele lat, na jego zakup powinieneś przeznaczyć co najmniej 400 zł

Modele, takie jak Begood AMG-35 czy Blaupunkt FMM401, kosztują mniej i będą dobrym wyborem, jeżeli szukasz sprzętu o podstawowej funkcjonalności. Jednak jeśli chcesz skorzystać z możliwości przygotowywania własnych kiełbas, a przy okazji także ścierania warzyw, ziemniaków na placki czy serów, lepszym wyborem będzie Tefal HV1 albo Bosch MFW 67440.

Najlepsze marki maszynek do mięsa

Podobnie jak w wielu innych kategoriach AGD, najwyższą jakością i najbogatszą ofertą może poszczycić się marka Bosch. Solidne wykonanie przekłada się tu na wieloletnią, bezawaryjną pracę produktów, sprzętom nie brakuje także dodatkowych funkcji.

Nie oznacza to jednak, że Bosch nie ma konkurencji. Tefal  także cieszy się wśród konsumentów dużym uznaniem i to nie bez przyczyny. Produkty tej marki mają nienaganne parametry i są wykonane w wysokiej jakości.

Dobre maszynki do mielenia mięsa można znaleźć również w ofercie takich marek jak Blaupunkt czy mniej popularnym, ale bardzo dobrym asortymencie marki Begood.