Najlepsze słuchawki dla graczy

Słuchawki gamingowe to dla gracza obowiązkowe wyposażenie. Dzięki nim może się w pełni zanurzyć w rozgrywce, soundtracku i efektach specjalnych ulubionego tytułu. Akcesoria te ułatwiają ponadto komunikację z pozostałymi członkami drużyny. W tym poradniku radzimy jakie słuchawki wybrać, aby zapewniły nam przewagę na wirtualnym polu bitwy. Które okażą się najlepsze?

Słuchawki dla gracza - na jakie parametry zwrócić uwagę?

słuchawki dla graczy

Gaming to dziedzina rozrywki, która stale ewoluuje i rozwija się wraz z postępem technologicznym. Dzisiaj, by cieszyć się grami w pełni, nie wystarczy jedynie wydajny komputer czy konsola - równie ważnym elementem są słuchawki gamingowe. Co jednak sprawia, że dany model jest “gamingowy”?

Przede wszystkim należy jasno określić czym różnią się słuchawki gamingowe od tych tradycyjnych. Główną różnicą powinna być charakterystyka brzmienia. Graczom nie zależy na idealnym wsłuchaniu się w subtelne nuty basów. Dźwięk powinien być dość płaski i maksymalnie naturalny. Dzięki temu wyraźnie usłyszymy wszystkie dźwięki czy rozmowę ze współgraczami. Sprawia to, że dobre słuchawki gamingowe nie do końca nadają się do słuchania muzyki. Przynajmniej w teorii, na rynku jest mnóstwo uniwersalnych modeli. 

Słuchawki gamingowe - najważniejsze parametry

Dźwięk przestrzenny

Jednym z najważniejszych parametrów słuchawek gamingowych jest jakość dźwięku. Wielu graczy szuka słuchawek, które zapewnią im przestrzenny dźwięk 3D. Dzięki temu można dokładnie określić, skąd dochodzą dźwięki w grze, co może być niezwykle przydatne w grach taktycznych czy strzelankach. Warto zwrócić uwagę czy słuchawki posiadają technologie takie jak Dolby Atmos lub DTS:X, które poprawiają realizm dźwięku przestrzennego.

Mikrofon

Dla wielu graczy komunikacja w grze jest niezwykle istotna. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość mikrofonu w słuchawkach gamingowych. Dobrze działa mikrofon eliminujący szumy otoczenia oraz zapewniający czysty dźwięk. Niektóre słuchawki posiadają mikrofony odłączalne, co jest praktyczne, gdy nie korzystamy z komunikacji głosowej. Dodatkowo, zwykle jest to sprzęt lepszej jakości niż ten wbudowany. 

Komfort noszenia

Słuchawki gamingowe często nosimy przez wiele godzin podczas długich sesji gry. Dlatego ważne jest, aby były one wygodne. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane poduszki nauszne oraz pałąk. Słuchawki wyposażone w miękkie, oddychające materiały zapewnią komfort nawet podczas długich sesji. Ważna jest również waga – im mniej tym wygodniej. 

Izolacja dźwięku

Dla wielu graczy ważne jest, aby być w pełni skupionym na grze, dlatego też izolacja dźwięku od otoczenia jest istotna. Słuchawki zamknięte, które przylegają do uszu, często oferują lepszą izolację niż słuchawki otwarte. Jednak warto też pamiętać, że pełna izolacja może być niewygodna, jeśli musimy słyszeć otoczenie. Nieco więcej opowiemy wam jednak o tym w następnym akapicie. 

Pasmo Przenoszenia

Pasmo przenoszenia to jedna z najważniejszych cech słuchawek gamingowych. Oznacza zakres częstotliwości dźwięków, które słuchawki są w stanie odtworzyć. Standardowe słuchawki mają zakres około 20 Hz do 20 kHz, co obejmuje większość ludzkiego słuchu a nawet nieco więcej. Jednak dla graczy, szczególnie tych, którzy cenią sobie wirtualne przygody w grach akcji, lepiej jest wybrać słuchawki z rozszerzonym pasmem przenoszenia. Zasada jest prosta – im więcej tym lepiej. 

Impedancja:

Impedancja to parametr mierzący opór elektryczny słuchawek w ohmach. To może wydawać się techniczne i niepotrzebne, ale ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza jeśli planujemy korzystać ze słuchawek z różnymi urządzeniami, takimi jak komputer, konsola i smartfon.

Słuchawki o niskiej impedancji (poniżej 32 ohm) są zazwyczaj bardziej efektywne i nie potrzebują potężnych wzmacniaczy. Są idealne do podłączenia do smartfona lub do konsoli. Natomiast słuchawki o wysokiej impedancji (powyżej 32 ohm) mogą wymagać dodatkowego wzmacniacza, aby osiągnąć pełnię potencjału dźwięku, co sprawia, że nadają się raczej tylko do komputera.

Słuchawki gamingowe - przewodowe czy bezprzewodowe?

Słuchawki przewodowe

Słuchawki dedykowane dla graczy dzielą się na te, które mogą być podłączane przez USB komputera oraz na modele ze standardowym złączem mini jack 3,5 mm. Te pierwsze oferują lepszą jakość dźwięku (dźwięk przestrzenny), a ponadto własny układ audio, który znajduje się w przewodzie lub wtyczce. Dźwięk w słuchawkach przewodowych ze złączem mini jack 3,5 mm uzależniony jest od karty dźwiękowej, jaką posiadamy w komputerze.

Słuchawki bezprzewodowe

Ten rodzaj słuchawek najczęściej wyposażony jest w moduł Bluetooth, dzięki któremu możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie dźwięku. Zapewnia on szeroki zasięg, który dochodzi nawet do 100 m. Ten model słuchawek bazuje na transmisji cyfrowej, dlatego oferuje wysoką jakość przesyłanego sygnału. Inną technologią bezprzewodowego przesyłania dźwięku są fale radiowe, których zasięg jest mniejszy i osiąga do 10 m, przez co mogą pojawić się zakłócenia w transmisji. 

Konstrukcja słuchawek gamingowych

Słuchawki zamknięte

Ten model słuchawek doskonale tłumi dźwięki z zewnątrz, dzięki czemu gracz może w pełni skoncentrować się na grze. Model ponadto zapewnia dobry balans. To idealne rozwiązanie dla podróżujących graczy, którzy swoje ulubione tytuły odpalają na laptopie. Muszle słuchawek zamkniętych produkowane są z materiałów skóropodobnych, przez co mogą powodować potliwość ucha. Ich budowa nie zapewnia w żaden sposób wentylacji dla otworu słuchowego.

Słuchawki otwarte

Konstrukcja słuchawek otwartych powoduje, że powietrze dostaje się do uszu i są one odpowiednio wentylowane. Ich budowa sprawia, że dźwięki swobodnie się rozchodzą, dzięki czemu są naturalne i nie ulegają zniekształceniom. Model zapewnia brak tzw. efektu szybkiego męczenia się ucha. Konstrukcja tego typu słuchawek nie zapewnia jednak izolacji dźwięków od otoczenia, dlatego wydobywają się one na zewnątrz. Z tego powodu słuchawki otwarte nie cieszą się dużą popularnością.

Słuchawki półotwarte

Słuchawki o półotwartej konstrukcji łączą cechy pozostałych dwóch modeli. Korzystanie z nich zapewnia dobrą wentylację ucha, balans dźwięku oraz brak efektu tzw. zmęczenia uszu.