Najlepsze słuchawki dla graczy

Słuchawki gamingowe to dla gracza obowiązkowe wyposażenie. Dzięki nim może się w pełni zanurzyć w rozgrywce, soundtracku i efektach specjalnych ulubionego tytułu. Akcesoria te ułatwiają ponadto komunikację z pozostałymi członkami drużyny. W tym poradniku radzimy jakie słuchawki wybrać, aby zapewniły nam przewagę na wirtualnym polu bitwy. Które okażą się najlepsze?

Słuchawki dla gracza - na jakie parametry zwrócić uwagę?

słuchawki dla graczy

Na rynku akcesoriów komputerowych dostępny jest szeroki wybór słuchawek gamingowych, które pozwalają na omówienie taktyki między pozostałymi uczestnikami, a także gwarantują doskonałe wrażenia z gry. Bardzo ważną cechą przy wyborze słuchawek dla gracza jest ich wielozadaniowość, gdyż mogą posłużyć nam również do słuchania muzyki, oglądania i nagrywania filmów, streamingu i innych celów.

Przedstawiamy najważniejsze cechy, które powinny posiadać słuchawki gamingowe:

  • zintegrowany mikrofon z filtrem, który w trakcie rozgrywania pojedynku zapewni graczowi kontakt z pozostałym zespołem,
  • elastyczny pałąk, miękkie nausznice i wygodne wkładki - dzięki nim będzie możliwa komfortowa gra, nawet przez wiele godzin,
  • konstrukcja słuchawek - zamknięta, otwarta, półotwarta,
  • przewód o optymalnej długości lub słuchawki bezprzewodowe,
  • waga - im lżejsze słuchawki, tym większy komfort gry,
  • pasmo przenoszenia - standardowe modele słuchawek gamingowych charakteryzują się pasmem od 20 do 20 000 Hz. Dla graczy o szczególnie wrażliwym słuchu polecane są słuchawki od 5 do 45 000 Hz.
  • karta dźwiękowa USB - słuchawki z tą opcją pozwalają na lepsze oddanie przestrzeni w dźwiękach,
  • poziom natężenia dźwięku (SPL) - im wyższy parametr, tym głośniej będzie można odtwarzać dźwięk.

Słuchawki gamingowe - przewodowe czy bezprzewodowe?

Słuchawki przewodowe

Słuchawki dedykowane dla graczy dzielą się na te, które mogą być podłączane przez USB komputera oraz na modele ze standardowym złączem mini jack 3,5 mm. Te pierwsze oferują lepszą jakość dźwięku (dźwięk przestrzenny), a ponadto własny układ audio, który znajduje się w przewodzie lub wtyczce. Dźwięk w słuchawkach przewodowych ze złączem mini jack 3,5 mm uzależniony jest od karty dźwiękowej, jaką posiadamy w komputerze.

Słuchawki bezprzewodowe

Ten rodzaj słuchawek najczęściej wyposażony jest w moduł Bluetooth, dzięki któremu możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie dźwięku. Zapewnia on szeroki zasięg, który dochodzi nawet do 100 m. Ten model słuchawek bazuje na transmisji cyfrowej, dlatego oferuje wysoką jakość przesyłanego sygnału. Inną technologią bezprzewodowego przesyłania dźwięku są fale radiowe, których zasięg jest mniejszy i osiąga do 10 m, przez co mogą pojawić się zakłócenia w transmisji. 

Konstrukcja słuchawek gamingowych

Słuchawki zamknięte

Ten model słuchawek doskonale tłumi dźwięki z zewnątrz, dzięki czemu gracz może w pełni skoncentrować się na grze. Model ponadto zapewnia dobry balans. To idealne rozwiązanie dla podróżujących graczy, którzy swoje ulubione tytuły odpalają na laptopie. Muszle słuchawek zamkniętych produkowane są z materiałów skóropodobnych, przez co mogą powodować potliwość ucha. Ich budowa nie zapewnia w żaden sposób wentylacji dla otworu słuchowego.

Słuchawki otwarte

Konstrukcja słuchawek otwartych powoduje, że powietrze dostaje się do uszu i są one odpowiednio wentylowane. Ich budowa sprawia, że dźwięki swobodnie się rozchodzą, dzięki czemu są naturalne i nie ulegają zniekształceniom. Model zapewnia brak tzw. efektu szybkiego męczenia się ucha. Konstrukcja tego typu słuchawek nie zapewnia jednak izolacji dźwięków od otoczenia, dlatego wydobywają się one na zewnątrz. Z tego powodu słuchawki otwarte nie cieszą się dużą popularnością.

Słuchawki półotwarte

Słuchawki o półotwartej konstrukcji łączą cechy pozostałych dwóch modeli. Korzystanie z nich zapewnia dobrą wentylację ucha, balans dźwięku oraz brak efektu tzw. zmęczenia uszu.