Notebook do pracy - jak wybrać najlepszy model?

W biurach coraz częściej korzysta się z laptopów, aniżeli komputerów stacjonarnych. Ich dużą zaletę stanowi mobilność. Kluczowe są jednak parametry techniczne, które mogą wpływać na szybkość i jakość pracy. Na które z nich zwrócić uwagę i jaki notebook do pracy okaże się dobrym wyborem? Sprawdźmy!

Notebook do pracy - parametry

Notebook do pracy musi spełniać kilka podstawowych cech, do których zaliczyć można m.in.: solidność, funkcjonalność, ergonomię czy wydajność. Podczas wykonywania obowiązków ważna jest wielozadaniowość, dlatego notebook powinien ją umożliwiać. Jakie jego cechy będą najbardziej praktyczne?

Mobilność 

Nie chodzi wyłącznie o fakt, że notebooki można przenosić w dowolne miejsce, ale i o czas pracy na baterii. Jedno ładowanie powinno zapewnić możliwość korzystania ze sprzętu przez przynajmniej kilka godzin. Może się okazać, że będziemy pracować z innego miejsca niż biuro, np. w podróży.

Wytrzymałość 

Biznesowy laptop musi zapewniać niezawodność w każdych warunkach, dlatego konieczna jest wytrzymała obudowa czy wodoodporna klawiatura. Nie może być jednak zbyt ciężki, aby zapewniać bezproblemową pracę zdalną. Jego waga nie powinna przekraczać 2,5 kilograma. Pamiętajmy, że waga często jest zależna od rozmiaru.

Łączność bezprzewodowa i złącza 

Liczne złączą bez wątpienia okażą się przydatne, do podstawowych zalicza się wejście USB 2.0 i 3.0 lecz przyda się także port HDMI, a niekiedy również VGA, ponieważ dzięki nim można podłączyć zewnętrzny monitor, rozszerzając tym samym obszar roboczy.Kolejnym udogodnieniem będzie czytnik kart pamięci. Łączność bezprzewodowa w przypadku notebooków jest kluczowa. Umożliwia wykorzystywanie technologii Bluetooth, dzięki czemu łatwo połączymy się z urządzeniami peryferyjnymi.

Pamięć RAM i dysk twardy 

Jeden z najważniejszych parametrów w każdym komputerze. Pamięć operacyjna RAM pozwala odpowiednio wykorzystać potencjał procesora. Im jest jej więcej, tym lepiej dla użytkownika. Wystarczająca w większości okaże się pamięć 8GB.Osoby bardziej wymagającą mogą wybrać aż 16 GB. Wśród dysków twardych najpopularniejsze są dyski SSD, które przekładają się na szybki transfer. Przynoszą wiele korzyści: mniej się nagrzewają, pracują bardzo cicho, a przy tym sprawiają, że system oraz liczne aplikacje uruchamiają się znacznie szybciej.

Ekran 

Notebook biznesowy charakteryzuje się niedużym rozmiarem, dlatego największym zainteresowaniem cieszą się laptopy o przekątnej 13,3 lub 14 cali. Większe modele mają zazwyczaj przekątną 15,6 cala i przekładają się na dobry komfort użytkowania. Nie tylko rozmiar ma znaczenie, ale i rozdzielczość. Najczęściej spotykana to Full HD (1920x1080 pikseli).

Procesor 

Energooszczędny i szybki, taki właśnie powinien być procesor w laptopie biznesowym. Z tego względu warto wybierać układy Intel Core i5 lub i7.

Karta graficzna 

W laptopie biznesowym nie odgrywa tak ważnej roli, jak w przypadku komputera dla gracza (chyba, że notebook ma służyć grafikowi). Wystarczające będą zatem nowoczesne karty Intel HD Graphics. W lepszym sprzęcie znajdziemy dedykowane układy GeForce bądź Radeon.

Notebook do pracy - co jeszcze warto mieć na uwadze?

Wybierając notebook do pracy, trzeba jeszcze sprawdzić jego system operacyjny - najleszy będzie taki, który jest powszechny i łatwy w obsłudze. Do zastosowań profesjonalnych poleca się zwłaszcza Windows 7 Professional, Windows 8.1 Pro lub Windows 10 Pro. Do udogodnień można zaliczyć także czytnik linii papilarnych czy funkcjonalny touchpad. Polecane modele notebooków biznesowych: