Notebook do pracy - jak wybrać najlepszy model?

W biurach coraz częściej korzysta się z laptopów, aniżeli komputerów stacjonarnych. Ich dużą zaletę stanowi mobilność. Kluczowe są jednak parametry techniczne, które mogą wpływać na szybkość i jakość pracy. Na które z nich zwrócić uwagę i jaki notebook do pracy okaże się dobrym wyborem? Sprawdźmy!

Notebook do pracy - jakie parametry są najważniejsze

Notebook do pracy musi spełniać kilka podstawowych cech, do których zaliczyć można m.in.: solidność, funkcjonalność, ergonomię czy wydajność. Podczas wykonywania obowiązków ważna jest wielozadaniowość, dlatego notebook powinien ją umożliwiać. Jakie jego cechy będą najbardziej praktyczne?

Mobilność 

Dobry notebook to poręczny notebook. Chcemy móc spakować go komfortowo do plecaka i przenieść z domu do pracy bez bólu pleców. Koniecznie postawmy więc na modele ważące raczej mniej niż 2 kilo. Czasami nie będzie to łatwe, szczególnie jeśli zależy nam na dużym ekranie, ale zdecydowanie warto spróbować. 

Pojemność akumulatora

Wydajny notebook do pracy powinien być wyposażony w akumulator, która utrzyma energię na co najmniej kilka godzin. Znacznie optymalniejsze będzie jednak kilkanaście To szczególnie ważne, jeśli pracujesz w terenie lub często korzystasz z notebooka z dala od gniazdka elektrycznego co nie stanowi rzadkości w dobie pracy zdalnej. Za minimum uznajmy więc 35 watogodzin. 

Wydajność

Wydajność to fundament każdego notebooka. Niezbędny będzie zatem dobry procesor z względnie nowej generacji połączony z wystarczającą ilością pamięci RAM (zależnie od potrzeb będzie to minimum 8 GB). Zapewni to płynne działanie wielu aplikacji i zadań jednocześnie. To kluczowe, jeśli pracujesz z zasobochłonnymi programami czy z wieloma aplikacjami naraz. Płynność działania przekłada się przecież na płynność pracy. 

Ekran

Odpowiednia wielkość ekranu ma znaczenie dla komfortu pracy. Zależy to od indywidualnych preferencji, ale popularne są ekrany o przekątnej 13,3 lub 15,6 cala. Równie ważna jest jakość wyświetlacza - warto postawić na ekran o rozdzielczości Full HD lub wyższej, który zapewni wyraźny obraz i dokładne odwzorowanie kolorów. Istotna jest również jakość matrycy. VA sprawdzi się dość dobrze, ale IPS stanowi lepszy wybór. 

Porty i łączność

Dobry notebook powinien być wyposażony w różnorodne porty, takie jak USB-A, USB-C, HDMI, czy czytnik kart pamięci. To umożliwi łatwe podłączanie dodatkowych urządzeń i akcesoriów. Często jest to absolutnie niezbędne w pracy i ułatwia zachowanie jej płynności. Łączność bezprzewodowa w przypadku notebooków jest kluczowa. Umożliwia wykorzystywanie technologii Bluetooth, dzięki czemu łatwo połączymy się z urządzeniami peryferyjnymi.

Miejsce na dane

Dysk SSD jest obecnie standardem dla notebooków używanych do pracy i nie da się już praktycznie kupić modelu HDD. Nic zresztą dziwnego, zapewnia on szybsze uruchamianie systemu operacyjnego, przyspiesza wczytywanie aplikacji i zwiększa ogólną responsywność notebooka. Jaka pojemność będzie odpowiednia? Naszym zdaniem postawmy na minimum 256 GB. 

Karta graficzna

Pracujecie na obrazach 3D czy może w programach architektonicznych? Na pewno przyda wam się wtedy dedykowana karta graficzna. Dobrym wyborem będzie chociażby budżetowe RTX 3050 czy może RTX 4060. Jeśli nie używacie jednak komputera w takich celach to w zupełności wystarczy model wbudowany. 

Notebook do pracy - co jeszcze warto mieć na uwadze?

Touchpad, czyli panel dotykowy, jest nieodłącznym elementem notebooków i może mieć duży wpływ na wygodę korzystania z urządzenia. Dobrej jakości touchpad powinien być precyzyjny i responsywny. Wygodne gesty wielopunktowe, takie jak przewijanie, zoomowanie czy przełączanie między aplikacjami, mogą znacznie ułatwić nawigację i zwiększyć produktywność. Warto również sprawdzić, czy touchpad posiada oddzielne przyciski, co może być preferowane przez niektórych użytkowników. Oczywiście, średnio nas to interesuje, jeśli wolimy korzystać z myszki. 

W kwestii wygody zwróćmy również uwagę na komfortową klawiaturę. Ma to ogromne znaczenie dla osób, które spędzają dużo czasu pisząc czy pracując na komputerze. Szczególnie skupmy się na skoku klawiatury, czyli głębokości, na jaką naciskamy klawisze. Klawiatura o odpowiednio długim skoku może przyspieszyć pisanie i zwiększyć komfort pracy.

Ostatni parametr wpływający na nasz komfort to ekran dotykowy. Umożliwia on bardziej intuicyjne korzystanie z notebooka, szczególnie w przypadku obsługi aplikacji z interfejsem typu tabletowego. Jest to również wygodne podczas notowania czy rysowania w programach do pracy graficznej. Jednak ekran dotykowy nie jest niezbędny dla każdego użytkownika, dlatego warto zastanowić się, czy ta funkcja jest dla nas istotna.