Nowa jakość prasowania - stacja parowa zamiast żelazka

Żelazko z generatorem pary, nazywane także stacją parową, to nowoczesne, efektywne urządzenie ułatwiające prasowanie. W czym jest ono lepsze od tradycyjnych żelazek? Przede wszystkim generatory pary w porównaniu do żelazek parowych wyrzucają parę ze znacznie większym ciśnieniem. Dzięki temu rozprasowywanie nawet najbardziej wymagających tkanin nie stwarza żadnego problemu. To idealne rozwiązanie dla osób, które często i dużo prasują. Czy rzeczywiście warto kupić żelazko z generatorem pary? O tym więcej w dalszej części tego wpisu.

Jak działa stacja parowa?

Stacja parowa składa się z dwóch osobnych elementów – stacji bazowej, w której powstaje para oraz urządzenia prasującego (żelazka) połączonego ze stacją kablem. Para nie jest wytwarzana w samym urządzeniu parującym. Wytwarza ją pod wysokim ciśnieniem tzw. bojler generujący. Bojler ten znajduje się w osobnej stacji, do której dokujemy żelazko. Stopa żelazka połączona jest ze stacją bazową za pomocą długiego przewodu. W przewodzie tym umieszczona jest rurka przekazująca parę. W stacji parowej znajduje się także duży zbiornik na wodę, który można uzupełniać w trakcie prasowania. To właśnie para wodna jest kluczowym elementem prasującym, a nie ciężar i temperatura żelazka jak w klasycznych modelach żelazek. Wytwarzana jest pod ciśnieniem co najmniej 3,5 BA, co wygładza i rozluźnia nawet najbardziej oporne włókna tkanin. Dzięki temu ubrania zachowują dłuższą żywotność, a tkaniny nie wycierają się tak szybko jak pod wpływem mechanicznego tarcia.

Stacja parowa czy żelazko?

Stacja parowa to nowoczesne urządzenie, które zagościło nie tylko w wielu butikach na świecie, ale także w wielu domach, również w Polsce. W pewnym momencie nastąpił prawdziwy boom wersji konsumenckich tego typu urządzeń. Kiedyś sprzęty te były wybierane przez profesjonalistów - krawców czy osoby odpowiedzialne za pokazy mody. Wszędzie tam, gdzie poszukiwano szybkiego i skutecznego rozwiązania na wyprasowanie ubrań w krótkim czasie. Dzisiaj stacja parowa to obowiązkowe udogodnienie w domach wielodzietnych rodzin, czyli tam, gdzie zawsze jest sterta ubrań do wyprasowania. To także idealne rozwiązanie dla osób zajmujących się szyciem w domu. Dzięki stacji parowej można łatwo i szybko rozprasować każdy szef i zaszewkę. Używając tradycyjnego żelazka mogą być z tym niestety problemy. 

Co więcej, dzięki stacji parowej można prasować części garderoby, które nie nadają się pod stopę tradycyjnego żelazka, np. garnitury. Generatory pary doskonale sprawdzą się zatem w zakładach krawieckich i tapicerskich, pralniach chemicznych, a także firmach zajmujących się aranżacją wnętrz. 

Bez wątpienia stacje parowe prasują o niebo lepiej od żelazek. Pozostaje zatem ostatnie pytanie, co z cenami tych urządzeń? Stacje parowe mogą nawet dwukrotnie przekraczać cenę najlepszych dostępnych na rynku żelazek. Zakup stacji parowej to wydatek w przedziale 500 - 1000 zł, dlatego z pewnością każdy znajdzie model na swoją kieszeń. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednią deskę do prasowania pod stację parową. Powinna ona mieć wzmocnione rusztowanie. Opcjonalnie może posiadać mocowanie na stację bazową. 

Zalety stacji parowych – dlaczego warto?

Generatory pary to sprzęty, które z powodzeniem odnajdują się w wielu rozmaitych sytuacjach. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż posiadają one szereg funkcjonalnych zalet, wśród których wyróżnia się między innymi:

 • Oszczędność czasu – prasowanie ubrań i tkanin przy użyciu stacji parowej przebiega w szybki i bezproblemowy sposób, a sprzęty z tej kategorii poradzą sobie nawet z mocno wygniecionymi prześcieradłami lub pościelami.
 • Komfort użytkowania – generatory pary bardzo często posiadają wiele udogodnień, w tym chociażby automatyczne dostosowywanie poziomu generowanej pary i jej temperatury do rodzaju prasowanej tkaniny. Z tego względu użytkownicy nie muszą martwić się o przypadkowe uszkodzenie ulubionych ubrań, a praca urządzenia przebiega w bezpieczny sposób.
 • Ochrona tkanin – para generowana przez stację nie stwarza ryzyka wystąpienia przebarwień, wyblaknięcia, a także uszkodzenia nawet najbardziej delikatnych materiałów.
 • Higiena – stacje parowe są w stanie skutecznie zabijać bakterie znajdujące się na ubraniach i tkaninach, tym samym sprawdzając się również w domach, w których przebywają małe dzieci oraz zwierzęta.

Stacje parowe niejednokrotnie wyposażone są w zaawansowane technologie typu:

 • Alarm niskiego poziomu wody;
 • Wyświetlacz LCD;
 • System icare – żelazko samo dostosowuje temperaturę odpowiednią do prasowania tkaniny;
 • Auto-off – urządzenie wyłącza się samoczynnie po kilku minutach spoczynku;
 • Ustawienia ekologiczne – stacja zużywa mniej prądu i wody w porównaniu do pracy na standardowych ustawieniach;
 • Sztyft przeciwwapienny – pozwala na szybkie usunięcie z generatora nagromadzonego osadu;
 • System odkamieniania – wyświetlanie powiadomień oraz sygnał dźwiękowy informujący o konieczności odkamieniania generatora pary;
 • Funkcja samooczyszczenia – umożliwia udrożnienie kanalików parowych, w których zebrał się osad z wody.

Najważniejsze parametry stacji parowych, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie

W obrębie kluczowych parametrów i funkcji, które wywierają bezpośredni wpływ zarówno na efekty pracy stacji parowej, jak i komfort jej użytkowania, wyróżnia się:

 • Ciśnienie generowanej pary – im będzie ono większe, tym skuteczniej stacja parowa poradzi sobie z rozmaitymi zagnieceniami;
 • Współczynnik wytwarzanej pary – jego wartość podawana jest w g/min, co określa dokładną ilość pary generowanej w trakcie jednej minuty;
 • Funkcja dodatkowego wyrzutu pary – pozwalająca na wytworzenie krótkotrwałego, ale intensywnego uderzenia pary, które pozwoli na usunięcie najtrudniejszych zagnieceń z danej tkaniny;
 • Moc sprzętu – to parametr świadczący o skuteczności działania wybranego urządzenia. Zaleca się, aby stacja parowa posiadała moc około 2000 W, co pozwoli na skuteczne rozprasowywanie wszelkich materiałów;
 • Pojemność zbiornika na wodę – jest to kwestia, która wywiera bezpośredni wpływ na komfort użytkowania stacji parowej. Im większy będzie zbiornik, tym rzadziej użytkownicy będą musieli go uzupełniać. Będzie to jednak skutkowało zwiększeniem rozmiarów samego urządzenia, a także jego wagi;
 • Stopa żelazka – najczęściej spotyka się warianty stalowe oraz ceramiczne, przy czym stopy wykonane ze stali okazują się często znacznie lepszym rozwiązaniem. Modele z ceramicznymi stopami nieraz są bowiem mniej wydajne, czas ich nagrzewania jest dłuższy, a podatność na rozmaite uszkodzenia większa niż w przypadku wariantów stalowych;
 • Głośność pracy – stopień generowanego przez stację parową hałasu to parametr, na który zwracają uwagę w szczególności rodzice małych dzieci lub niemowląt. Niektóre generatory pary są bowiem stosunkowo głośne i mogą zakłócać spokojny sen domowników.