Odkurzacz piorący - jaki wybrać?

Odkurzacz piorący to doskonała alternatywa dla tradycyjnego modelu i niezbędnik w domu każdego alergika. To tak naprawdę dwa urządzenia w jednym, dzięki którym skutecznie wyczyścisz dywany, wykładziny, meble i siedzenia samochodowe, a także umyjesz i wytrzesz gładkie posadzki. 

Urządzenie usuwa roztocza i może nawilżać powietrze, co okaże się przydatne szczególnie zimą. Co więcej, odkurzacz piorący może okazać się nieocenioną pomocą, kiedy przecieknie kaloryfer czy zlew. 

Jak taki odkurzacz działa? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę decydując się na zakup odkurzacza piorącego? O tym więcej w dalszej części dzisiejszego wpisu.

Najlepsze odkurzacze piorące - Ranking [TOP 5]

  1. Numatic GVE370 George - to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej urokliwych modeli odkurzaczy piorących. To 5-cio funkcyjne urządzenie sprawdzi się zarówno do prania, jak i odświeżania dywanów, powierzchni twardych, wykładzin w samochodzie i tapicerki. Bogaty zestaw akcesoriów ułatwi każde zadanie.
  2. Karcher Puzzi 8/­1 - to profesjonalne urządzenie spryskująco-odsysające o wyjątkowo ergonomicznym designie. Sprawdzi się nie tylko w prywatnych domach, ale i hotelach czy firmach.
  3. Karcher SE 4001 - również jest wyposażony w dyszę ekstrakcyjną, ma też zdejmowany zbiornik wody czystej, łatwy do napełniania i opróżniania.
  4. Clatronic BSS 1309 - to z kolei jeden z najtańszych modeli, wyposażony w podwójny system filtrujący. Dodatkowo posiada funkcję dmuchania, która może przydać się np. do usuwania liści.
  5. MPM Aquarian MOD-30 - także jest jednym z tańszych modeli. Posiada 4-stopniowy system filtrowania, w tym HEPA i sensowny zestaw końcówek.

Odkurzacz piorący - jak działa?

Odkurzacz piorący to odmiana odkurzacza wodnego wyposażona w funkcję prania. Dzięki niej możemy wyczyścić dywany, wykładziny tekstylne, tapicerki, linoleum, panele czy parkiety w domach o dużej powierzchni. Odkurzacze wodne są najczęściej bezworkowe, jednak zdarzają się modele wyposażone w worek, jak i filtr wodny, dzięki czemu użytkownicy mogą wybierać pomiędzy dwoma trybami czyszczenia: na sucho i na mokro

Do tego dochodzą różne funkcje prania i czyszczenia domowych powierzchni. Odkurzacze piorące są, co do zasady, wyposażone w dwa pojemniki. Jeden zawiera czystą wodę z detergentem, do drugiego z kolei trafia brudna woda. Odkurzacz piorący wytwarza pianę, którą należy nałożyć np. na dywan lub tapicerkę. To właśnie ona wnika w głąb wybranej powierzchni, rozmiękczając i usuwając brud.

Każdy użytkownik odkurzacza wodnego lub piorącego musi pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Gdy już skończymy odkurzać, musimy dokładnie wymyć i wysuszyć wszystkie pojemniki i rury. W przeciwnym razie mogą zacząć się w nich rozwijać niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy.

Najlepsze odkurzacze piorące

Odkurzacz piorący - jaki wybrać?

Choć odkurzacze piorące nie są tak popularne jak modele klasyczne, wybór dostępnych opcji może skołować. Zadanie staje się znacznie łatwiejsze, jeśli wiesz na co dokładnie zwaracać uwagę. 

Siła ssąca

Im wyższa siła ssąca, tym lepiej odkurzacz zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Jest to ważny parametr szczególnie w przypadku kupna urządzenia do domu, gdzie znajduje się dużo dywanów i wykładzin. Duża siła ssąca ma także przełożenie na krótszy czas sprzątania.

Moc

Im wyższa moc urządzenia, tym jednocześnie wzrasta jego wydajność, ale i cena. Moc odkurzaczy piorących i wodnych wpływa bowiem na ilość pobieranej przez nie energii elektrycznej. Większa moc odkurzacza piorącego sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni. Będzie też pomocna w przypadku prania i sprzątania mocno zabrudzonych powierzchni. 

Pojemność zbiorników

Przy dużych metrażach, odkurzacz piorący powinien dysponować wystarczająco pojemnymi zbiornikami na wodę, tak aby ich wymiana odbywała się jak najrzadziej podczas jednego sprzątania.

Liczba pojemników

Odkurzacze piorące dostępne na rynku dysponują najczęściej dwoma pojemnikami, dzięki czemu czysta i brudna woda nie mieszają się. Odkurzacze piorące zasysają wodę z jednego kontenera, do którego wlewamy wodę z szamponem piorącym. Woda ta używana jest do wyprania dywanu. Po przeprowadzeniu fazy czyszczącej, urządzenie powinno zebrać brudną wodę z czyszczonej powierzchni. Powinna ona zostać zassana do osobnego pojemnika. W przypadku, gdy odkurzacz piorący posiada tylko jeden zbiornik będziemy zmuszeni użyć do prania dywanu wody zabrudzonej.

Dodatkowe akcesoria

Odkurzacze piorące wyposażone są w specjalne końcówki i ssawki, które pozwolą nam na pranie dywanów, wykładzin i tapicerek oraz zbieranie wody.  W urządzeniach 2w1 spotkamy turboszczotki, szczotki z przełącznikiem parkiet-dywan czy szczotki szczelinowe.

Zastosowane filtry

Dzięki filtrowi wodnemu oraz filtrowi HEPA z pranych powierzchni zostają usunięte roztocza, kurz i inne alergeny, nie przedostając się z powrotem do powietrza. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików.

Długość kabla

Im dłuższy kabel tym wygodniejsze sprzątanie. Najczęściej modele odkurzaczy piorących mają kable o długości sięgającej 10 metrów.

Głośność i waga

Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, warto zdecydować się na ultra-cichy model, którego poziom głośności wynosi tyle, ile rozmowa, czyli 59 dB. Z kolei im lżejsze urządzenie, tym łatwiejsze jego przenoszenie i poruszanie się po powierzchni domu czy mieszkania.

Łatwa obsługa

Intuicyjna obsługa urządzenia także ma niebagatelne znaczenie. Sterowanie ustawieniami może obywać się za pomocą klasyczych pokręteł, ale i nowoczesnych cyfrowych paneli.

Ile kosztuje dobry odkurzacz piorący?

Jak udowadniają modele MPM Aquarian MOD-30 i Clatronic BSS 1309, dobre odkurzacze wodne nie muszą kosztować wiele. Jeśli kupujesz taki model z myślą o prywatnym użytkowaniu, nie potrzeba Ci sprzętu droższego niż taki za około 500 zł, bo spełni on wszelkie Twoje codzienne potrzeby.

Dla tych, którzy mają większe oczekiwania, sprawdzi się model Karcher SE 4001. Kosztuje już prawie 1000 zł, ale pozwoli nie tylko na zastosowania domowe, ale także dodatkowo może pełnić funkcję odkurzacza na mokro/sucho czy posłużyć zbierania suchych śmieci, na przykład liści.

Droższe modele, takie za 1900 - 2300 zł, to już urządzenia profesjonalne, które sprawdzą się w warsztatach detailingowych, hotelach, ośrodkach SPA, firmach transportowych i sprzątających.