Piekarnik do zabudowy - jaki kupić?

Piekarnik to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni, który pozwala na stosunkowo szybkie i wygodne przygotowywanie licznych potraw. Współczesne sprzęty AGD tego typu wyróżniają się ciekawymi funkcjami, do których zaliczyć można m.in. automatyczny program pieczenia czy ProRoasting. Co ciekawe niektóre piekarniki mają również funkcję mikrofali. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza sprzęty kuchenne do zabudowy. Jak więc wybrać piekarnik do zabudowy, który spełni nasze oczekiwania?

Piekarnik - zasilanie

Producenci oferują zróżnicowane rodzaje piekarników. Wyróżnia się wśród nich trzy główne kategorie, czyli piekarnik samodzielny, piekarnik zintegrowany z płytą grzewczą oraz wspomniany już piekarnik do zabudowy. Ten ostatni pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni i dopasować sprzęt AGD do jej wystroju. Pozostaje jeszcze kwestia technologii jego zasilania. W tym przypadku także wybierać możemy spośród trzech typów, zalicza się do nich:

 • piekarnik gazowy - do działania wykorzystuje gaz ziemny, najczęściej spotykany  w domach jednorodzinnych,
 • piekarnik elektryczny - jego nagrzewanie umożliwia wykorzystanie energii elektrycznej, należy jednak pamiętać, aby przy wyborze zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Z tego też względu dobrym wyborem okaże się piekarnik o klasie energetycznej A.
 • piekarnik parowy - stosunkowo nowe rozwiązanie, które pozwala przygotowywać potrawy na parze, umożliwiając przy tym ustawienie stopnia wilgotności.

Piekarnik do zabudowy - gdzie go umieścić?

Umieścić możemy go w różnych miejscach, w zależności od metrażu pomieszczenia i rozmieszczenia innych sprzętów oraz mebli w naszej kuchni. Najczęściej wybierane rozwiązanie to piekarnik do zabudowy pod blatem. W takim przypadku umieszczony zostaje na podłodze pomiędzy szafkami kuchennymi. Taki montaż jest stosunkowo prosty, jednak zmusza nas do schylania się za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać z piekarnika. 

Kolejna propozycja to piekarnik do zabudowy w kolumnie. Zapewnia wysoki komfort, a co więcej nie ogranicza przestrzeni. Pod piekarnikiem możemy wówczas umieścić inne urządzenia AGD lub dodatkowe szafki. Kolejną możliwość stanowi piekarnik do zabudowy na ścianie, chociaż z tego rodzaju sprzętem do czynienia mamy raczej sporadycznie.

Najlepsze piekarniki do zabudowy

Przydatne funkcje piekarników

Współczesne sprzęty AGD wyróżnia znacznie większa funkcjonalność niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

Piekarniki dostępne obecnie w sklepach, oferują ciekawe możliwości, które zapewniają sprawniejsze i bardziej komfortowe przygotowywanie potraw. Jakie dodatkowe funkcje okażą się pomocne?

 • Termoobieg - gorące powietrze wiruje wokół pieczonego dania, co zapewnia równomierne ogrzanie z każdej strony, dzięki tej funkcji możliwe jest perfekcyjnie przyrządzenie pieczeni. Aktualnie termoobieg jest standardem w większości modeli. Droższe piekarniki oferują obecnie udoskonalony termoobieg 4D. Funkcja ta jest dostępna na przykład w modelu Siemens HB656GHS1.
 • Termosonda - umożliwia niezwykle precyzyjną kontrolę nad temperaturą potraw bez potrzeby otwierania drzwiczek piekarnika. Osoby poszukujące tej opcji mogą zdecydować się chociażby na model Bosch HBG636LB1.
 • Program automatyczny - program sam określa temperaturę i czas pieczenia na podstawie wyboru konkretnego dania przy użyciu specjalnego panelu LCD albo TFT.
 • Rożen - przydatny zwłaszcza do opiekania dużych kawałków mięsa.
 • Funkcja grilla - taki piekarnik umożliwia nie tylko pieczenie, ale i grillowanie. Wyposażony jest w nią na przykład piekarnik Electrolux EOB7S31X.
 • Funkcja mikrofali - zapewnia szybkie podgrzewanie potraw, oferuje ją na przykład model Bosch CMG633BW1 (w wersji białej) oraz Bosch CMG633BB1 (wersja czarna).

Piekarniki parowe - najlepsza opcja?

Na wstępie zaznaczyliśmy, że piekarniki do zabudowy dostępne są z różnorodnymi źródłami zasilania. Piekarniki parowe to nic innego jak piekarniki elektryczne, które zostały dodatkowo wyposażone w możliwość wytwarzania pary podczas pieczenia. Na czym polega ich przewaga nad innymi modelami, które są dostępne na rynku?

Piekarniki parowe pozwalają zachować pełnię smaku i wartości odżywczych przygotowywanych mięs, warzyw i innych potraw. Gorąca para wytwarzana pod ciśnieniem krąży we wnętrzu i stale zapewnia wysoką wilgotność. Dzięki temu potrawy nie wysychają, są soczyste w środku i chrupkie na zewnątrz. 

Różnice pomiędzy zwykłymi piekarnikami do zabudowy, a piekarnikami parowymi są widoczne także, jeśli porównamy kolory pieczonych warzyw. Piekarnik parowy pozwala zachować żywą barwę, smak i odpowiednią teksturę. Dodatkowo tego rodzaju piekarnik wiąże się z łatwym czyszczeniem - czyszczenie parowe nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Decydując się na piekarnik parowy warto jednak wiedzieć, że nie każdy model będzie oferował pełnię zalet pieczenia z parą. Na rynku dostępne są bowiem modele z generatorem pary, ale i z funkcją pary, a także piekarniki Sous Vide. Jak się rozeznać w poszczególnych modelach? To proste. Dobry piekarnik parowy będzie posiadał generator pary, dzięki czemu będzie oferował funkcję gotowania oraz pieczenia na parze. Takim modelem jest na przykład Electrolux EOB 7S31Z.

Najlepsze piekarniki parowe

Czyszczenie piekarnika

Przygotowywanie dań w piekarniku nie jest przesadnie angażujące, jednak zupełnie inaczej może wyglądać kwestia jego czyszczenia. Zaschnięte zabrudzenia nierzadko wymagają długiego szorowania, na szczęście teraz łatwo ich uniknąć, a to wszystko dzięki nowoczesnej technologii. Niektóre, współczesne piekarniki są bowiem wyposażone w funkcję samoczyszczenia, zalicza się do nich m.in. . Jakich funkcji/ części szukać w piekarnikach, jeżeli chcemy uniknąć ich czyszczenia?

 • Wkłady katalityczne - znajdują się zazwyczaj w ściankach komory piekarnika. Ich główne zadanie to przyciąganie tłuszczu oraz zabrudzeń, a następnie spalanie ich w popiół.
 • Czyszczenie parowe - w przypadku, gdy nasz piekarnik posiada funkcję pary, to może na kilka minut wypełnić go parą i pozostawić do momentu, aż rozpuści ona wszelkie zanieczyszczenia.
 • Pyroliza - uruchomienie tej funkcji sprawia, że piekarnik nagrzewa się do 500 st. C., dzięki czemu wszystkie zabrudzenia przemieniają się w pył i opadają na dno piekarnika. Po wyłączeniu programu wystarczy więc przetrzeć je wilgotną szmatką.

Ile kosztuje dobry piekarnik do zabudowy?

Jeżeli chcesz, żeby Twój piekarnik był łatwy do utrzymania w czystości i oferował wszelkie funkcje, które sprawiają, że jego obsługa jest łatwa i wygodna, powinieneś liczyć się z wydatkiem co najmniej 2500 zł. To właśnie powyżej tej kwoty są dostępne urządzenia najbardziej godne zaufania, które posiadają m.in. system czyszczenia katalitycznego i takie udogodnienia jak termosonda czy dodawanie pary do pieczenia. Przykładowym modelem z tego segmentu cenowego jest piekarnik AEG BCE556360B.

Droższe modele, na przykład takie za nieco ponad 3000 zł, mogą już posiadać generator pary i wygodne, dotykowe panele z piktogramami. Te funkcje oferuje na przykład Electrolux EOB7S31Z z serii SteamBoost. Najdroższe będą z pewnością modele Sous Vide czy piekarniki takich marek jak Miele, które słyną z niezawodności i bezawaryjnej pracy przez dziesiątki lat. 

Jak wybrać piekarnik do zabudowy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika?

Prócz przydatnych funkcji, które omawialiśmy kilka akapitów wyżej, wybierając piekarnik trzeba zwrócić uwagę także na jego pojemność. 20-27 litrów pojemności oferują modele najbardziej kompaktowe, podczas gdy większe, standardowe modele zazwyczaj mają pojemność od 40 do 60 litrów. 

Nie bez znaczenia może okazać się także sposób obsługi piekarnika. Dwa pokrętła to standardowe rozwiązanie, stosowane w większości modeli. Jedno pokrętło służy do wyboru programu, drugie do ustawiania temperatury. Korzystanie z timera czy ustawianie czasu pieczenia jest wtedy dostępne z poziomu wyświetlacza. Droższe modele oferują wygodniejsze rozwiązania, a mianowicie pozwalają wybierać konkretne programy. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się jaką temperaturę pieczenia dobrać do danej potrawy. Urządzenie samo dopasowuje parametry pracy do wybranego dania. Niektóre modele piekarników można obsługiwać nawet poprzez dedykowaną aplikację, można też zintegrować je z systemami Smart Home.

Kolejną kwestią, na którą być może będziesz chciał zwrócić uwagę, są akcesoria. Dobre piekarniki do zabudowy mają prowadnice teleskopowe i termosondę. Najlepsze modele potrafią mieć w zestawie brytfannę, kamień do pizzy, szklane tace albo rożen obrotowy. Jeśli zależy Ci na jakichś konkretnych elementach - zwróć uwagę czy są dołączone do urządzenia lub czy można je dokupić tak, żeby były kompatybilne. 

Design urządzenia nie powinien być kluczową wytyczną, ale biorąc pod uwagę jak bogaty wybór oferuje rynek, warto rozważyć większą ilość opcji. Pod względem estetyki wyróżniają się modele białe, na przykład Bosch HBG634BW1 i Amica AMMB44E3GCW Q-TYPE, a także w pełni czarne, np. Bosch HBT537FB0

Najlepsi producenci piekarników do zabudowy

Wybierając piekarnik do zabudowy warto postawić na sprawdzonego, niezawodnego producenta. Z tego powodu szczególnie polecamy rozwiązania marek Bosch, Siemens, Samsung, Miele, Sharp, a także Electrolux, AEG, Whirlpool i Amica. Electrolux wyróżnia się szczególnie w kategorii piekarników parowych. Producent oferuje cztery różne serie: SteamBake i SteamCrisp, wyposażone w funkcję pieczenia na parze, a także SteamBoost z generatorem pary oraz SteamPro, czyli piekarnik SousVide. 

Piekarnik do zabudowy to sprawdzone rozwiązanie do niejednej kuchni. Z naszą ofertą na pewno wybierzesz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania. Sprawdź najciekawsze modele w naszym sklepie i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.