Zakup telewizora - na co zwrócić uwagę?

Telewizor znajduje się w większości gospodarstw domowych. Jego funkcjonalność została nieco poszerzona, gdyż nie służy już wyłącznie do oglądania wybranych kanałów. Za jego pomocą można śledzić ulubione serwisy, przeglądać strony internetowe, czy korzystać z wypożyczalni filmów VOD. Parametry poszczególnych modeli znacznie się od siebie różnią. Na odbiór obrazu wpływ ma przynajmniej kilka czynników. Które z nich będą kluczowe? Sprawdźmy, jak powinien przebiegać zakup telewizora.

Przekątna ekranu - więcej, nie zawsze znaczy lepiej

Rozmiar telewizora powinien zostać dobrany do miejsca, w którym go ustawimy, a ściślej mówiąc do odległości, w jakiej znajdziemy się od ekranu. Wpływa to na komfort oraz zdrowie oczu. Telewizor ustawiony zbyt blisko może sprawiać, że wzrok będzie się szybciej męczył. Przyjmuje się, że w przypadku, gdy odległość wynosi ok. kilkudziesięciu centymetrów, najlepszym wyborem okaże się telewizor o przekątnej 30 cali, kiedy wzrasta ona do przynajmniej 2 metrów, warto postawić na większe modele, powyżej 50 cali. Największą popularnością cieszą się telewizory o przekątnej 32, 43 i 49 cali, chociaż nie brakuje także bardzo dużych modeli, nawet do 65". Przekątna ekranu nie wpływa jednak znacząco na jakość obrazu, o wiele ważniejsza jest jego rozdzielczość.

Rozdzielczość ekranu - TV FHD czy 4K UHD

Telewizory z rozdzielczością 4K UHD (3840x2160 px) są obecnie najbardziej zaawansowane. Zapewniają bowiem niesamowitą dokładność i świetne odwzorowanie obrazu, który staje się ostrzejszy i bardziej wyraźny. W stosunku do poprzedniej technologii Full HD, podwojono ilość linii w pionie oraz w poziomie, dzięki czemu ilość pikseli zwiększyła się czterokrotnie. Zmianie uległa również prędkość odtwarzania obrazu. Obecnie istnieje możliwość generowania obrazu z prędkością do nawet 120 klatek na sekundę. Co więcej, technologia 4K 3D pozwala na wykorzystanie techniki pasywnej do wyświetlania obrazu. Przykładem telewizora 4K jest LG 49UK6300, który łączy najwyższą jakość z przystępną ceną, a przy tym oferuje szeroki punkt widzenia. To bardziej rozwiązanie przyszłości niż obecne, ponieważ ilość dostępnych filmów czy materiałów telewizyjnych w tej technologii jest mocno ograniczona. Maksymalnie za kilka lat będzie to jednak normą. Alternatywą jest zatem wybór Full HD, obraz nadal cechuje się bardzo dobrą jakością, a przy tym ten standard stosuje się powszechnie. Dobrym wyborem okaże się flagowiec marki LG, czyli LG 43LK5000, zapewniający jednocześnie wielowymiarowy dźwięk. W tańszych modelach przeważa zaś jakość obrazu HD Ready, która nadal jest na przyzwoitym poziomie, jednak niekoniecznie zadowoli najbardziej wymagających. 

Zakup telewizora - LCD, LED czy OLED?

Ekrany współczesnych telewizorów wykonywane są w różnych technologiach. Zazwyczaj do wyboru mamy trzy z nich: LCD, LED oraz OLED. Co kryje się za tymi skrótami? Do najstarszych zalicza się technologię LCD. Tego rodzaju telewizory cechuje grubsza obudowa, nieduży kontrast obrazu i stosunkowo niska cena. Znacznie popularniejsze są ekrany LED, ponieważ zapewniają lepszą jakość obrazu, a także balans kolorystyczny. Ponadto, są bardziej energooszczędne. Osoby rozważające zakup telewizora o większym rozmiarze, powinny zdecydować się na LG 55UK6300, który jednocześnie wyposażony jest w technologię 4K. Do najlepszych, dostępnych technologii należy OLED. Nie wymaga stosowania oddzielnego oświetlenia, ponieważ każdy piksel świeci samodzielnie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie szerokiego kąta widzenia.

Smart TV - czy to się opłaca?

Zakup telewizora wymaga podjęcia jeszcze jednej decyzji - czy zdecydować się na smart TV? To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ oferuje dostęp do licznych programów na żądanie. Smart TV to również mnogość aplikacji i gier oraz przeglądanie stron internetowych. Funkcję kursora pełni zazwyczaj pilot, niekiedy możliwe jest także sterowanie głosem. Niektóre z telewizorów są przystosowane do podłączenia klawiatury. Wydaje się, że będzie to opłacalny wybór, zwłaszcza że pozwala na oglądanie największych kinowych hitów i nie uzależnia nas od programu telewizyjnego. Telewizor z dostępem do Internetu w wielu przypadkach okaże się niezwykle praktyczny. Jakie modele warto wybierać? Ciekawą propozycję stanowi bez wątpienia LG 43LK5900. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas zakupu telewizora duże znaczenie odgrywa także jego cena. Koszt tego typu urządzeń znacznie zmalał i obecnie lepsze modele można już znaleźć za 1500-3000 złotych. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, jak m.in. podświetlenie, dotykowy ekran czy sterowanie głosem. Należy się jednak dobrze zastanowić, czy będziemy z nich korzystać, gdyż wielu użytkowników ogranicza się do podstawowych funkcji. Nieco innymi parametrami należy kierować się podczas wyboru telewizora dla graczy, o czym można przeczytać więcej w artykule Telewizor do PS4