Zakup telewizora - na co zwrócić uwagę?

Telewizor znajduje się w większości gospodarstw domowych. Jego funkcjonalność została nieco poszerzona, gdyż nie służy już wyłącznie do oglądania wybranych kanałów. Za jego pomocą można śledzić ulubione serwisy, przeglądać strony internetowe, czy korzystać z wypożyczalni filmów VOD. Parametry poszczególnych modeli znacznie się od siebie różnią. Na odbiór obrazu wpływ ma przynajmniej kilka czynników. Które z nich będą kluczowe? Sprawdźmy, jak powinien przebiegać zakup telewizora.

Przekątna ekranu - więcej, nie zawsze znaczy lepiej

Z pewnością zadajecie sobie pytanie, jaki rozmiar telewizora będzie właściwym wyborem. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co ciekawe – więcej nie znaczy wcale lepiej! Wszystko zależy od tego, jak blisko będziemy siedzieć. Kluczowe jest to, aby śledzić obraz wyłącznie oczami, bez potrzeby poruszania głową. W przeciwnym razie byłoby to bardzo niewygodne i powodowało na dłuższą metę ból szyi i karku. 

Jaki rozmiar przekątnej należy zatem wybrać? Na szczęście możemy to łatwo sprawdzić samodzielnie. Przyjęto, że w przypadku telewizorów o rozdzielczości Full HD, każdy cal przekątnej powinien odpowiadać około 4 centymetrom odległości widza od ekranu. Telewizor o przekątnej 43 cale powinien zatem znajdować się około 1,7 metra od kanapy, a nieco większy, 65-calowy model powinien być umieszczony w odległości 2,6 metra.

Z telewizorami 4K sprawa wygląda nieco inaczej – na ekranie wyświetlane jest znacznie więcej obrazu, dlatego odległość może być mniejsza. Przyjmuje się, że na każdy cal przekątnej powinno przypadać około 2,1 centymetra dystansu. Telewizor 4K o przekątnej 55 cali powinien zatem znajdować się nieco ponad metr od kanapy, a imponujący 85-calowy model powinien być umieszczony mniej więcej 1,8 metra od widzów.

Pamiętajcie jednak, że większy dystans niż zalecane nie będzie aż tak olbrzymim problemem niż mniejszy. Nie spowoduje to dyskomfortu a być może zaburzy jedynie lekko nasze doznania. 

Rozdzielczość ekranu - TV FHD czy 4K UHD

Rozdzielczość Full HD, czyli 1920x1080 pikseli, była dominującym standardem przez wiele lat. Telewizory o tej rozdzielczości oferują już dość przyjemne doznania wizualne, szczególnie w przypadku modeli o przekątnej do 50 cali. Obrazy są ostre, kolory wyraziste, a szczegóły dobrze widoczne. Jest to dobry wybór dla osób, które nie są zbyt wymagające pod względem jakości obrazu i cenią sobie relatywnie niższą cenę telewizora. 

Jednak wraz z rozwojem technologii i postępem na rynku, telewizory 4K (Ultra HD) zaczęły zdobywać popularność. Rozdzielczość 3840x2160 pikseli oferuje cztery razy więcej pikseli niż Full HD, co przekłada się na znacznie większą ostrość obrazu i lepszą reprodukcję detali.  Telewizory 4K są szczególnie polecane dla osób, które lubią oglądać filmy, seriale, czy też korzystają z gier wideo. Warto jednak pamiętać, że aby w pełni docenić korzyści tej rozdzielczości, warto mieć dostęp do materiałów w formacie 4K, a to nie zawsze taka oczywista sprawa. 

Na horyzoncie pojawiają się również telewizory 8K, oferujące niesamowitą rozdzielczość 7680x4320 pikseli. Jest to obecnie najwyższy standard dostępny na rynku. Telewizory 8K zapewniają nieprawdopodobną ostrość i detale, co sprawia, że obraz staje się niemal trójwymiarowy. Jednakże, z uwagi na wysoką cenę i ograniczoną dostępność materiałów w formacie 8K, jest to opcja bardziej dla entuzjastów najnowszych technologii. Jeśli nie macie co do tego pewności, to raczej nie warto ich do końca kupować. Przynajmniej na razie. 

Zakup telewizora - LCD, LED czy OLED?

Telewizory LCD (Liquid Crystal Display) są obecnie najbardziej powszechne i stosowane na szeroką skalę. Charakteryzują się one jasnym i wyraźnym obrazem oraz dostępnymi w różnych rozmiarach i cenach. W telewizorach LCD, podświetlenie LED jest używane do oświetlania ekranu, a ciekły kryształ kontroluje przepływ światła, tworząc obraz. Wadą technologii LCD jest mniej głęboka czerń niż w przypadku OLED i QLED, co może wpływać na jakość wyświetlanego obrazu.

Telewizory OLED (Organic Light Emitting Diode) są uważane za modele wyższej jakości i dostarczają bardziej realistycznego obrazu. W przeciwieństwie do telewizorów LCD, telewizory OLED nie wymagają podświetlenia LED, ponieważ każdy piksel jest samowystarczalny i może być indywidualnie iluminowany. Dzięki temu, telewizory OLED osiągają głębsze czernie, bogatsze kolory i większy kontrast. Warto jednak zaznaczyć, że telewizory OLED są wyraźnie droższe niż modele LCD. Ale cóż, jakość kosztuje. 

W ostatnich latach coraz powszechniejsza jest również technologia QLED, czyli wykorzystująca kropki kwantowe oraz MiniLED i MicroLED. To najdroższe, ale najbardziej optymalne pod względem jakości modele. Wydaje się, że na ten moment to jednak właśnie klasyczny OLED będzie najlepszym kompromisem pomiędzy ceną i jakością. 

Smart TV - czy to się opłaca?

Być może zastanawiacie się również, czy warto kupić telewizor z funkcją Smart TV. Jeszcze parę lat temu takie pytanie mogłoby być zasadne. Obecnie, nie ma najmniejszego sensu nawet tego rozważać. Smart TV to niezbędna funkcja, bez której ciężko wyobrazić sobie nawet nowoczesne telewizory. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas zakupu telewizora duże znaczenie odgrywa także jego cena. Koszt tego typu urządzeń znacznie zmalał i obecnie lepsze modele można już znaleźć za 1500-3000 złotych. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, jak m.in. podświetlenie, dotykowy ekran czy sterowanie głosem. Należy się jednak dobrze zastanowić, czy będziemy z nich korzystać, gdyż wielu użytkowników ogranicza się do podstawowych funkcji. Nieco innymi parametrami należy kierować się podczas wyboru telewizora dla graczy, o czym można przeczytać więcej w artykule Telewizor do PS4