Płyta główna do gier - jaką warto wybrać?

Kompletujecie komputer gamingowy? Podpowiadamy jaka płyta główna do gier będzie najlepszym wyborem i który model warto kupić!

Co musi mieć dobra płyta główna do gier?

Kiedy decydujemy się złożyć komputer gamingowy, jednym z najważniejszych elementów jest płyta główna. Pełni ona rolę centrum integrującego pozostałe komponenty i wpływa na ich wydajność. Wybór odpowiedniej płyty głównej do gier może mieć ogromne znaczenie dla płynności rozgrywki i ogólnej jakości naszego doświadczenia. Zdecydowanie nie jest to coś na czym warto przesadnie oszczędzać. 

Jak wybrać dobrą płytę główną do gier? Pierwszym aspektem, na którym powinniśmy się skupić, jest kompatybilność z naszym wybranym procesorem. Producenci oferują różne sockety, takie jak Intel LGA 1200, LGA 1700 czy AM4 i AM5. Koniecznie wybierzmy model, który będzie w stanie działać z procesorem, który mamy bądź którym jesteśmy zainteresowani. 

Drugim ważnym czynnikiem jest chipset płyty głównej. Chipset to układ scalony odpowiedzialny za komunikację między różnymi komponentami płyty głównej. Dla graczy istotne jest wybranie płyty głównej z chipsetem, który zapewni odpowiednie funkcje. Na przykład, jeśli planujemy korzystać z technologii RAID, overclockingu czy trybu SLI/CrossFire dla kart graficznych, powinniśmy upewnić się, że wybrany chipset płyty głównej oferuje takie możliwości. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym osobnym wpisie o chipsetach. Tutaj będzie link do wpisu 

Weźmy też pod uwagę porty rozszerzeń oraz złącza. Przy wyborze płyty głównej warto upewnić się, że oferuje ona wystarczającą liczbę slotów PCI Express na kartę graficzną oraz inne karty rozszerzeń, takie jak karty dźwiękowe czy sieciowe. Dodatkowo, obecność portów USB 3.0/3.1 oraz innych złącz, takich jak HDMI czy DisplayPort, może znacznie ułatwić podłączanie urządzeń i zapewnić wygodę w użytkowaniu komputera. Warto również zwrócić uwagę na gniazda pamięci RAM oraz ich maksymalną pojemność i prędkość obsługiwaną przez płytę.

Płyta główna do gier – najlepsze modele!

Przestawione w tym rankingu płyty główne umiejscowione zostały w kolejności losowej. Ze względu na różnice w cenie trudno jednoznacznie porównać ze sobą wszystkie produkty. To po prostu 5 dobrych i sprawdzonych modeli! 

ASUS PRIME B760M-A WIFI DDR4

ASUS PRIME B760M-A WIFI DDR4 to płyta główna, która spełni oczekiwania każdego entuzjasty komputerów. Wyposażona została w socket LGA 1700, kompatybilny z procesorami Intel Core 13. i 12. generacji. Dzięki wzmocnionej sekcji zasilania, rozbudowanemu chłodzeniu oraz opcjom personalizacji, możemy wycisnąć z tych procesorów maksimum osiągów. Co ciekawe, do dyspozycji mamy jednak pamięć DDR4 a nie DDR5. Wydajność jest nieco mniejsza, ale cena znacznie atrakcyjniejsza! 

Mimo to, ASUS PRIME B760M-A WIFI DDR4 oferuje nam możliwość podłączenia pamięci RAM DDR4 o prędkościach aż do 5333 MHz, co jest doskonałym wynikiem. (OC). Dzięki temu możemy cieszyć się szybkim ładowaniem gier i płynnym działaniem systemu. Dodatkowo, do dyspozycji mamy dwa sloty PCIe 4.0 x4 M.2, które umożliwiają podłączenie najszybszych dysków SSD NVMe, zapewniając błyskawiczne wczytywanie gier i bezproblemową pracę z plikami.

ASUS PRIME B760M-A WIFI DDR4 jest również świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących jakość dźwięku, dzięki 8-kanałowemu kodekowi Realtek oraz kondensatorom audio jakości premium, płyta zapewnia czyste i względnie naturalne brzmienie.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI to płyta główna z najwyższej półki, gwarantująca wydajność na absolutnie najwyższym dostępnym poziomie. Jest ona kompatybilna z procesorami Intel Core 12. i 13. generacji i wspiera pamięć RAM DDR5 o prędkości do 7200 MHz (OC) oraz technologię PCIe 5.0. Ciężko znaleźć równie mocną kombinację.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI ma wbudowane gamingowe podświetlenie LED oraz złącza RGB i ARGB do personalizacji za pomocą oprogramowania ASUS Aura Sync. Płyta ta zapewnia również imponujące możliwości łączności, z pięcioma złączami M.2, w tym jednym obsługującym standard PCIe 5.0 x4. 

Tak naprawdę, jest to płyta idealna. Jedyny minus? Jest drogo, ale przy takiej specyfikacji nie jest to raczej dla kogokolwiek zaskoczeniem, prawda? 

Gigabyte X670 GAMING X AX

Gigabyte X670 GAMING X AX to płyta główna dedykowana entuzjastom gier i najbardziej wymagającym użytkownikom. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona kompatybilna z najnowszą generacją procesorów AMD dzięki gniazdu AM5. Obsługuje ona również nowoczesną pamięć RAM typu DDR5 o maksymalnej pojemności 128 GB i prędkości do 5200 MHz, co gwarantuje szybką i wydajną pracę systemu.

Sporym atutem jest również system Smart Fan 6 zawierający unikalne funkcje chłodzenia. Czujniki pozwalają nam natomiast na monitorowanie w czasie rzeczywistym temperatury podzespołów. Każda płyta główna do gier powinna być wyposażona w taką funkcję. 

Do dyspozycji mamy też oczywiście Wi-Fi 6E, zapewniające nam doskonałą łączność bezprzewodową. Dodajmy do tego Bluetooth 5 i LAN 2,5 GbE i mamy komunikację idealną. Doceni to każdy, kto gra w gry online. 

Asrock B650E PG RIPTIDE WIFI

Płyta główna Asrock B650E PG RIPTIDE WIFI to doskonały wybór dla graczy, oferujący wiele zaawansowanych funkcji. Posiada ona 8-warstwową płytę drukowaną, zapewniającą stabilną dostawę mocy i niższą temperaturę. Wsparcie dla pamięci DDR5 EXPO i XMP umożliwia podkręcanie pamięci RAM do 6600 MHz. Blazing OC Tuner pozwala z kolei na łatwe przełączanie między trybem OC a trybem PBO, bez konieczności konfiguracji w BIOSie.

Asrock B650E PG RIPTIDE WIFI obsługuje także najnowszy standard PCIe 5.0, oferujący imponującą przepustowość aż do 128 GB/s. Do tego mamy też Porty Lightning Gaming, porty RGB oraz port M.2 PCIe. Płyta wspiera też standard Wi-Fi 6E. Oczywiście, jest to model wyposażony w gniazdo AM5, kompatybilny jest zatem z najnowszą generacją procesorów od AMD, czyli serią Ryzen 7000. 

Bardzo ciekawą opcją wydaje się również Sound Tracker. To radar pozwalający nam zobaczyć z jakiej strony dochodzi dźwięk w grze. Dzięki temu, nie przegapimy nawet najcichszego szmeru! Zapewnia to niezłą przewagę w wielu grach, szczególnie e-sportowych!

Gigabyte Z690 GAMING X DDR4

Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 to stosunkowo niedroga płyta główna do gier znanego na całym świecie producenta. Wykorzystuje ona gniazdo LGA 1700 kompatybilne z procesorami Intela 12 i 13 generacji. Do dyspozycji mamy też gniazda pamięci DDR4 umożliwiające korzystanie z modułów o taktowaniu 3200 MHz i 5333 MHz w trybie OC. Pod kątem wydajności nie musimy się zatem o nic martwić! 

Kwestia łączności również wypada tutaj znakomicie. Przede wszystkim, mamy PCIe 5.0. Do tego znajdziemy też kartę sieciową z przepustowością 2,5 Gb/s i cztery sloty M.2 PCIe 4.0 na dyski SSD. Na uwagę zasługuje również sekcja zasilania w formacie 16+1+2 zapewniająca stabilne napięcia dla procesora.