Płyta główna do komputera biurowego - jaką wybrać?

Płyta główna do komputera biurowego – czy musi być to model z najwyższej półki? 

Kompletując komputer do użytku biurowego nie zależy nam raczej na maksymalnej dostępnej wydajności. Nie potrzebujemy przecież karty graficznej czy topowego, wielordzeniowego procesora. Powód jest oczywiście bardzo prosty – nie będziemy wykorzystywali możliwości takiego sprzętu. Sprawdza się on raczej tylko w przypadku gier komputerowych. 

Zadania komputera biurowego to w największej mierze wyświetlanie multimediów i uruchamianie programów takich jak Word, Excel czy programy księgowe. Nawet w przypadku największych dokumentów czy tabel nie są to zadania obciążające mocno system i wymagające potężnego sprzętu. Sprawia to, że nie musimy tak mocno skupiać się na płycie głównej. Zamiast tego, zdecydowanie warto postawić na modele wysokiej jakości, ale mimo wszystko budżetowe. Bardzo często musimy przecież zakupić wiele komputerów biurowych jednocześnie. Cena naprawdę ma w tym przypadku znaczenie. 

Zastrzegamy jednak, w tym rankingu zakładamy, że komputer, który kompletujecie to klasyczny model biurowy. Jeśli wasze biuro zajmuje się jednak grafiką 3D, programowaniem gier komputerowych czy innymi bardzo obciążającymi system zadaniami, to poniższe płyty główne nie będą dobrym wyborem. Zamiast tego warto postawić na wydajne modele z kategorii typowo gamingowej. 

Najlepsza płyta główna do biura – jaki model warto wybrać? 

AsRock B450M-HDV R4.0

AsRock B450M-HDV R4.0 to bardzo budżetowy, ale przy tym niezwykle ciekawy model kompatybilny z procesorami AMD z tak naprawdę wszystkich aktualnych generacji poza najnowszą. Sprawia to, że bardzo łatwo będzie dobrać CPU z niemal każdej kategorii cenowej. Do tego mamy też obsługę pamięci DDR4 o taktowaniu do 3200 MHz. 

Płyta AsRock jest wyposażona w gniazdo PCIe Gen 3 Ultra M.2 umożliwiające podłączenie dysku o prędkości dochodzącej do 32 Gb/s. Możemy także korzystać z nośników opartych na interfejsie SATA3 z prędkością 6 Gb/s. Tutaj dochodzimy jeszcze do bardzo ciekawej rzeczy, czyli systemu StoreMI. Umożliwia on łączenie dysku SSD i HDD w jeden nośnik – najczęściej używane pliki i programy będą przenoszone automatycznie na SSD, a w HDD trzymać będziemy rzadziej używane pliki. To świetne rozwiązanie automatyzujące prawidłowe zarządzanie przestrzenią dyskową. 

Na korzyść przemawia tutaj również cena. Za płytę AsRock B450M-HDV R4.0 zapłacimy jedynie 260 złotych! Stosunek ceny do jakości wypada tutaj wzorowo. 

Asus PRIME H510M-K

Asus PRIME H510M-K to płyta główna kompatybilna z procesorami Intel Core 10 i 11 generacji. Wyposażona została w gniazdo M.2 PCIe 3.0 x 4 umożliwiające podłączenie dysków o prędkości do 32 Gb/s. Do tego, mamy też PCIe 4.0 do podłączenia karty graficznej, gdyby zaszła taka potrzeba. Karta obsługuje też pamięć RAM DDR4 o taktowaniu do 3200 MHz. Nie będziemy mieli więc żadnego problemu z wydajnością. 

Ważnym aspektem płyty Asus PRIME H510M-K jest bez wątpienia BIOS ASUS UEFI. Pozwala on na znacznie prostsze sterowanie oraz oferuje uproszczone opcje konfiguracji dla nieco mniej doświadczonych użytkowników. Na plus wypada również cena – zapłacimy jedynie 300 złotych. To bardzo atrakcyjna kwota jak za taki sprzęt. 

GIGABYTE A520M DS3H

Płyta główna GIGABYTE A520M DS3H z chipsetem AMD A520 to model kompatybilny z wszystkimi procesorami od AMD z 3 generacji. Sprawia to, że możemy wybrać procesor z bardzo szerokiej listy produktów i idealnie dopasować go pod nasze potrzeby. Do tego mamy też cztery gniazda pamięci pozwalające na obsługę modułów DDR4 o taktowaniu nawet do 4733 MHz. To doskonały wynik jak na tę klasę cenową! 

Warto zaznaczyć również, że producent postawił tutaj na wysoką wytrzymałość i zadbał o nawet największe szczegóły. Rezystory na płycie głównej wyposażone są w powłokę antysiarkową, które uniemożliwia związkom siarki przeniknięcie do nich i powodowanie niekorzystnych zmian chemicznych. System Smart Fan 5 umożliwia za to utrzymywanie prawidłowej temperatury podzespołów. To dobry wybór, jeśli zależy wam na długowieczności produktu. 

BIOSTAR B450MHP 

BIOSTAR B450MHP to bardzo podstawowa i budżetowa płyta główna przeznaczona do najprostszych biurowych komputerów. Nie znajdziemy tutaj żadnych dodatkowych i wymyślnych opcji. To po prostu dobrze działająca maszyna wykorzystująca socket AM4 kompatybilny z procesorami AMD 3 generacji. To sprawdzone i dobre układy, które kupimy w atrakcyjnej cenie. 

Obsługa pamięci prezentuje się tutaj po prostu dobrze. Mamy do dyspozycji 2 gniazda na których zmieścimy do 64 GB kości o taktowaniu 3200 MHz. Niczego więcej nie potrzeba nam wcale do szczęścia. 

Jeśli chodzi o porty, to skorzystać możemy z czterech złącz SATA III, portu USB 3.2 Gen 1, wyjścia audio 7.1 oraz dwóch portów USB 3.1. Niestety, brakuje trochę możliwości podpięcia dysku w formacie M.2. Cena w pełni to jednak wynagradza! 

MSI B560M PRO-E

MSI B560M PRO-E to względnie budżetowa płyta główna, która oferuje całkiem solidną wydajność w pełni wystarczającą do komputera biurowego. Wyposażona jest w gniazdo LGA 1200 kompatybilne z procesorami Intel Core 10 i 11 generacji. To wciąż bardzo nowoczesne modele, ale podstawowe z nich dostaniemy już w znakomitej cenie. 

Płyta obsługuje pamięć DDR4, o sumarycznej pojemności do 64 GB. Posiada oczywiście 2 gniazda DIMM, umożliwiające konfigurację dwukanałową, co przyczynia się do wyższej wydajności systemu. Maksymalne taktowanie zegara to dość klasyczne i w pełnie wystarczające 3200 MHz. Doskonale sprawdzi się również, jeśli zależy nam na jakości muzyki – znajdziemy w niej kondensatory audio wysokiej jakości.