Projektor multimedialny do kina domowego

Oglądanie filmów to idealny sposób na relaks. Większość osób swój wolny czas poświęca właśnie na kinematografię. Jeszcze do niedawna do wyświetlania adaptacji filmowych służyły telewizory, aktualnie coraz więcej osób wykorzystuje do tych celów laptopy, a także urządzenia mobilne. Okazuje się, że projektor może być świetną alternatywą dla małego ekranu. Jeżeli chcesz czerpać satysfakcję z oglądania filmów w domowym zaciszu koniecznie przeczytaj ten artykuł, a na pewno dowiesz się na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni projektor multimedialny.

Projektor multimedialny - parametry

Podczas zakupu projektora powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na parametry, które proponuje producent za konkretną cenę urządzenia. Zaliczamy do nich:
 • żywotność - lampa jest podstawowym elementem wyposażenia projektora. Jakość wyświetlanego obrazu będzie zależeć właśnie od jej żywotności i sprawności. Im wyższa żywotność, tym lepiej. Z drugiej strony w praktyce, wiele zależy także od tego jak często urządzenie będzie eksploatowane.
 • rozdzielczość - do najbardziej popularnej i zadowalającej jakości wyświetlania filmów należy rozdzielczość Full HD. Aktualnie na rynku znajdują się także projektory, które wyświetlają filmy w rozdzielczości 4K i 8K.
 • głośność pracy urządzenia - najlepszą decyzją podczas zakupu projektora jest wybór najcichszego urządzenia wśród tych wstępnie przez nas wytypowanych. Układ grzejący projektora musi być nieustannie chłodzony, zatem każdy sprzęt jest wyposażony w instalacje szybkoobrotowe, które generują dużo szumów, odbierając przy okazji przyjemność z oglądania filmów.
 • bezprzewodowa łączność - z projektorem możemy skonfigurować każde urządzenie pracujące w technologii DLNA dzięki czemu streaming filmów może być zarządzany  z dowolnego gadżetu mobilnego.
 • wsparcie technologii 3D - ten parametr polecany jest w szczególności miłośnikom kina nowoczesnego, ale warto wziąć pod uwagę, że projektory z tą funkcją są droższe. Urządzenia do użytku domowego 3D charakteryzują się inną konstrukcją. Ich praca uzależniona jest od spersonalizowanego ustawienia w sprecyzowanej odległości.

Technologia obrazu kina domowego - co wybrać?

Do najpopularniejszych aktualnie rozwiązań należą technologie LCD i DLP.  Projektory LCD charakteryzują się przedstawianiem obrazów na matrycy ciekłokrystalicznej przez którą przesuwa się silny strumień światła. W tym przypadku obraz generuje lampa o dużej mocy. Urządzenia LCD posiadają jedną matrycę. Projektory wyposażone w technologię DLP podczas pracy posługują się mikrolusterem zwanym DMD. Mikroluster odbija światło z lampy poruszające się w wirującym kole kolorów, dzięki czemu zyskuje odpowiednią barwę. Projektory LCD i DLP nie różnią się wyglądem. To, jakie rozwiązanie wybierzemy będzie wiązało się ze specyfiką oraz jakością generowanego obrazu. Wybór to kwestia osobistych preferencji. Projektory DLP z pewnością zainteresują miłośników łagodnego i stonowanego obrazu. Technologia LCD skradnie serca osobom, którym zależy na większym nasyceniu barw.

Względy praktyczne przy wyborze projektora

Aktualny wybór projektorów na rynku jest bardzo duży. Jednak istnieje kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem sprzętu. Najważniejsze wytyczne to:
 • jasność projektora uzależniona od jasności pomieszczenia,
 • im więcej osób, tym większy obraz,
 • głośność pracy i rodzaje gniazd,
 • waga projektora jeżeli planujemy go przenosić,
 • żywotność lampy,
 • współczynnik kształtu obrazu (kino domowe 16:9),
 • im wyższa rozdzielczość projektora, tym wyższej jakości materiały (rozdzielczość natywna).
Idealnie dobrane urządzenie do kina domowego zapewni nam nie tylko emocjonujące wieczory filmowe. Projektor multimedialny posiada szereg zastosowań, które pomogą urozmaicić wspólne chwile, m.in.: zamienią każdy salon w strefę kibica, stworzą idealne warunki do konkursy karaoke czy gry w kalambury.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Warto pamiętać, że wybór projektora powinniśmy zacząć od ustalenia miejsca w jakim urządzimy nasze kino domowe. Istotne jest też z jakich źródeł będziemy korzystać najczęściej oraz ile osób będzie oglądało filmy razem z nami.  Z taką wiedzą oraz podstawowymi informacjami technicznymi bez większych problemów dobierzemy idealny projektor. Rewelacyjne projektory multimedialne dostępne w naszej ofercie: