Ranking płyt głównych AM4 - najlepsze modele

Chipsety z socketem AM4 – jaki warto wybrać?

Gniazdo AM4 zostało wprowadzone przez AMD już jakiś czas temu. Główną jego zaletą jest jego elastyczność, umożliwiająca korzystanie z wielu różnych chipsetów płyty głównej, zależnie od potrzeb użytkownika. Obecnie na rynku dostępnych jest pięć chipsetów płyty głównej z gniazdem AM4: A320, B450, A520, B550 oraz X570. Każdy z tych chipsetów ma swoje unikalne cechy i oferuje różne możliwości. Warto wybrać więc model dopasowany do naszych potrzeb. 

Chipset A320 jest najbardziej podstawową opcją, która skupia się na zapewnieniu podstawowej funkcjonalności komputera. Jest to idealne rozwiązanie dla użytkowników o niewielkich wymaganiach, którzy nie planują podkręcania procesora czy korzystania z podzespołów wysokiej jakości. Należy uznać go jednak za dość przestarzałego i nie będzie on raczej dobrym wyborem. W każdym razie, nasz ranking płyt głównych AM4 nie będzie go zawierał. 

Chipset B450 to już bardziej zaawansowana opcja, którą należy uznać obecnie za „podstawowy” wybór. Płyty główne z tym chipsetem oferują dobrą wydajność i akceptowalną liczbę portów USB, złączy SATA i PCIe. Chipset B450 obsługuje także podkręcanie procesorów. Kolejno mamy nową wersję A320, czyli A520. To dość podstawowe rozwiązanie, które najłatwiej porównać z B450. Nie otrzymamy w nim możliwości podkręcania podzespołów, ale dostępna będzie za to wyższa częstotliwość pamięci RAM. 

Użytkownicy zaawansowani powinni wybrać jednak nieco mocniejsze modele, czyli chociażby B550. Jest on idealny dla osób, które potrzebują większej wydajności w grach oraz w innych zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej. Płyty główne z chipsetem B550 obsługują też PCIe Gen4, co należy uznać za ich największy atut. To przy okazji model, o którym śmiało można powiedzieć, że nadaje się do gier komputerowych. 

Ranking płyt głównych AM4 z pewnością będzie zawierał też model X570. To najbardziej zaawansowane i najdroższe rozwiązanie z rodziny AM4. Mamy tutaj obsługę szybkich pamięci RAM oraz wparcie dla PCIe 4.0. Ponadto, chipset X570 oferuje lepsze chłodzenie i obsługę wielu kart graficznych. 

Ranking płyt głównych AM4 – jaki model warto kupić?

Miejsca w rankingu przyznane są od najniższej ceny. Ze względu na duże rozbieżności w cenach ciężko po prostu porównać jednoznacznie wszystkie płyty główne. Każda z nich będzie jednak dobrym wyborem! 

ASRock B450M-HDV

ASRock B450M-HDV to bardzo podstawowa i budżetowa karta graficzna. Będzie ona doskonałym wyborem do zwykłego domowego komputera do multimediów czy też do komputera biurowego. Największym atutem wykraczającym poza standardowe możliwości chipsetu B450 jest StoreMI. To technologia pozwalająca na łączenie nośnika HDD i SSD w jeden wirtualny dysk. Płyta główna sama wybierze najczęściej używane pliki i przerzuci je na SSD, podczas gdy większe i rzadziej używane rzeczy trzymane będą na wolniejszym HDD. 

Gigabyte B450 AORUS ELITE V2 

Jeśli zależy wam na chipsecie B450, ale chcecie mieć płytę główną z nieco wyższej półki, to świetnym wyborem będzie Gigabyte B450 AORUS ELITE V2. Tak jak w poprzednik przypadku mamy tutaj dostęp do technologii StoreMI. Dodatkowo jednak do dyspozycji mamy znacznie lepszy układ zasilania i zintegrowaną osłonę I/O. 

Asrock B550M-HDV

Asrock B550M-HDV to bardzo podstawowa płyta z chipsetem B550M. Sprawia to, że to wręcz idealny wybór do budżetowego komputera do gier. Do dyspozycji mamy przecież złącze PCIe Gen 4 oraz system Full Spike Protection, czyli ochronę przed groźnymi dla komputera przepięciami. 

Asrock B550M PHANTOM GAMING 4 

Jeśli kompletujecie komputer gamingowy to nieco lepszym wyborem może być jednak Asrock B550M PHANTOM GAMING 4, którą kupimy w niewiele większej cenie. Czy warto? To zależy od waszego setupu. Przede wszystkim, mamy tutaj aż dwa sloty na dysk w formacie M.2 i trzy wyjścia wideo (VGA, DisplayPort, HDMI). Do tego producent postawił na bardzo wytrzymałą konstrukcję. 

ASUS PRIME B550M-A WIFI II 

ASUS PRIME B550M-A WIFI II to świetnej jakości płyta główna AM4 z chipsetem B550. To model dedykowany graczom i przystosowany do pracy z komponentami wysokiej klasy. Do dyspozycji mamy 4 sloty pamięci DDR4 o maksymalnej prędkości 4866 MHz. Oczywiście, atutem, który usprawiedliwia cenę (poza materiałami wysokie jakości) jest dostęp do Wi-Fi. To niezastąpione, jeśli nie macie możliwości podłączenia komputera do sieci kablem Ethernet. 

Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 

Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 to jedna z najlepszych płyt głównych na rynku z chipsetem B550. Wykonana została w całości w technologii Ultra Durable – slot PCIe wzmacniany jest metalem, a system Smart Fan 5 zawierający 6 czujników temperatury dba o równomierne chłodzenie. Warto wspomnieć również o dwóch złączach M.2 na dyski SSD. 

MSI MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFI 

Zależy wam na chipsecie B550 i maksymalnej dostępnej wydajności? Nie znajdziecie w takim przypadku lepszej karty niż MSI MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFI. Oczywiście, mamy tutaj najwyższe parametry i wszystko czego możecie wymagać od płyty głównej. To jednak nie wszystko! Złącze Lightning M.2 wspierane jest przez technologię Shield Frozr dbającą o prawidłową temperaturę dysku SSD. Do tego mamy też fabryczni zainstalowane radiatory odprowadzające zbędne ciepło. To sprzęt dla tych, którzy nie lubią być ograniczani!

Asrock X570 Pro4 

Asrock X570 Pro4 to bardzo podstawowy model wyposażony w najmocniejszy chipset, czyli X570. Otrzymujemy więc dostęp do złącza PCIe 4.0 i wydajnego systemu chłodzenia. Na uwagę zasługuje również 10-fazowy układ zasilania, który najmocniej docenią overclockerzy. 

ASUS TUF GAMING X570-PLUS

ASUS TUF GAMING X570-PLUS to absolutnie bezkompromisowa płyta główna AM4. To produkt dla graczy, którzy nie chcą iść na żadne kompromisy i wymagają najlepszych dostępnych podzespołów. W kwestii gniazda AM4 naprawdę ciężko kupić coś lepszego. Przede wszystkim, zwrócić uwagę należy na system zasilania 12 + 2, gniazda ProCool oraz bardzo zaawansowany układ chłodzenia zawierający radiator M.2 i oprogramowanie Fan Xpert 4 do sterowania chłodzeniem. 

Gigabyte X570S AERO G 

Pracujecie w branży kreatywnej? Uwielbiacie tworzyć grafikę 3D czy montować filmy? Gigabyte X570S AERO G to płyta główna stworzona z myślą o was. Gigabyte wyposażyło ją w wiele portów pozwalających na podpięcie licznych urządzeń jednocześnie. Do tego mamy też liczne radiatory, które dbają o niską temperaturę podzespołów nawet podczas najtrudniejszych renderów.