Jak wybrać lodówkę? Kompleksowy poradnik

Lodówka to nieodłączny element każdej kuchni. Od jej funkcjonalności i dopasowania do potrzeb domowników zależy nie tylko komfort przygotowania posiłków, ale też oszczędność energii i wpływ na środowisko. Sprzęt wybrany dobrze posłuży przez wiele lat i nie będzie powodował stresu z powodu awarii. Jak zatem wybrać go z głową? Wszelkie kluczowe wskazówki znajdziesz w poniższym materiale.

Jakie lodówki są najlepsze? TOP 5 modeli

 1. Bosch Serie 4 KGN39VICT - do największych zalet modelu należy zaliczyć przestronną, podwójną strefę VitaFresh dla mięs, ryb, owoców i warzyw, a także wysoką klasę energetyczną C.
 2. Samsung RB38T602DSA - można kupić go w korzystnej cenie i zyskać gwarancję wygody oraz bezawaryjnej pracy. Półka na wino, komora Zero Optimal Fresh oraz sensowna pojemność 385 litrów to tylko kilka zalet tej chłodziarko-zamrażarki.
 3. Siemens KG39NXLDF - dysponuje dwoma szufladami HyperFresh, stelażem na butelki, wyświetlaczem dotykowym indoorTouch oraz technologią NoDistance, charakterystyczną dla modeli Bosch. Dzięki niej możesz ustawić urządzenie blisko ścian i zabudowy.
 4. Bosch KGN 39AIBT - to model nieco droższy, ale oferujący wysoką wydajność energetyczną (klasa B) i elastyczne przechowywanie dzięki systemom Flex Trays i Flex Shelf. Metaliczna ściana tylna z MultiAirflow zapewnia równomierność chłodzenia i stabilną temperaturę.
 5. Samsung RB 38T776CB1 - stylowy design to nie wszystko, co ma do zaoferowania ten model, choć dzięki niemu znacznie wyróżnia się wśród konkurencji. Wygodna komora zero Optimal Fresh+, a także szuflada Humidity Fresh+ ułatwiają przechowywanie produktów spożywczych w różnych temperaturach i różnej wilgotności. Z kolei tylna ściana Metal Cooling zmniejsza utratę zimnego powietrza.

Jakie są najważniejsze parametry lodówki? 

Przy wybieraniu odpowiedniej lodówki naszą uwagę powinny zwrócić między innymi: 

 • Klasa energetyczna — im wyższa, tym większa wydajność sprzętu, a co za tym idzie - możemy więcej zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
 • Klasa zamrażarki — to parametr, który jest dla nas informacją o maksymalnej ujemnej temperaturze zamrażarki. Jest oznaczony symbolem gwiazdki w skali 1-4 (jedna gwiazdka oznacza temp. -6°C, a cztery gwiazdki to komora umożliwiająca głębokie mrożenie do nawet -18°C w ciągu 24h).
 • Zdolność zamrażania — określa największą wagę produktów, które zamrażarka może zamrozić w ciągu doby. Może wynosi od 2 do 24 kg na 24h.
 • Klasa klimatyczna — symbol oznaczający, w jakim zakresie temperatur lodówka pracuje najwydajniej. W naszej strefie klimatycznej najbardziej optymalnie działają urządzenia o klasie SN i N.
 • Poziom hałasu — ważny parametr w sytuacji, kiedy nasza kuchnia jest połączona z pokojem dziennym.
 • Kompresor inwerterowy - posiada go większość nowoczesnych modeli, jednak i tak warto zwrócić uwagę czy wybrana przez nas lodówka jest w niego wyposażona. Ma on przełożenie na szybkie i równomierne chłodzenie, a także sprawne przywracanie optymalnych warunków temperaturowych przy każdym otwarciu drzwi.
 • Wysokiej jakości wykonanie - wybierając urządzenie do swojego domu warto doczytać co nieco o uszczelnieniu danego modelu czy trwałości szuflad. Ponadto wzmocnione metalem ściany tylne lodówek mają - według naszych doświadczeń - spory wpływ zarówno na solidność konstrukcji, jak i wydajność oraz stabilność chłodzenia.
 • Technologia No-Frost - to kolejna funkcja charakterystyczna dla nowych modeli, jednak wciąż można trafić na chłodziarko-zamrażarki z niepełnym No Frostem, które trzeba rozmrażać ręcznie.
Jakie są najważniejsze parametry lodówki

Czy lepiej lodówkę zabudować, czy postawić wolno? 

To zależy od sytuacji. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Modele wolnostojące są tańsze i prostsze w montażu. Na korzyść lodówki do zabudowy przemawia jej estetyka — urządzenie nie wyróżnia się w ciągu szafek, dzięki czemu doskonale wpisuje się w projekt kuchni, niezależnie od stylistyki. Jest to istotne szczególnie w momencie, kiedy kuchnia jest połączona z salonem. 

Niestety, takie rozwiązania mają również wady. Wybór lodówki do zabudowy wiąże się z większym kosztem. Dodatkowo, taką decyzję trzeba podjąć już na etapie projektu, aby funkcjonalnie zaplanować przestrzeń. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w momencie ewentualnej awarii konieczny będzie demontaż zabudowy. 

Innymi słowy, zabudowa lodówki to rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli nie satysfakcjonuje Cię ograniczona kolorystyka modeli wolnostojących i nie przeraża Cię konieczność projektowania całej kuchni za jednym zamachem.

Czytaj więcej: Jak kupować AGD do zabudowy? Poradnik

Lodówki w stylu retro i lodówki dwudrzwiowe

Skoro mowa o designie i kolorystyce, warto pokreślić, że na rynku są dostępne także ciekawsze modele niż klasyczne białe czy metaliczne. Jedną z opcji jest lodówka w stylu retro - ten koncept cieszy się rosnącą popularnością, więc producenci starają się wychodzić naprzeciw tym potrzebom.

Do modeli w stylu retro należy choćby Amica Retro FK2965.3RAA. Funkcjonalna konstrukcja uwzględnia system No Frost dla chłodziarki oraz elastyczne przechowywanie dzięki systemowi FlexiShelf. Nie brakuje także dedykowanego pojemnika na warzywa i owoce.

Inną ciekawą propozycją, w Polsce jeszcze dość mało popularną, a jednak cechującą się wysokim komfortem użytkowania, są lodówki dwudrzwiowe. Siemens iQ500 KF96NAXEA to doskonały przykład funkcjonalności, jaką oferują urządzenia side by side. Duża pojemność, kontrola wilgotności i temperatury w komorach hyperFresh Premium 0°C, a także tryb urlopowy oraz łączenie z aplikacją Home Connect to tylko kilka udogodnień, jakie oferuje ten model.

Jak wybrać lodówkę? Poradnik

Jak najlepiej wybrać lodówkę pod swoje potrzeby?

Kluczową wytyczną, na której warto się skupić w pierwszej kolejności, będą wymiary urządzenia. Wymiary zewnętrzne lodówki mogą bowiem okazać się czynnikiem, który ogranicza nasz wybór. Dodatkowo najczęściej trzeba uwzględnić po kilka centymetrów z każdej strony sprzętu, żeby powietrze mogło swobodnie cyrkulować. Wyjątkiem są modele marki Bosch, które nie wymagają zachowania odstępu pomiędzy lodówką, a ścianami czy zabudową.

Ponadto, przed wyborem konkretnego urządzenia, warto zapoznać się z poszczególnymi markami i patentowanymi przez nie technologiami. Każdy z producentów dostępnych na rynku wyróżnia się bowiem nieco innymi rozwiązaniami. O najlepszych producentach lodówek powiemy więcej w dalszej części poradnika.

Jakiej pojemności powinna być chłodziarko - zamrażarka dla rodziny z dwójką dzieci? 

W przypadku czterosobowej rodziny warto pomyśleć o nieco większym rozmiarze chłodziarki. Jej pojemność powinna wynosić co najmniej 210 l, a zamrażarki minimum 60 l. 

Generalnie przyjmuje się zasadę, że dla jednego domownika minimalną pojemnością jest 120 litrów, a dla każdego kolejnego warto uwzględnić dodatkowe 30 litrów. Powyższe wyliczenia dla rodziny z dwójką dzieci także bazują na tej zasadzie.

Czy lodówki są ekologicznymi urządzeniami? 

Lodówka z wyższą klasą energetyczną będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Przydatną funkcją jest także tryb „Wakacje”. Funkcja ta pozwala na pozostawienie zamkniętej i pustej chłodziarki dłuższy czas, np. podczas wyjazdu na urlop, dzięki czemu ograniczymy powstawanie nieprzyjemnego zapachu. 

Z punktu widzenia oszczędności energii, a zatem i ekologicznej pracy, najbardziej opłaca się zainwestować w lodówkę klasy A, ewentualnie B lub C. Trudno jednak znaleźć model w klasie A, z kolei decydując się na model w klasie B lub C, często trzeba liczyć się z wyższą ceną. 

Ta wyższa cena przekłada się jednak nie tylko na niższe rachunki za prąd, ale i daje gwarancję wyższej jakości, niezawodności i komfortu użytkowania. Warto zauważyć, że wieloletnia bezawaryjna praca także jest elementem wpływającym na ogólną ocenę ekologiczności danego sprzętu. Nie trzeba go w końcu za chwilę wymieniać.

Jak najlepiej wybrać lodówkę?

Jaki ma wpływ klasa energetyczna lodówki na zużycie energii? 

Im wyższa klasa energetyczna, tym więcej zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Nie jest to jednak jedyny czynnik decydujący o wysokości opłat. Bardzo ważny jest również poprawny sposób użytkowania lodówki, który jest dokładnie opisany w instrukcji obsługi. To bardzo ważne, aby każdy właściciel świeżo nabytego sprzętu zapoznał się z nią przed pierwszym uruchomieniem. 

Ile pieniędzy można zaoszczędzić na energooszczędnej lodówce? 

W przypadku odpowiedzi na to pytanie, najlepiej będzie posłużyć się porównaniem. Spójrzmy na przykładowe modele w poszczególnych klasach energetycznych.

Lodówka w klasie A pobiera rocznie 108-115 kWh, co wiąże się z wydatkiem około 83-88 zł.

Lodówka w klasie B będzie pobierała pomiędzy 129 kWh, a 142 kWh, co przekłada się na wydatek rzędu 99-109 zł.

Lodówki w klasie C najczęściej pobierają rocznie około 162-178 kWh, co kosztuje nas około 124-137 zł.

Lodówki z klasy D potrzebują rocznie 198-223 kWh, za co płacimy już około 152-171 zł.

Najmniej wydajne są lodówki klasy E oraz F, które pobierają pomiędzy 247-310 kWh, co oznacza, że generują koszty na poziomie 190-238 zł. Bywa więc, że to nawet trzy razy więcej niż w przypadku modeli z klasy A!

Jakie są systemy chłodzenia w lodówkach oraz który z nich jest najlepszy? 

Inteligentny system NoFrost z technologią TwinTech  to dwa osobne obiegi powietrza - jeden w zamrażarce, drugi w chłodziarce. W praktyce oznacza to optymalne warunki do przechowywania żywności.  W konwencjonalnej technologii funkcjonuje jeden wspólny obieg chłodzenia dla chłodziarki i zamrażarki, co wysusza żywność pozbawiając ją świeżości w bardzo krótkim czasie. Na jakość żywności wpływa także stabilność temperatury - wszelkie wahania mogą wpływać na jej szybsze psucie.

Najlepsi producenci lodówek

Wspomniany już Bosch wyróżnia się nie tylko tym, że lodówki nie wymagają zachowania odstępu od zabudowy czy ściany. Lodówki Bosch cechuje przede wszystkim wysoka kultura pracy i wysoka jakość wykonania, co przekłada się na długą żywotność i bezawaryjną pracę przez wiele lat. W ofercie producenta można znaleźć modele z różnych segmentów cenowych, wyposażone w różne funkcjonalne technologie. To samo można powiedzieć o lodówkach Siemens, ponieważ te dwie marki należą do jednej grupy.

Równie dobrymi opiniami i taką samą popularnością ciesza się lodówki Samsung. Oferują one nienaganne specyfikacje, solidne wykonanie i wysoką kulturę pracy. Niezawodnych technologii można spodziewać się także po LG. Chłodziarko-zamrażarki tej marki mają pakowne strefy świeżości, potrafią też sięgać najwyższej klasy efektywności energetycznej, czyli klasy A.

Inne marki, na które warto zwrócić uwagę to także Electrolux, Whirlpool czy Beko. W ofertach tych marek najłatwiej o tańsze produkty.

Ile kosztuje dobra lodówka?

Ile kosztuje dobra lodówka?

Jak już wiesz, nie warto oszczędzać przy zakupie lodówki, ponieważ cena ma bezpośrednie przełożenie na trwałość i bezawaryjność urządzenia, a także jego prądożerność. Czy to oznacza, że na dobrą chłodziarko-zamrażarkę trzeba wydać miliony? Wcale nie.

Dobra lodówka w klasie energetycznej B lub C może kosztować nieco ponad 3000 zł. Choć bywa i tak, że w klasie C znajdzie się model za 2000 zł - szczególnie pośród takich marek jak Beko czy Whirlpool. Urządzenia z klasą energetyczną D można kupić za około 2500 zł.

Naszym zdaniem warto dołożyć, by móc cieszyć się wysokim komfortem użytkowania, bez stresu o awarie.

Jaka jest optymalna temperatura chłodzenia i mrożenia? 

W przypadku chłodziarek, chłodziarko-zamrażarek i zamrażarek sugerujemy: 

 • Ustawienie temperatury chłodziarki na maksymalnie 4°, a zamrażarki na -19°C lub -18°C (w zależności od modelu).
 • Nieznaczne podwyższenie ustawionej temperatury w okresie letnim.
 • Dbanie o to, aby urządzenia znajdowały się otoczeniu o temperaturze w przedziale 20-25°C.

Czy lodówki są trwałymi urządzeniami? 

Trwałość i bezawaryjna praca lodówek jest uzależniona od prawidłowego sposobu użytkowania. Informacje ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi, która jest dołączona do każdego modelu. Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które pozwolą cieszyć się sprzętem przez wiele lat: 

 • Nie otwieraj zbyt często lodówki — dzięki temu zapobiegniesz napływowi ciepłego powietrza do wnętrza urządzenia. Im cieplej, tym więcej energii musi zużyć lodówka do schłodzenia wnętrza i obniżenia temperatury w środku do optymalnego poziomu.
 • Nie przechowuj w lodówce gorących potraw i napojów — to prawdziwe wyzwanie dla agregatu w lodówce.
 • Nie wkładaj do lodówki więcej żywności, niż może pomieścić — dzięki temu zapewnisz odpowiednią cyrkulację zimnego powietrza w jej wnętrzu.
 • Nie ustawiaj temperatury na niższą, niż to konieczne.

Co zrobić ze zużytą lodówką?

Rozwiązań jest kilka. Niektóre sklepy, w których można kupić urządzenia elektroniczne oferują możliwość pozostawienia zużytego sprzętu. W przypadku niektórych sklepów, w momencie zakupu nowej lodówki, możemy oddać swój poprzedni sprzęt, zyskując tym samym niewielki rabat.