Rodzaje okapów - jaki będzie najlepszy do twojej kuchni?

Czy okap jest w ogóle konieczny? 

Być może widzieliście kiedyś domki letniskowe, stare mieszkania czy domy wyposażone w kuchnię bez okapu. Nasuwa to dość oczywiste pytanie – czy to w ogóle coś niezbędnego? Odpowiedź jest jedna, niezmienna i bardzo jasna – TAK i specjalnie napisałem to wielkimi literami. Rezygnacja z okapu nigdy nie będzie dobrym pomysłem. 

Podczas gotowania różnych potraw, takich jak ryby, cebula czy curry, nieuchronnie wytwarzają się intensywne zapachy. Okap kuchenny wyposażony w skuteczny system filtracji jest w stanie wychwycić te nieprzyjemne aromaty, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się po całym domu. O ile zapach świeżo przypalanej na maśle szałwii może być przyjemny, to nikt nie chce mieszkania pachnącego cebulą, czosnkiem i kapustą. Niektóre potrawy mogą generować też duże ilości dymu, co może nie tylko powodować dyskomfort, ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowo, tłuszcz i para wodna mogą osiadać na powierzchniach kuchennych, takich jak meble, ściany i sufit. To nie tylko sprawia, że wnętrze staje się brudne, ale może także prowadzić do uszkodzenia materiałów i trwałego zabrudzenia.

Okap kuchenny jest więc wyposażeniem obowiązkowym. Na szczęście, istnieją różne rodzaje okapów – każdy może więc wybrać idealny pod swoje potrzeby. 

Czy rodzaje okapów różnią się pod względem funkcjonalności?

No dobrze, jaki okap warto jednak wybrać? Czy każdy z nich będzie działał tak samo dobrze? Na szczęście, odpowiedź na to pytanie w większości przypadków brzmi „tak”. Wszystkie okapy kuchenne mają jedno główne zadanie: odciągać niechciane zapachy i dym generowane podczas gotowania. Bez względu na to, czy jest to okap wiszący, wyspowy, czy wbudowany w szafkę, ich funkcja podstawowa jest taka sama.

Rodzaje okapów różnią się od siebie raczej wyglądem, sposobem montażu oraz ogólną estetyką. Nie musimy bać się o to, że któryś z nich będzie mniej funkcjonalny niż inne. 

Rodzaje okapów – jaki będzie najlepszy? 

 

Okap podszafkowy

Okap podszafkowy to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostotę i funkcjonalność. Montowany jest pod wiszącymi szafkami kuchennymi, co pozwala na spore oszczędzenie przestrzeni. Jest więc idealny do małych kuchni, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Zdecydowanie jest to też model najprostszy do kupienia w niemalże dowolnej kolorystyce – są one niezwykle popularne. To również dobry wybór, jeśli zależy wam na estetyce, ten rodzaj okapów zabudowujemy szafkami, są przez to bardzo mało widoczne w kuchni. 

Okap przyścienny

Okap przyścienny to klasyczny wybór, który pasuje do większości kuchni. Montowany jest na ścianie nad kuchenką lub płytą grzejną. Charakteryzuje się efektownym wyglądem, który może stanowić ważny element dekoracyjny kuchni. Dostępny jest w różnych stylach i materiałach, co pozwala dostosować go do charakteru przestrzeni. Pod względem zajmowanego miejsca, mówimy tutaj o czymś podobnym jak okap podszafkowy – nie zabudowujemy go jednak, tylko doprowadzamy prosto do wentylacji. 

Na plus mamy za to mnogość wyboru – istnieją okapy przyścienne skośne, płaskie, cylindryczne czy nawet w bardzo modernistycznych kształtach. To najlepszy wybór, jeśli macie w głowie jakiś ciekawy design swojej kuchni, a okap ma pełnić również funkcję dekoracyjną. 

Okap sufitowy

Okap sufitowy to wyjątkowy i nowoczesny wybór, który doskonale nadaje się do kuchni o otwartym planie. Montowany jest na suficie i opada nad kuchenką lub wyspą kuchenną. Ten rodzaj okapu jest nie tylko skuteczny, ale bardzo mało widoczny. Z racji, że znajduje się na suficie, pozwala też na oszczędność miejsca. Pamiętajcie jednak, że nie można instalować szafek pomiędzy okapem a kuchenką. Na minus działa też cena – to dość drogie, szczególnie w porównaniu do okapów przyściennych, urządzenia. 

Okap Wyspowy

Jeśli Twoja kuchnia posiada centralnie umieszczoną wyspę kuchenną, okap wyspowy to rozwiązanie idealne. Montowany jest nad wyspą i skutecznie usuwa opary i dym, jednocześnie dodając charakteru przestrzeni. Jest to wybór popularny w nowoczesnych kuchniach o otwartym planie. Dodatkowo nie sposób nie zauważyć, że poza okapem sufitowym to jedyny możliwy wybór do kuchni wyspowych. Zupełnie nie sprawdzi się on jednak w rozwiązaniach tradycyjnych, gdzie lepszym wyborem będzie okap podszafkowy bądź przyścienny

Okap Blatowy

Okap blatowy to rozwiązanie nowe i modne, które idealnie wpisuje się w trendy nowoczesnego designu. Jest zamontowany bezpośrednio w blacie kuchennym, co sprawia, że jest praktycznie niewidoczny. To doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie minimalistyczny wygląd kuchni. Wbrew obawom niektórych użytkowników, są one równie skuteczne co inne rodzaje okapów. Minusem jest jednak cena – to bardzo drogie rozwiązania. Wymagają też względnie trudnego montażu i budowy kuchni z zamiarem zainstalowania ich od samego początku.